Šachy v krizi

V úterý byly zveřejněny odpovědi na naše dotazy stávajícího předsedy ŠSČR Martina Petra a jeho „vyzývatelky“ Elišky Richtrové.
Samozřejmě, stejně jako mnozí jiní jsem si udělal „nějaký“ obrázek 🙂 a dovoluji si jej zde lehce načrtnout.



 

V prvé řadě bych tu poděkoval jak paní Richtrové, tak panu Petrovi za ochotu podělit se s námi o své myšlenky.
Tolik oficiálně nejen za mě, ale i za redakci.

A teď už neoficiálně  :usmev: .

Předně si dovolím napsat, že jako řadového šachistu mě moc nezajímá, kdo ve výkonném výboru sedí na jakém křesle.
Běžný člen svazu se vlastně s jeho orgány (myšleno svazovými, nikoli orgány člena  :usmev: ) ani moc nepotká (není řeč o turnajích).
Co potřebuje řadový hráč ke svému šachovému životu?
Šachovnici, místnost, hodiny, soupeře.
Potřebuje svaz?
Potřebuje, ale jen do určité míry. Svaz totiž řídí šachový život. Jeho orgány řídí soutěže, svaz se stará o poplatky na FIDE, různé registrace a ještě o několik dalších věcí, které běžný šachista ani nevnímá, protože je bere jako samozřejmost.
Normálnímu klubovému hráči je tak zcela jedno, jestli na židli předsedy sedí Petr, Pavel nebo Eliška  :usmev: .
Normálního klubového hráče zajímá, zda a v jakých termínech se hrají „jeho“ soutěže, zda se nebudou zvyšovat poplatky a jestli se mu započítá nějaký turnaj ne FIDE rating. Je mu celkem jedno, zda v reprezentaci hraje Navara, Plát nebo Nguyen.
Stejně tak sice možná zaregistruje, že repre skončila na nějaké významné akci na x-tém místě, ale nijak extra jej to nerozhodí.
Ano, kdyby se česká reprezentace umisťovala v nějaké kategorii vždy na medailových pozicích a najednou by se to změnilo, mohlo by to přivést klubového šachistu i k významnému pozvednutí obočí.
Ale naše reprezentace (mužská nebo ženská) se na medailových místech neumisťuje a, věřte nebo nevěřte, jestli skončí muži jedenáctí nebo dvacátí,  je celkem jedno.

Jedno však asi nikomu není (a nebude) to, jak si stojí jeho klub.
V tabulce, finančně, celkově. Prostě, košile bližší než kabát.
Takto uvažuje velká část šachové veřejnosti a pokud věříte tomu, že z cca dvaceti tisíc registrovaných šachistů se jich osmnáct tisíc zajímá o nějaké spory mezi reprezentací a svazem, pak se zřejmě (nic se nedá vyloučit) mýlíte.
Stručně řečeno, třeba mě osobně zajímá klubový život a reprezentace je až na druhém místě (nebo možná na třetím, čtvrtém atd.).

A protože mě zajímá především klubový život, začnu s názorem na odpovědi stávajícího předsedy.

Zodpověděl všechny otázky a dokonce v rekordním čase (ani interviewistka Kamča Steinová nedokáže ze zpovídaných osob vydolovat rychlejší odpovědi  :smich: ).
Vše jsem si znovu důkladně prošel a abych dlouho nezdržoval, přejdu rovnou k tomu, co se mi nelíbí.

V podstatě jsem schopen pochopit všechny jeho odpovědi a nějak se s nimi srovnat, ale jednu věc si dovolím rozporovat.
Předseda v odpovědi ke druhé otázce píše:

… Jinak svaz již řadu let podporuje oddíly, které pracují s mládeží, a to ve velmi administrativně jednoduchém programu Podpory kroužků, na který je letos vyčleněno 1,3 milionu Kč. Myslím, že pro každý oddíl je klíčové, aby mládežnický kroužek měl, je to investice do budoucnosti. ...“)

A to je přesně to, co mi vadí.
Svaz podporuje oddíly, které pracují s mládeží a pro každý oddíl je klíčové, aby měl mládežnický kroužek.

