Konec a začátek
Už v sobotu skončil v Pardubicích festival Czech Open 2023. Kazašský mezinárodní mistr Zhandos Agmanov se stal samostatným vítězem, ale ani 7.5 bodů z devíti partií mu nestačilo na zisk normy GM.
V ázerbájdžánském Baku byl v neděli zahájen Světový pohár 2023. Do bojů v prvním kole zasáhli i dva čeští hráči, Thai Dai Van Nguyen a Peter Michalík. David Navara je nasazený přímo do druhého kola.
Czech Open má za sebou další ročník.
I když byl turnaj o něco slabší než v minulých letech, dovolil bych si turnaj označit za úspěšný.
Jak je psáno výše, vítězem se stal kazašský IM Zhandos Agmanov, který sice uhrál 7.5 bodů z devíti partií a měl performance 2642, ale ani to mu nestačilo na zisk normy GM, protože v řádech je ještě i podmínka, ve které se praví, že na zisk normy GM musí mít hráč průměrný rating soupeřů v devítikolovém turnaji minimálně 2380, což vítěz turnaje nesplňoval.
Velmistrovskou normu neuhrál v turnaji nikdo, ale uhráno bylo sedm norem na IM a jedna na WIM. České fanoušky může těšit, že mezi těmi, co uhráli IM normu jsou i dva naši hráči: Vašek Finěk, který tak splnil poslední podmínku pro udělení titulu IM, a Ondřej Švanda.
Nejlepší českým hráčem byl GM Jiří Štoček, který se o lepší umístění (možná ) připravil vynecháním sedmého kola.
Jako obvykle zveřejňujeme i výňatek z tiskové zprávy Tadeáše Baláčka a Petra Piska, ale mě zaujala jiná věc. Hodně hráčů si zvýšilo (nebo i snížilo ) rating.
Lehce neobjektivně jsem se podíval, kolik celkem ztratily v hlavním turnaji nejpočetněji zastoupené federace.
Za ČR hrálo 79 hráčů a hráček a celkově „jsme přišli“ o 303 ELO bodů. Německo mělo na startu 58 šachistů a šachistek, jejich „zisk“ činí +246 bodů. Třetí nejpočetnější výprava byla z Polska, celkem 46 lidí a Polsko si do ratingového žebříčku FIDE připsalo +859 ELO bodů. Indická výprava čítala 29 lidí, kteří „vydělali“ +643 bodů.
Přepočteno na osobu to znamená, že „Čech“ přišel průměrně o 4 body, „Němec“ čtyři body získal. „Polák“ si připsal průměrně 19 ELO bodů a Ind 22 bodíků.
Co to znamená?
Nic , protože to je jen orientační a velmi nepřesná „statistika“, ale jedna věc by se z toho usuzovat dala: V Polsku a Indii buď mají podhodnocená ELA nebo jim turnaj výborně vyšel. Kloním se k tomu, že i když je to „statistická hloupost“, „A“ je správně a v obou výše zmiňovaných zemích mají podhodnocené ratingy.
Z tiskové zprávy, jejíž kompletní znění ve formátu pdf můžete stahovat ZDE.
Pohár pro vítěze festivalu Czech Open 2023 putuje do Kazachstánu
Sobotní boje v pardubickém Ideonu rozhodly o vítězích hlavních festivalových turnajů.
Kazašský IM Zhandos Agmanov ovládl hlavní velmistrovský turnaj a stal se tak mezi 876 šachisty a šachistkami ze 47 zemí světa nejúspěšnějším účastníkem festivalu Czech Open 2023!
A – PARDUBICE OPEN
S půlbodovým náskokem zvítězil IM Zhandos Agmanov (7,5 bodu z 9 partií), druhé místo obsadil indický velmistr Babu Lalit (7/9) a třetí skončil německý mezinárodní mistr Christopher Noe (7/9). Nejlepším Čechem se stal velmistr Jiří Štoček, který uhrál taktéž sedm bodů a skončil kvůli horšímu pomocnému hodnocení těsně za stupni vítězů. Po prohře s pozdějším vítězem se až s desátým místem musel spokojit největší favorit turnaje GM Sergej Movsesjan. Nejlepší ženou se stala kazašská WIM Alua Nurmanova se ziskem 5,5 bodu. Na turnaji bylo splněno osm norem mezinárodních titulů. Normu mezinárodního mistra získali čeští mladíci FM Václav Finěk a FM Ondřej Švanda, dále FM Adelard Bai z Taiwanu, polský Jan Malek, FM Tobias Kügel a Leonardo Costa z Německa a ukrajinský Artem Berin. Pro třináctiletého Václava Fiňka se jednalo již o poslední normu a na příštím kongresu FIDE mu bude udělen titul IM. Normu mezinárodní mistryně uhrála v Pardubicích WFM Emilia Dylag z Polska.
