Uši lichokopytníka

Další den na MČR a další porce hodně zajímavých partií.
Mohl bych ze sebe udělat gentlemana  :usmev: a napsat, že ženy mají přednost, ale budu upřímný, v turnaji žen se hrály jen dvě partie, takže je  „jednodušší“  začít mistrovstvím žen.

 

Od mládí se šachistům vtlouká do kebulí, že si nemají dělat „oslí uši“ , protože je to obvykle ztráta tempa a k tomu ještě oslabení. Obvykle…, ale ne vždy a pak také není oslí ucho jako oslí ucho  :usmev: .

V partii Julie Movsesian a Natašy Richterové se potkaly dvě „oslo-ušařky“ .
Julie s Natašou rozehrály Španělskou, Berlín (3. … Jf6) a „antiberlín“ (4. d3). Po tahu 5. … a6 bílá nevzala na c6, ale ustoupila střelcem na a4 (6. Sa4), což by nemělo být pro černou žádným překvapením, protože se dá v databázích snadno dohledat, že takto hrál i Juliin manžel Sergej Movsesian.
Těžko říct, zda to Natašu překvapilo, ale na první „oslí ucho“ v partii spotřebovala zhruba pět minut, 6. … h6 s jednoduchou myšlenkou-nepustit na pole g5 soupeřovu figuru (střelce či jezdce). Tah, který není chybou, ale nese v sobě znaky onoho lichokopytníkova ucha, protože se v budoucnu může projevit oslabení královského křídla  :usmev: .
Bílá po tříminutovém přemýšlení reagovala druhým „oslím uchem“ v partii a zahrála 7. a3, čímž dala černé jednoznačně najevo, že „španělský“ střelec má pro ni větší cenu než luxusní kabelka značky Prada.
Ani tady nepotřebuje člověk extra znalosti šachu k tomu, aby pochopil, že tahem a3 si bílá připravuje „domeček“ pro střelce, který bude na diagonále a2-g8 nepříjemně mířit na pole f7.

Nic proti ničemu a černá asi mohla vyrovnat hru, ale podařilo se jí zahrát dva šablonovité tahy, 9. … Ve8 a 10. … Vb8. Oba tahy se v podobných pozicích hrávají, ale tady měla dávat černá pozor a vzít v potaz skutečnost, že už si oslabila královské křídlo tahem h6 a také to, že oba střelci bílé jsou zaměřeni jedním směrem, na královské křídlo.
Po partii, zvlášť když znáte výsledek a máte k ruce šachový motor, se to mudruje, ale u šachovnice by asi jen dobrý pes-obranář vycítil hrozící nebezpečí spočívající v okamžitém nástupu bílé na královském křídle.
Tah 12. g4 s plánem dalšího postupu pěšce ukazuje, nejen že je černá pozadu s vývinem (Sc8), ale také se po něm projeví nevýhoda „oslího ucha“ ze šestého tahu-oslabení královského křídla.
Nebyla to brilantní partie bez chyb, ale líbil se mi konkrétní přístup bílé k pozici.

 

 

 

 

Druhou semifinálovou partii MČR žen mezi Karolínou Pilsovou a Olgou Sikorovou rozhodla až časová tíseň, do které se obě hráčky dostaly ještě před třicátým tahem. Po oboustranných chybách byla nakonec šťastnější Karolína.

 

 

 

V MČR mužů se „divočilo“  :usmev: .

Kdyby se hrálo MČR v zimním období, mohli bychom se zachumlat pod peřinu a počítat varianty v partii Štoček-Plát.
Pánové odšvihali nějakou (neznám tohle zahájení  :smich: ) variantu Gruenfeldovy obrany a vznikla zajímavá pozice, v níž měl bílý asi mírnou převahu, ale černý začal komplikovat hru tahem 16. … f6!? . Najít odpověď 17. d6 nedá moc práce, i když se nabízely i jiné tahy (17. f5!?), ale dopočítat následky takového tahu už tak lehké není.
Bílý sice po 19. Df2 získal kvalitu, ale černý za ni měl solidní kompenzaci ve dvojici střelců a pěšce navíc, což jsou přesně ty pozice, které dobře umí šachový motor, ale pro člověka u šachovnice je to těžké rozhodování o každém tahu.
Pokud v komentářích k partii mezi dvacátým a třicátým pátým tahem najdete nějaká znaménka a varianty, pak vězte, že je to práce šachového motoru, protože jinak bych ještě teď analyzoval všechny možnosti  :usmev: . Ale po 35. … Dxb4 36. cxb4 už varianty spočítá kdejaký „jouda“ , tedy i já.  Bílý byl v časové tísni (cca 3 minuty), ale přesto zariskoval a dobral na b4 c-pěšcem.
Nemuselo se mu to vyplatit.
Mohu jen spekulovat, zda černý přehlédl, že po 36. … Sb2 nemůže brát pěšce na a3 ( 37. … Sxa3??, to asi viděl  :usmev: ), nebo neviděl, že po 37. … c3 přijde 38. Vxb2! , ale po 36. … d4 by měl bílý velké problémy.
Nestalo se a partie skončila remízou v pozici, která je zřejmě za bílého vyhraná.
Na první pohled to sice vypadá, že se ani jedna ze stran nehne, ale Stockfish ukazuje cestu: střelcem zadržet postup pěšců a uvolnit tím „ruce“ jedné z věží, pak přejít králem k černým volným pěšcům a vrátit kvalitu. Kupodivu pak bílému vše hraje do karet.
Ale klidně je také možné, že je v pozici nějaká šance vystavět za černého pevnost  :usmev: . V tomto případě bych však věřil spíše „Stockfishovi“.

 

 

Celkem pohodovou remízou skončila partie Babula-Petr, v níž se sice bojovalo, ale ani jedné ze stran se nepodařilo získat nějakou výraznější převahu. To v partii Kraus-Krejčí měl bílý nějaké malé plus, ale nic, co by černý nezvládl, i tady to skončilo smírně.

David Navara je na turnaj zřejmě velmi dobře připraven. Proti Pavlu Šimáčkovi rozehrál Londýnský systém a když černý tahem 8. … a5 nechal bílému jen tak pole b5 a k tomu si zazdil střelce někde na g6, vypadalo to s černým špatně. Bílý by zřejmě i bez soupeřovy hrubky (17. … Vb6??) dotahal partii k vítěznému konci.

 

 

Vojta Zwardoń a Vašek Finěk rozehráli variantu, která se na MČR hrála v roce 2020 v partii Hráček-Navara. Vašek zahrál jinak než David (12. … De7) a dostal se do mírně horší pozice. Tu však velmi dobře bránil až do své časové tísně, v níž pak chyboval a partii prohrál  :smutek: .

 

 

Odkazy: 

Úvodní zpráva MČR
Tabulky a výsledky na chess-results
Komentovaný přenos na Youtube kanálu ŠSČR

Odkazy převzaté webu ŠSČR:

Loading

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x