Pro mládež je to zcela jistě dobré, ale je to dobré i pro kluby (oddíly)?
Uvědomme si jednoduchou věc.
Šachy nejsou masovým sportem a mnohé kluby jen stěží získávají pro šachy mládež. Zvlášť na malých městech a vesnicích to může být problém. A problém může být ještě větší, pokud se v blízkém okolí nachází kvalitní a úspěšné středisko mládeže  :usmev: .

Není tajemstvím, a nemám to ani nijak podložené, že nám kluby „vymírají“. Vidím to i u nás v Karviné. Mládež máme (cca 8-14 dětí), nijak nám to nepomáhá,  a přesto nás stále ubývá.

Kluby, které mají velkou mládežnickou základnu, jsou zvýhodňovány. Zřejmě je to v pořádku, ale přesto se s tím nemohu srovnat.
Není to nic proti mládeži, nebo proti klubům, které takovou základnu mají.
Vadí mi, že se nebere v potaz „normální“ členská základna.
Pokud se, dejme tomu dvacetičlenný vesnický klub, rozroste na třicet hráčů, ale nikdo z nich není mládežník, je to dobře, nebo špatně?
Proč nemohou být bráni jako „svéprávní“ (tedy jako družstva pracující s mládeží)?

Platí heslo: Nemáte mládež, starejte se.
To je podle mě chyba. Píši „podle mě“, což neznamená, že musím mít pravdu  :usmev: .

Z mladých hráčů možná vychováme nějaké mistry, ale když začnou zanikat kluby, nebude mít mládež v budoucnu kde hrát.
S tím souvisí i mládežnická centra.
Pro mládež vynikající věc, pro kluby už tak moc ne.
Klub si najde jednoho (nebo více) talentovaného hráče a ten přestoupí do krajského centra. Z pohledu mladého hráče je to dobrá volba, z pohledu svazu to tak také vypadá, ale je tomu skutečně tak?
V klubu všichni chápou, že mladý hráč by měl růst a oni sami mu toho moc nemohou dát, ale když hráč přestoupí mezi „své mladé“, a po něm to tak udělají i další mladí hráči, kdo zůstane v klubu?
Po nějakém čase nikdo, klub vymře.
Není to škoda?
Nešlo by pro mládež dovolit dvojí členství?

Druhá věc, kterou jsem se chvíli snažil řešit už za minulého vedení svazu…
V té době (za „starého vedení“) v našem klubu hrálo šachy cca 14-16 mladých lidí ve věku 13-16 let. Dnes z nich nehraje nikdo.
Chtěli hrát především společně, jako jeden tým, a chtěli se utkávat se stejně starými (mladými) hráči).
Bez šance.
Začali pozdě.

Nevím, jak je to dnes, ale tehdy platilo, že postupy do různých mládežnických lig se vybojovávaly od mladších žáků. Mělo to logiku z pohledu výkonnostního růstu mladých.
Ale nemělo to logiku z pohledu zájmu o šach.
Na můj (starý) dotaz, zda mohu tyhle mladé lidi, kteří začali se šachem poměrně pozdě a asi nikdo z nich by se sice nestal mistrem světa, ale šachy je bavily, přihlásit do nějaké soutěže, mi tehdejší předseda Viktor Novotný odpověděl, že to je problém, o kterém se ví a že mohou hrát v soutěžích dospělých.
Ale prý se to řeší.
Nevím, zda už se to nějak vyřešilo. Možná ano, možná ne. Ale vím jistě, že z té skupiny by možná jeden dva, snad i tři hráči u šachu zůstali, kdyby ten „problém“ byl už tehdy vyřešen.
Nebyli by z nich asi žádní mistři (kdo ví  :usmev: ), ale mohli z nich být kluboví hráči, funkcionáři, rozhodčí.

Z hlediska výkonnosti je tato svazová politika pochopitelná, ale z hlediska růstu členské základny je to cesta do pekel.