B – MOTORGAS OPEN
Anatoly Moskvin reprezentující mezinárodní federaci FIDE ovládl s osmi body z devíti kol ratingový turnaj pro hráče s ELO do 2200, MOTORGAS OPEN. Druhé a třetí místo obsadili s půlbodovou ztrátou na vítěze Bram Van den Berg z Holandska a In-Jung Gu z Jižní Koreje. Nejlepším českým účastníkem se stal na jedenáctém místě Adam Švanda z TJ Štefanydes Polička.
C – GASCO OPEN
V turnaji pro hráče s ELO do 1700, GASCO OPEN, zvítězil s osmi body z devíti kol Hashem Alali z Německa. Jen o půl bodu méně získala dvojice českých účastníků Jakub Škňouřil z ŠK Hustopeče a Veronika Vančáková z Beskydské šachové školy, kterým tak patří stříbro a bronz.
30+ STAPRO OPEN
Turnaji určenému hráčům nad třicet let vévodil taktéž s osmi body z devíti kol polský FM Witoslaw Walkusz. Jen o půl bodu méně získal a samostatné druhé místo vybojoval Luděk Mészáros ze Sokola Tábor. Třetí místo si s již bodovou ztrátou na našeho hráče odváží do Finska Lauri Kangas.
Výsledky doprovodných turnajů
Série bleskových turnajů Q1-Q3, AVE-KONTAKT OPEN:
Q1: Zvítězil domácí IM Jakub Půlpán před Kamilem Kaliszukem z Polska, třetí místo vybojoval IM Aaron Grabinsky z USA.
Q2: Stoprocentním ziskem jedenácti bodů z jedenácti kol zvítězil americký mezinárodní mistr Aaron Grabinsky. Druhý skončil Jan Turner z ŠK Tachov a třetí místo obsadila Maria Siekanska z Polska.
Q3: Turnaj ovládl IM Aaron Grabinsky z USA před IM Dominikem Orzechem z Polska, třetí místo vybojoval domácí Jan Turner.
Bleskový turnaj družstev AVE-CHESS OPEN
Rekordní účast 30ti týmů zaznamenal oblíbený bleskový turnaj družstev. Vítězství vybojoval polský tým Nieudacznicy. Druhé skončilo ukrajinské družstvo Kiyv Odessa Europa 2023 posilněné americkým IM Grabinskym. Bronz si z Pardubic odvezla Moravská Slavia Brno.
Otevřený turnaj v Raindropchess, ZÁLOŽNA OPEN
Dvacet šest účastníků se zúčastnilo bojů ve speciální disciplíně, Raindropchess. Zvítězil Jan Rusnák před Janem Nešpůrkem, třetí skončil Jiří Jezbera.
Odkazy:
Web turnaje
Výsledky na chess-results
V Baku odstartoval Světový pohár 2023.
Podle plánu mělo hrát 206 hráčů v open sekci a 103 hráček v ženském turnaji, ale plány jsou plány a skutečnost se mnohdy může lišit.
Hráčů i hráček nakonec nastoupilo méně, než se předpokládalo.
Těžko říct, co zabránilo dorazit na turnaj Ericu Hansenovi z Kanady, jehož soupeř De Silva postoupil po dvou kontumačních výhrách do druhé kola, nebo proč nedorazil mladý talentovaný hráč z USA Christopher Woo (postupuje Renjie Huang).
Také v ženském turnaji je jedna kontumace. Nedorazila Aleksandra Malcevskaja reprezentující Polsko a její egyptská soupeřka Mona Khaled tak postoupila do druhého kola.
(Údajně měli hráči problémy s vízy (Hansen), alespoň se něco v tom smyslu dá vyčíst z různých komentářů.)
Píši tu o kontumacích, ale ruku do ohně bych za tuto formulaci nedal. Nejsem si totiž jist, zda je vše na turnaji dobře zapsáno.
Nevím totiž, co si mám myslet o partii Forgas Moreno – Gomes z ženského turnaje. Partie měla patnáct tahů a výsledek 0-1 neodpovídá závěrečnému postavení na šachovnici. Mohu jen spekulovat, proč tomu tak je.
Selhal online přenos? Bílá si špatně spočítala materiál a vzdala se? Zazvonil bílé mobilní telefon? Je špatně zapsaný výsledek?
Nevím, snad se to dnes před partiemi druhého kola ukáže.
Ať je to, jak chce, oba naši hráči vstoupili do turnaje úspěšně. Oba měli černé figury, Van byl o něco úspěšnější.
