Osm z osmi

Včera se hrály na Světovém poháru v Baku „kravaty“ 🙂 , tedy rozstřely mezi hráči, kteří remizovali své minizápasy v klasickém tempu.
Z trojice našich hráčů už zůstal ve hře jen David Navara, kterého čekal tiebreakový duel s Niclasem Huschenbethem.

 

Dámy tentokrát prominou, ale David je David  :usmev: a začnu jeho partiemi. Připomenu, jakým způsobem se hrají tiebreaky.
Hrají se dvě rapid partie (25+10), pak další rapidy 10+10, poté blicky (5+3) a pokud bude stále nerozhodnuto, hrají se blicky 3+2 do prohry jednoho z hráčů.

Hned v první partii tiebreaku měl David Navara černé figury.
Až do 39. tahu byla hra celkem vyrovnaná, pominu-li nějaké „rapidové“ odchylky, pak přišla Niclasova hrubka (39. De4), po níž měl David získat pěšce a vyhranou jezdcovou koncovku.
David sám se k pozici vyjádřil ve svém komentáři a já jen doplním svou odpověď. Se 45 sekundami na hodinách se tah 39. … Dh3+ snadno přehlédne, zvlášť když jde o hodně. David v této pozici „doplatil“ na svou hráčskou třídu  :usmev: , protože takovou chybu od soupeře zřejmě nečekal a v hlavě už měl předem připravený převod jezdce na lepší pole.
Znám hodně dobrých blicařů, kteří po celou partii „číhají“ na podobné tahy, jako byl Huschenbethův 39. De4.  :usmev:
David se držel svého plánu a při sledování partie se mi zdálo, že i to je dobrý plán. Bohužel jsem neviděl, a neviděl to ani David (*), tah 41. Je5+ , po kterém se najednou černá pozice úplně rozsype a k tomu má bílý dva pěšce navíc.
*David Navara: Tah 41.Je5+ jsem viděl, ale přehlédl jsem 41…Ke8 42.Dxf6. (viz jeho komentář)

 

 

David mně i ostatním fanoušků svou prohrou pořádně zabrnkal na nervy, protože ve druhé partii musel vyhrát, aby se udržel ve hře.

 

 

 

 

Naštěstí stále platí některá česká přísloví  :smich:
Třeba tohle: První vyhrání z kapsy vyhání  :usmev: .

To byla první věc, která mě po Davidově prohře napadla, ale přece jen ve mně hlodal červíček pochybností: Nemá snad David svůj „kritický“ den?
Neměl.

Ve druhé partii měl David bílé figury a pokud někdo čekal nějakou divočinu a „násilnou hru“ na výhru, pletl se. David zůstal věrný svému stylu. Postavil nadějnou pozici a předkládal svému soupeři stále nové problémy k řešení. Objektivně byla sice pozice dlouho rovná, ale bylo jen otázkou času, kdy se Niclas „zlomí“. Samozřejmě, mohl mít svůj den a brilantně partii remizovat, ale to se nestalo.
Naopak, Niclas udělal pár chybiček a chyb a bylo srovnáno.

 

 

Druhá partie byla zlomová a nikoli jen proto, že se srovnalo skóre.
Styl, jakým Niclas druhou partii prohrál, předznamenal nejen hru ve třetí partii, která už se hrála tempem 10+10, ale vlastně i zbytek zápasu, protože David našel na soupeře recept..
V Londýnském systému se David dostal černými do dost nepříjemné pozice. Huschenbeth nastoupil na královském křídle a zdálo se mi (a Stockfish to po partii potvrdil  :usmev: ), že černý bude se svou protihrou na dámském křídle podstatně pomalejší.
Jenže tady se bílý „zasekl“. Od sedmnáctého tahu měl několikrát po sobě možnost zahrát poměrně silný tah g4-g5. Ale bílý s tímto tahem dlouho otálel, což dalo černému hezké šance na protihru na dámském křídle.
Černý obětoval pěšce za otevření linií k útoku na bílého krále. Najednou měl bílý plné ruce práce s obranou, v hlavě mu však zřejmě stále ještě „strašil“ postup g-pěšce. Když se odhodlal k tahu 29. g5? , bylo už pozdě, černé těžké figury byly zaměřeny na bílého krále.
Hrozby králi sice bílý odrazil, ale nesouhra jeho figur předurčovala výsledek. David šel poprvé v zápasu do vedení a v další partii měl bílé figury.
Co víc si přát?