Prostě ne, s odpovědí na druhou otázku ze zmiňovaného rozhovoru nemohu být spokojen. Pro kluby dělá svaz málo a tím myslím ty malé kluby s „normální“ členskou základnou.

 

Našly by se i další věci v odpovědích Martina Petra, se kterými bych nebyl zcela spokojen, ale tohle mně osobně přijde jako nejdůležitější. A stále je to jen můj názor  :usmev: .

Kdysi platilo heslo: „Rodina=základ státu.“
Ať už bylo, či nebylo pravdivé, v šachu by mělo platit: „Kluby=základ svazu.

 

Těší mě, že se i mimo svazové funkcionáře najdou lidé, kteří by se rádi zapojili do práce pro svaz (tedy pro nás členy), ale z vyjádření paní Elišky Richtrové moc radost nemám.
Ano, jsem rád, že si našla čas a alespoň nastínila své vize. V jejím vyjádření také zaznělo, že program se teprve tvoří a nevidím na tom nic špatného. Do voleb je ještě spousta času.

Více mi vadí, že se vyhnula otázkám, které stejně mohou zaznít i na konferenci přímo od delegátů. Možná trochu nepříjemné otázky, ale je pochopitelné, že když přijde někdo „nový“, lidé se začínají více ptát a otázky mohou vypadat „rýpavěji“.
Možná si vzpomenete na svá školní léta.
Asi by vás nenapadlo ptát se spolužáka (spolužačky), jestli bydlí jen s maminkou nebo s tatínkem, či s oběma rodiči. U nového spolužáka vás tohle napadne mnohem spíš.

Navíc bych se asi na mnohé věci paní Richtrové vůbec neptal, kdyby nebyla na jiném serveru výzva čtenářům, aby se neostýchali položit kandidátce nového výboru své dotazy. Čtenáři otázky pokládali, odpovědí se dodnes nedočkali.
Chápu sice snahu kandidujících reprezentantů o změnu „zasedacího pořádku“, ale dovolím si upozornit, že samotná kritika (čehokoli nebo kohokoli) není program.
V této souvislosti připomenu obrázkem jedno české rčení  :usmev: .

 

 

 

K samotnému vyjádření paní Richtrové se nebudu moc vyjadřovat, protože vše je (zatím…doufejme) jen v obecné rovině, ale i tady si dovolím nesouhlasit s jednou „odpovědí“ .

Paní Richtrová píše:

„…Především k Vaší otázce, jestli jsou skutečně šachy u nás v krizi? Musím říci, že za celou dobu, co sleduji naší reprezentaci na vrcholných soutěžích, nebyli naši reprezentanti tak rozhádaní s vedením, jak je tomu v současné době, a to nejen mužská reprezentace, ale také ženská reprezentace. Naši nejlepší šachisté mají být profesionálové. Mají být vzorem pro mladé hráče. Ale současná situace je taková, že až na výjimky musí jít do práce, vydělat si na živobytí něčím jiným. Pak za účast na olympiádě (např.) dostanou od ŠS ČR jednorázově nějaký příspěvek. To není motivace pro mladé hráče, jak se věnovat naplno šachové kariéře. …“

 

Vůbec nerozporuji, že je reprezentace rozhádaná. Ani kdybych chtěl, nemohu s tímto názorem polemizovat, protože do problému „nevidím“ a musel bych vycházet jen z toho, co se „šušká“.
Jen bych znovu podotkl, že reprezentace neznamená „šachy  u nás“.
Reprezentace (její výsledky) je určitě důležitá, ale spory v reprezentaci bych jistě neoznačil jako „krizi celého šachu“.
Koneckonců na vyzývatelské kandidátce jsou skoro sami reprezentanti, takže jim evidentně něco na současném vedení svazu vadí a zřejmě chtějí věci změnit.
Bohužel jsme se zatím nedozvěděli, zda jim jde jen o řešení „reprekrize“ , nebo i o ostatní hráče.