V partii Yuanchen Zhang (Kanada) – Thai Dai Van Nguyen se dostal Van do výhody už v zahájení. Soupeřův tah 11. g6 bych neoznačil zrovna za „šťastný“ .
Bílý se evidentně chystal útočit proti černému králi, zapomněl však na vývin vlastních figur a na bezpečí svého krále. Po 17. Se5 získal černý rychle převahu. Van střelce vyměnil a obětoval kvalitu za pěšce. Podstatné bylo, že v otevřené pozici byli černí střelci odhalenému bílému králi dost nebezpeční a když černý získal ještě jednoho pěšce, nebylo co řešit.
Volní černí pěšci jsou prakticky nezastavitelní.
Van tak vede 1-0 a v dnešní partii má bílé figury. Van moc neprohrává ani černými, takže si dovolím tvrdit, že už je jednou nohou ve druhém kole .
Snad se nepletu.
Srb Ivan Ivanišević nezískal proti Peteru Michalíkovi bílými v Londýnském systému zhola nic. Peter bez problémů vyrovnal hru a byl to naopak on, kdo měl perspektivnější pozici. Jeho šance ještě mírně vzrostly, když si bílý nechal před časovou kontrolou „pošramotit“ pěšcovou strukturu.
Pokud Peter někde vypustil výhru, pak to bylo možná v padesátém druhém tahu, když zahrál 52. … Vc8, po čemž stačil bílý vylepšit postavení svých figur. Po lepším 52. … Jf4+ by černý získal pěšce a zdá se, že bílý by měl velké problémy s postupem černých pěšců na královském křídle.
Remíza černými figurami je v takových dvoupartiových zápasech velmi dobrá, zvlášť pokud má hráč ve druhé partii bílé figury. To však neznamená, že pak už je to „jasné“ , ale přece jen by se to mělo bílému hrát lépe.
Uvidíme, jak své partie sehrají naši hráči v dnešních odvetách. Určitě jim budeme držet palce !
Odkazy:
Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com
Není to tak dávno, co jsem se ráno probudil s jedním okem zalitým krví. Zničehonic, bez bolesti, bez příčiny.
Navštívil jsem svého obvoďáka, kde se sestra podivovala, proč nejdu k očaři? Poslali mě na oční ambulanci do nemocnice, kde se sestra ptala na stejnou věc:
„Proč jste nešel ke svému očaři?“
„Protože nemám svého očaře.“
„Jak to, že nemáte?! Každý má svého zubaře, gynekologa, očaře…“
„No, popravdě… Já nemám ani svého gynekologa,“ špitl jsem a v očích oné sestry jsem klesl na úplné zdravotnické dno.
Ale vyšetřili mě, jako obvykle nic nezjistili a jen mi doporučili, že si mám „sehnat“ očaře.
Tak jsem si „sehnal očařku“, gynekologa zatím nepotřebuji.
Malý problém nastal u zdravotní sestry, protože jsem „jak na sviňu“ přečetl na dálku i ten nejmenší řádek, na blízko jsem také viděl vše. Tázavý pohled, co tam vlastně dělám, tak vysvětluji, že jsem si měl „sehnat“ očaře a další lékaře a že špatně vidím.
Sestra sice kroutila hlavou, ale prošel jsem až k lékařce .
Ta proměřila kdeco a ejhle!
Zjistilo se, že fakt špatně vidím. Nějaké dioptrie na dálku, přes tři dioptrie na každém oku „nablízko“.
Hned je mi jasné, proč hraji špatně šachy .
Protože jsem hrál „naslepo“ !
A vlastně… já jsem i kreslil a maloval „naslepo“ . Kdo ví, jestli jsem kreslil vždy to, co jsem (ne)viděl.
Takže teď, když mám brýle za několik tisíc a „svou očařku“ , se to změní , uvidíte (uvidím!).
S novými brýlemi mohu kreslit (a malovat) dokonce i barevně .
V zemích, kde je mládežnický šach na vzestupu, ratingy často bývají podhodnocené. Určitě se to týká Indie i Polska. Ale to, že hosté získali rating, může mít i další vysvětlení. Na turnaje do zahraničí častěji cestují mladí a ambiciózní hráči (nebo hráčky), což bývá typicky skupina s podhodnoceným ratingem. Takže pokud Němci získají rating na turnaji v Čechách a následně Češi na turnaji v Německu, dá se to vysvětlit takto.
Ano, proto také píši, že je to neobjektivní a nepřesné 🙂 .
Ale na druhou stranu, za ČR hráli také převážně mladí a ambiciózní hráči a hráčky….
Ale to je jedno, bral jsem to spíš jako jeden z možných úhlů pohledu na turnaj, nikoli jako nějakou „hlubokou analýzu“ 😉 .