 

 

Čtvrtá partie byla zároveň i poslední v zápase. V Rossolimově variantě Sicilské obrany (3. Sb5, někdy také Moskevská) nemá černý na růžích ustláno, ale dobrý hráč trpělivou hrou dokáže podobné pozice držet. Huschenbeth není špatný hráč, naopak, v zápase několikrát dokázal, že šachy hraje velmi dobře, ale také ukázal, že podobné „suché“ pozice mu moc nesedí.
A navíc, hrajte takovou variantu černými na výhru!  :usmev: Prakticky nemožné…
David postavil příjemnou pozici bez rizika, pak už stačilo jen čekat, kdy udělá Huschenbeth větší, nebo menší chybu  :usmev: .
Netrvalo to dlouho a bílý typickou „navarovskou“ malou kombinací dosáhl výrazné převahy. S figurou víc by to dotahal k výhře lecjaký hráč, ale David není „lecjaký“, takže Niclas Huschenbeth si nemusel nic nechat ukazovat a partii vzdal.

 

 

David tak postoupil do třetího kola, v němž se utká s mladým Indem Praggnanadhaou.
Není žádným tajemstvím, že David na šachových webech používá nick „Formerprodigy“ , tedy „Bývalé zázračné dítě“  :usmev: .
Za „Prodigy“ bývá často označován právě Rameshbabu Praggnanadhaa, takže dnes uvidíme duel Prodigy vs. Formerprodigy .

 

 

David Navara. Screenshot z online vysílání na chess24.com

 

 

 

V tiebreacích byli včera v mnoha případech úspěšnější favorité, Ivančuk zdolal Henriqueze až v „desetiminutovkách“,  Anton Korobov se v zápase s Iturrizagou dost trápil, ale včera mu na postup do třetího kola stačily dvě „pětadvacetiminutovky“ . Závěr poslední partie však byl hodně napínavý. Zdálo se, že Korobov nemůže vyhrát, protože soupeř měl za figuru dostatečné množství pěšců, ale Antonovi se podařilo, i když s oboustrannými chybami v divoké blicce, najít a sestrojit matovou síť.
Pěkné.

 

 

Bez větších problémů postoupili Howell, Giri, Jesipenko a Abasov. Malým překvapením je výhra Vocatura s Volokitinem, ale Vocaturo byl v rapidech jednoduše lepší.

Pokud jste někdo četli mou minulou „predikci“, že bych vsadil na Daneshvara proti Griščukovi, pak doufám, že jste si to i vsadili  :smich: , protože Griščuk je vyřazen.
Sice po dlouhém boji, ale vyřazen.
V rapidech oba hráči vyhrávali své partie bílými figurami, blicky 5+3 skončily remízami a rozhodla blicka 3+2, v níž stál Griščuk o hodně lépe a dokonce se mu podařilo dostat Daneshvara do matové sítě, jenže to už měli oba hráč jen pár sekund a Griščuk mat nenašel.
Nedáš, dostaneš.
Přesně tohle platilo v tomto zápase.
Daneshvar blical lépe a postupuje, Griščuk i se svou manželkou (Kateryna Lagno) balí kufry.

 

 

 

Griščuk proti Daneshvarovi. Screenshot z online vysílání na chess24.com

 

 

 

O jednu partii méně než Daneshvar potřeboval k postupu Vidit, který s Mastrovasilisem vyhrál až v blickách 5+3. Naopak Donchenko s Bartelem hráli stejný počet partií jako Griščuk s Daneshvarem. Donchenko vyhrál blicku 3+2 a postupuje.
Do třetího kola se dostal i Nakamura, který ve druhé rapid partii konečně porazil Inda Karthika Venkataramana  :usmev: .

Poměrně velkým překvapením je postup Gadimbayliho. Jednadvacetiletý GM z Ázerbájdžánu vyřadil už po prvních rapidech Davida Antóna Guijarru.
Vypadl i Slovák Jerguš Pecháč, nad jehož přístupem jen pozvedávám obočí  :usmev: . První rapid partii s Fedosejevem bílými figurami prohrál, ve druhé musel(?) bojovat, ale místo toho nabídl ve dvanáctém tahu remízu, kterou soupeř samozřejmě s radostí akceptoval.