Pokud je jedním z cílů kandidátů nového vedení i zlepšení komunikace, pak tohle se paní „skoropředsedkyni“ opravdu nepovedlo.  Takhle si komunikaci se svazem nepředstavuji.


 

Když už se mluví o šachu v krizi, pak bych se raději díval do blízké budoucnosti. Růsty energií a nájmů se jistě podepíší i na mapě šachových klubů v ČR.
Mnoho klubů se může dostat do problémů a nikoli jen kvůli cenám energií nebo nájmů. Rostou i ceny pohonných hmot a s tím samozřejmě porostou i náklady na soutěže družstev. Je rozdíl, jestli čerpáte benzín za 20 Kč nebo za 50 Kč.
To vše se může promítnout do nadcházející sezóny družstev a celkem bych uvítal, kdyby se i nad podobnými problémy někdo zamyslel, protože jinak se nám snadno může stát, že se nám mapa klubů radikálně změní.

 

 

 

Loading

4.5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
19 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Lubomír Řičica

Pravdou je, že k tomu, abychom měli kvalitní šachisty se musí dospět výchovou mladých hráčů. A k tomu, aby mladí šachisté mohli šachově růst, potřebují a musí mít kvalitní trenéry, kteří mají čas se dětem věnovat. Jak je možné, že v Uzbekistánu, Azerbajdžánu, Indii atd, tito mladí šachisté mají mnozí ELO daleko za hranicí 2600 a u nás ne? Asi je někde chyba, ne? Nepochybně to je i o penězích, žádný sponzor nebude vyhazovat peníze pro reprezentaci, která se na vrcholných akcích pohybuje +- kolem 20. místa. Kde jsou ty časy, kdy naši reprezentanti hrávali i turnaje kandidátů? Filip, Hort, Smejkal…Dnes je jiná doba, to bezesporu, ale kolik našich šachistů má na to, aby získalo ELO za hranicí 2700 a dlouhodobě toto ELO udrželo? Nguyen? Navara? A kdo dál? Nad tím by se svaz měl zamyslet, někde ta chyba být musí. U mě má reprezentace naší země absolutní prioritu, ale nesmíme zapomenout, že adepti pro reprezentaci musí někde vyrůst, ti nespadnou z nebe. Místo hádek, místo vzájemného napadání jeden druhého, místo nemilosrdného boje o koryta bychom měli přemýšlet o tom, jak zabránit opakování stejných chyb z minulosti. Není škoda, když talentovaný hráč, který by mohl dosáhnout na mnou zmíněnou metu, se radši spokojí s ELem pod 2600, protože nemá dostatek sebekázně? Tím by se taky měl svaz zabývat…

Parslov

Z tohoto bych svaz neobviňoval. Jinak proč se hráč který má u nás i nějakou šanci se dostat vysoko se na další růst vykašle jsou prostě peníze. Výdělky šachistů samozřejmě kromě absolutní špičky jsou prostě vzhledem k penězům které se dají dosáhnout normální a klidnou prací mizerné. A svaz i kdyby třeba mohl příspívat repre trochu víc na větší podporu která by měla význam prostě nemá.

Lubomír Řičica

Ach jo, ale nejdřív se do té absolutní špičky musíte dostat, jak to, že někde to jde a u nás ne? A svaz by měl vést reprezentanty k tomu, aby měli zájem dosáhnout na svoje maximum. A tím nemyslím jen peníze…

Honza Havlík

tuším že Jelínek tento problém nazýval „jak donutit nažraného lva běžet za antilopou“… Když to vezmu z mého pohledu (FM, kdysi 2400) – položil jsem si otázku jestli „zkusit“ IM – a věřte nevěřte, po zralé úvaze kolik hodin dřiny by znamenala příprava na uzavřené turnaje, kolik dovolené a peněz by tyto turnaje stály a při tom s nejasným výsledkem a i v případě úspěchu minimálním finančním ohodnocením do budoucna… takže se vůbec nedivím když GM 2500 s civilním zaměstnáním (a rodinou) nemá chuť vrhnout do boje o 2600+

Lubomír Řičica

Nepochybně máte kus pravdy, ale jak to tedy dělají jinde, že ten „nažraný lev běží za antilopou“? Někde to jde a u nás ne? Indie, Čína, postsovětské republiky,….

Honza Havlík

nevím, kdybych to věděl, tak to IM mám a radím svazu jak produkovat jednoho šachistu 2700 za druhým 🙂
kdybych musel tipovat, tak řeknu, že to souvisí obecně se společenskou situací, dřív když chtěl člověk něčeho dosáhnout a ideálně se dostat ven, tak těch šancí tolik nebylo a proto ti hráči opravdu dřeli (hokejisti,fotbalisti – silná generace ze 70.let), nyní máme i ve velkých sportech jednotlivce… možná právě proto jsou dnes šachově na vzestupu státy jako Indie, Írán (když budeme počítat i Fira), postsovětské státy

David Navara

Mám pocit, že v některých státech mocní politici mohou poslat do šachu velmi mnoho peněz, aniž by se o tom muselo hlasovat. (A jsem rád, že takto to u nás nejde. Existují i jiné cesty, třeba hledání sponzorů.)
Jinak leckde jsou šachy populární díky tomu, že tam mají mistra či mistryni světa. To se určitě týká Indie a Číny, která měla tuším 5 mistryň světa. Mistři světa přispěli k popularitě šachu mimo jiné i v Nizozemsku, Arménii nebo třeba v Norsku. Například v Norsku před Magnusem Carlsenem šachy příliš populární nebyly. Jinde byly, ale titul mistra světa každopádně pomáhá.
A jinak souhlasím s Honzou, v některých zemích lvi bývají hladovější než u nás.

Lubomír Řičica

Davide, máte velký kus pravdy, ale koho sponzoři podpoří? Někoho, kdo hraje o špičku nebo někoho, kdo je 198. na světě? Když jsem trenoval fotbalisty, museli jsme vyhrávat, jinak by nám sponzor nekoupil ani limonády. A posezení na konci sezony bylo podmíněno umístěním na čele tabulky, jinak smůla! Nejde jen čekat s nataženou rukou a spoléhat se, že třeba stát, politik nebo sponzor něco dá…vím, že někteří naši velmistři mají tolik peněz, že sponzora možná ani nepotřebují, ale ti další už ano, zejména ti mladí…

Pavel Zpěvák

Šachy jsou v první řadě o práci a mladému nadějnému člověku nepomůže ani tak sponzor jako obrovský zápal do šachu. Bez obrovského zapálení pro šach není vůbec šance. Hrál jsem v družstvu třeba s ještě mladičkým J.K.Dudou. Tak šílený zápal do hry a studia šachu, být mojím synem tak se třepu hrůzou jestli to hodně nepřehání. David jistě promine, taky jsme hráli spolu ve družstvu DP Praha pár partií dokonce vedle sebe a bylo vidět, že je obrovský talent, šachu se samozřejmě velmi věnuje, ale byl takový nějaký přirozenější jako hodně mladý kluk. J.F.Duda byl i se svou maminkou která ho doprovázela všude, kromě teda šachové místnosti příjemný uctivý, ale nějak tak člověku připadalo, že jediné co ho na světě skutečně zajímá jsou šachy. A jestli je tohle správná cesta pro dítě je hodně velká otázka. Osobně jsem byl rád že dcera vyhrála nějaké dorostenky a pak juniorky, ale nejvíc šťastný jsem byl, že měla šachy ráda bez nějakých šílených ambicí.

Pavel Zpěvák

S pohledu rodiče je mnohem lepší když se dítě všestranně vyvíjí, naučí se nějaké cizí jazyky, pak má v reálném životě mnohem lepší šance na uplatnění než při jednorázovém zaměření na šach. Kde šance na slušnou profesionální dráhu je naprosto mizivá. A kromě naprostých výjimek nedosažitelná.