Le, Keymer, Navara, Erigaisi, Yu, Moussard, Amin a Deac.
Ti všichni hráli na nedávno skončeném „Velmistrovském triatlonu“ v Bielu. Všech osm z osmi účastníků tohoto festivalu je na Světovém poháru ve třetím kole! Zdá se, že pořadatelé v Bielu dobře věděli, koho si zvou na turnaj  :usmev: a také třetí místo Davida Navary v Bielu vypadá v tomto světle mnohem prestižněji.


 

To největší překvapení z turnaje žen jsem prozradil už při komentáři k turnaji mužů  :usmev: .
Indická WGM Mary Ann Gomes (2330) vyřadila jednu z největších favoritek turnaje Katerynu Lagno (2552) a stačily jí k tomu jen dvě rapid partie. První skončila smírně, ve druhé se blicalo v rovné věžové koncovce. Gomes měla jen devatenáct sekund, Lagno čtyřicet osm vteřin a přišel 60. tah (60. Kb7??), po němž je konec. Bílá překřížila králem dráhu své věži a navíc se vzdálila od pěšce b5.
K její smůle je pátá řada „dost vhodná“ na postavení „mostu“  :usmev: .

 

 

 

Kateryna Lagno. Screenshot z online vysílání na chess24.com

 

 

 

Aby návrat do Ruska Kateryně Lagno nezhořkl, doprovodí ji, nikoli však do Ruska  :usmev: , další dvě favoritky. Polka Klaudia Kulon neprohrála v zápase s Nanou Dzagnidze ani jednu partii. Naopak ve druhé rapid partii dala své soupeřce mat a postupuje do třetího kola.
Dzagnidze se na turnaji vyloženě trápila. Druhou rapid partii hrály obě hráčky „pod psa“, ale Klaudia měla dost času, kdežto Nana hrála od třicátého tahu s necelou minutou, což se ve složité pozici muselo projevit.

 

 

 

Dzagnidze-Kulon. Screenshot z online vysílání na chess24.com

 

 

Více od svého vystoupení jistě čekala Rumunka Irina Bulmaga. S Estonkou Mai Narvou v klasickém tempu vyhrály každá černými figurami. V rapidech vyhrávaly bílými figurami  :usmev: a ve zkrácených rapidech 10+10 vyhrála už jen Narva první „desetiminutovku“ . Ve druhé partii nezvládla Irina ve vrcholné časové tísni vyhrát těžkou věžovou koncovku. Koncovka vyhraná byla, ale čas nebyl a Irina letí domů.

Na závěr zmíním ještě zápas Wenjun Ju-Eva Repková. I tady jsem přesně odhadl vývoj zápasu. Po dvou remízách v klasickém tempu přišlo vystřízlivění. Eva prohrála první rapid partii bílými ve dvaceti čtyřech tazích, ve druhé partii už si Ju pohlídala remízu a postup.

 

 

 

Repková-Wenjun Ju. Screenshot z online vysílání na chess24.com

 

Odkazy:

Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com

 

 

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
7 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
chess

s tím bielem jen poznámka, dá se na to dívat též tak, že to byl vynikající tréning na světový pohár

Rubinus

To 18.Jxe5 u Repkové se přehlédnout dá… Člověk si řekne, tak to si odšachnu na f1 a v klidu doberu a už to dál nepočítá… Poznávací bariéra tomu v jedné knížce říkají.

Rubinus

Také je ohledně hráčské síly asi jinde, než já. Já bych se napřed pořádně lekl, co jsem to zase přehlédl. Pak bych se chvilku musel vzpamatovávat a nakonec bych to De6 asi hrál také.

David Navara

Tah 41.Je5+ jsem viděl, ale přehlédl jsem 41…Ke8 42.Dxf6.

lubomir1959

Sázkový kurs na zápas Praggnanandhaa – Navara, tady vidí bookmaker jako zřejmého favorita Inda, 1.27 – 3.33, podle mě však David takovým outsiderem není.  Davide, držte se a vyřaďte toho „Indiána“…držím vám pěsti!

7
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x