Parslov

Velice pěkně napsaný článek od pana Zimnioka. Zlomyslný člověk by řekl ať si to přečtou paní Richtrová i pan Petr. Protože bohužel jejich vyjádření bylo plno frází a vlastně o ničem. Předseda PM to napsal aspoň hezky.
Jenom taková maličkost, i v tomto článku se operuje s počtem členů 20 000. Skutečných členů platících příspěvky a aspoň občas se účastnících šachového života je zhruba 12 000.Zbytek jsou takzvaní neaktivní kteří z absolutní většiny už nemají se šachy vůbec nic společného. A kromě uvedení v databázi a v nějakých výkazech s něma nemá svaz vůbec žádnou práci.
No a že šachy aspoň podle toho co člověk vidí v klubech postupně umírají není snad jasné jen tomuhle vedení svazu. Nárusty šachistů jsou v podstatě blud, nabere se mládež která poměrně rychle většina zmizí, ale samozřejmě v evidenci se vede dál, klubu se těch pár korun příspěvků na svaz v dotacích rychle vrátí(není to ale tak u všech klubů). A po několika letech se už dlouho nehrající šoupnou aspoň do neaktivních.
Jinak proč se docela daří nábory do šachových kroužků? Pro rodiče je to v podstatě to nejlevnější co se dá dnes najít, tak proč ne.
No a předseda svazu PM je v podstatě dobrý člověk, že by třeba něco zpronevěřil v žádném případě. Jen je hodně velká otázka dělat pro něho vedoucího pracovníka a něco skutečně vyřešit. Což je samozřejmě hodně příjemné pro podřízené, jen celkově pro svaz to není zrovna dobrá varianta.
Trenéři mládeže kteří jsou placení se svazu je kapitola sama pro sebe. Každý ví, že pouze systematický trénink s trenérem má význam. Asi proto kdejaký výherce jedná z mnoha kategorií dostane nějaké peníze na trénink. Který má největší význam v tom, že za pětikilo na hodinu si nějaký trenér trochu přilepší.

Martin Petr

Ahoj, pro Parslov, ale i pro pana Zimnioka. Článek jsem si přečetl, na tom, že potřebujeme podporovat hlavně oddíly s mládeží, se sice neshodneme, ale jinak s většinou myšlenek v článku souhlasím. Naprosto si uvědomuju, že oddíly postupně zanikají, ostatně, je to jako problém uvedeno už v několikrát zmiňované koncepci: Černobílá-kniha-2021.pdf (chess.cz) Jenže ani článek, ani komentář Parslov nenabízí vůbec žádný návrh řešení, tedy kromě zajímavého dvojího členství mládeže. Nevadí mi to, ostatně, to je spíš moje práce 🙂 Ve svazové koncepci aspoň nějaké pokusy o návrh řešení jsou, které budu realizovat. Problém je totiž v tom, že tady bojujeme s větrnými mlýny. Dospělí s nedostatkem času a peněz na koníčky bojují všeobecně, s inflací a drahými vstupy se bojuje všeobecně (v tomhle zlaté šachy, jak správně píše Parslov). Jinak ještě z výše uvedeného komentáře – nemyslím, že by to takhle s neaktivníma dětma dělala většina oddílů, pokud by je pak přihlásila např. do Můj klub, byl by to dotační podvod. Asi se to možná občas děje, ale pochybuju, že by to bylo pravidlem. Těch aktivních je spíše 13 tisíc. Že to nejsou mrtvé duše je vidět i na výstupech z chess-results, kde skutečně drtivá většina aktivních (s platnou registrací) má nějaký zápis turnaje a partií. K závěru – „Asi proto kdejaký výherce jedná z mnoha kategorií dostane nějaké peníze na trénink. Který má největší význam v tom, že za pětikilo na hodinu si nějaký trenér trochu přilepší.“ – takhle to skutečně dřív bylo, ale už to tak není. Děti do individuálního tréninku se nevybírají jen na základě MČR, a trenér v IT nemá 500 Kč na hodinu. Tuhle kapitolu samu pro sebe doporučuju probrat přímo s Petrem Piskem, až se třeba někde potkáte …
 
 
 
 

Parslov

No podle databáze na chess.cz zhruba 40% členů nemá národní Elo. Jsou v tom aktivní i neaktivní, přičemž u neaktivních to děla zhruba 75%. Takže z aktivních hráčů má národní Elo zhruba 10 000 členů. Vzhledem k tomu že na národní Elo stačí pár partií a platí teda hodně dlouho, tak zas tak drtivá část aktivních není zrovna moc aktivní. Jinak samozřejmě kdo se dostane přímo k databázi tak vyházet naprosto přesné čísla není problém.
A že se zlepšil systém trénování mládeže je samozřejmě dobře. Přitom zrovna tohle by lidé v původním Vašem příspěvku ocenili. Protože se to veřejně neví.

Rostislav Huňa

Pozor, pro začínajícího mládežníka není až tak jednoduché si Elo uhrát. Je třeba 11 partií, ale proti hráčům, kteří již Elo mají. V případě mládežnických turnajů (nejčastěji na 7 kol, Švýcar, tedy hrají se stejně úspěšnými) je klidně možné, že se potká třeba s 2-3 hráči s Elem. Nejčastěji se setkají s takovými hráči v 1.-2. kole: s vysoce nasazenými se značně vyspělejší hrou, takže je tu ještě jedna překážka. Musí mít výkon z těchto 11 partií alespoň 1000. (Pro zajímavost pro FIDE rating stačí partií 5). Obecně si myslím, že způsob vyhodnocení počtu aktivních hráčů, jak tady píše předseda ŠSČR, stylem alespoň 1 partie na chess-results je vlastně dost šikovná, akorát možná neřeší některé rozhodčí/trenéry (sám odřídím tak 3-5 turnajů ročně, pak nějaké ligové zápasy, ale nejsem si jistý, že za 1 rok odehraji aspoň nějakou 1 partii.

Parslov

No ono že dobře fungují mládežnická centra je pěkné. Jen je na místě otázka, kolik z těchto mladých hráčů přejde někdy do soutěží dospělých. Je takové zajímavé pravidlo, který mladý hráč do 15 let nehraje aspoň občas soutěže družstev dospělých, s největší pravděpodobností je nebude hrát ani v budoucnu.

Radek Zálešák

Já myslel, že kritika bude, že je tam jen 1,6mil a ne 16mil na mládež. U nás když do klubu přestanou chodit děti tak to můžeme zavřít rovnou. Z ekonomických i personálních důvodů. Někteří třeba přestanou hrát, ale určitě se k šachu vrátí, i když to může trvat 50 let. Radek Zálešák, Cheb

Ondrej Havelka

Pokud se bavíme o podpoře mládeže, tak za mne ta filosofie za tím je, využít období, dokud mají děti čas a chuť se o něco zajímat a v tu chvíli je „naverbovat“. Starší mívají obecně méně času a jejich „verbování“ je tedy o něco náročnější, pokud máte nějaký nápad, jak přivést tyto starší k šachu, jen s ním sem. Zatímco u dětí v zásadě „stačí“ vytvářet kroužky na školách, či různých střediscích.
 
Co se týče soutěží mládeže, tak zhruba před 6 lety se dvakrát o rok posunula věková hranice pro soutěže mládeže, tudíž nyní lze soutěže mládeže hrát až skoro do 18.
Je ale pravda, že v MS kraji fungují soutěže mládeže jinak než v jiných krajích (neexistuje dlouhodobá týmová soutěž na úrovni KP, pokud se nic v poslední době nezměnilo). Aspoň se už hraje KP do 18 a 20 let (ten se poprvé uskutečnil taky kolem roku 2018). Bohužel však tyto soutěže okolo 16-18 let výrazně ztrácí na popularitě a účast je tedy spíše slabá.
 
Koncept dvojího členství u mládeže zní zajímavě, asi by to chtělo nějakou hlubší úvahu, jak by to celé fungovalo. V tuto chvíli se to většinou řeší přestupem a hostováním v „mateřském klubu“, což třeba mi přijde jako vlastně dostatečná možnost, ale možná se pletu.

19
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x