Nervy na pochodu
S blížícím se koncem Světového poháru stoupá nervozita hráčů i hráček. Všichni vědí, že každá chyba může znamenat konec v turnaji, takže se všichni snaží nechybovat.
A čím více se snaží nechybovat, tím více u nich stoupá pravděpodobnost chyby 🙂 .
Ženy už hrají osmifinále. Šestnáct hráček, osm dvojic.
Mistryně světa Wenjun Ju si na turnaj moc dobrou formu nepřivezla. Kdyby jí nepřála bohyně Caissa, už by v turnaji nebyla, ale nejen štěstí, i bohové a bohyně přejí silnějším .
V partií s Elizsabeth Paehtz měla Ju bílé figury a v Královské indické se jí podařilo získat malou výhodu. To však není nic zvláštního, protože sama Královská indická je zvláštní . V mnoha variantách získá bílý i větší než malou výhodu, ale pokud to černý umí, nic není jisté.
Elisabeth Paehtz to zřejmě umí, protože postupně vyrovnala hru a partie skončila remízou.
Poměrně klidnou remízou skončila partie mezi Ninou Batsiashvili a Aleksandrou Gorjačkinou. Také Jiner Zhu s krajankou Zhongyi Tan měly na šachovnici už před třicátým tahem rovnou věžovou koncovku, takže se jen čekalo na splnění podmínky Sofijského pravidla a pak byla zapsána remíza. Poslední klidnou remízou bylo střetnutí sester Muzyčukových. Anna měla bílé, Maria černé figury a remíza.
Další remízy už tak pohodové nebyly.
Media Warda Aulia stála podstatně lépe s Nurgyul Salimovou. Naštěstí pro bulharskou hráčku zůstali na šachovnici nestejní střelci, takže indonéské hráčce byl pěšec navíc k ničemu.
Polina Šuvalova se v partii s Teodorou Injać dostala do problémů už v zahájení, ale srbská hráčka v dalším průběhu nehrála přesně a Šuvalova nakonec udržela remízu.
Mladí hráči, obecně, nemají moc v lásce koncovky. Většinou se domnívají, že jim stačí znát několik základních pravidel a zbytek už spočítají .
Nevím, jaký vztah ke koncovkám má velmi nadějná mladá nizozemská hráčka Eline Roebers, ale tipuji, že výše psané by na ní mohlo sedět .
V partii s Harikou Dronavalli si zřejmě spočítala, jak bude vypadat pěšcová koncovka a vyšlo jí, že bílá vyhraje . Vyšlo jí to správně, jen to chtělo hrát trochu jinak.
Obě hráčky měly na hodinách necelých sedm minut, když Eline všechno pokazila.
Možná si pamatovala, že aktivní král v koncovce je velmi silná figura, ale zapomněla na jiné poučky. V prvé řadě na tu, že volný pěšec musí jít vpřed, druhou poučkou byla ta o „čase“, tedy o tempech.
Eline po výměně těžkých figur hrála hodně rychle a to se jí nevyplatilo.
Tah 50. Kd3?? je strašná chyba.
Ano, aktivizuje krále, dalo by se říct, ale ve skutečnosti jen tratí tempo, protože král stál na poli e2 stejně dobře jako na d3.
Poučná remíza.
To jiná indická hráčka už tolik štěstí neměla. Humpy Koneru měla s Bellou Khotenashvili bílé figury. Bella překvapila už v šestém tahu, když si v odmítnutém dámském gambitu (ačkoli…stejná pozice vznikne i z přijatého dámského gambitu ) pokryla pěšce na c4 tahem 6. … b5, což je v mnoha variantách dámského gambitu považováno za chybný postup.
Upřímně, ani tady to nebyl dobrý tah, ale Belle se vyplatil, protože Humpy několik minut přemýšlela a pak zvolila jiný „standardní“ postup. Na b5 se v podobných pozicích hrává a4, ale tady to nebylo dobré, protože bílá zaostala ve vývinu a nestihla ukrýt krále. Černá sice nehrála nejpřesněji, ale na výhru to stačilo. Humpy Koneru tak bude mít v dnešní odvetě hodně těžký úkol.
Muži obvykle chybují méně než ženy. Tedy v šachu , v životě to může být jinak.
Včera však v partiích čtvrtého kola bylo k vidění více chyb v mužském turnaji.
Neplatilo to však pro všechny účastníky.
Takový Ivančuk se Sanalem sehráli bezchybnou remízovou partii, podobně, i když tam občas chybičky byly, si počínaly i dvojice Duda-Maghsoodloo, Salem-Vocaturo, Wojtaszek-Dominguez, Gukesh-Jesipenko, Nepomňašči-Nihal, Wang-Svane a Robson-Caruana.
Z trochu jiného soudku byla remíza Nakamury s Praggnanandhaou.
Nakamura se ve střední hře dostal neopatrným tahem 20. Dd2 do problémů, jejichž nositelem byl opožděný pěšec na d3. Ale naštěstí jsou u partie i hodiny a ty tam nestojí jen pro parádu .
S ubývajícím časem hrál Praggnanadhaa dost nepřesně a Naka nejenže vyrovnal, ale nakonec sám zkoušel štěstí.
Marně, Pragg se dobře bránil a partie skončila smírně.
Po chybě Abasova 15. … Je4 měl Peter Svidler velmi dobrou pozici, ale když neviděl (nebo nespočítal) poměrně lehký taktický obrat 16. Jxd5! hra se srovnala a hráči se o bod rozdělili.
Sindarov stál s Erigaisim dost špatně, ale Erigasi tahal, jak je jeho zvykem, až moc rychle a výhoda mu proklouzla mezi prsty.
Maďar Berkes si nic proklouznout nenechal a nevyklouzl ani Ponomarjov. Hodně povedený výkon Berkese.
Vidit smetl ze šachovnice Bacrota ve velkém stylu, když ho donutil udělat „druhou rošádu“ . Černý král se dost našlapal, než došel z pole g8 na b8…
Grandelius hrál se Santosem Latasou grandiózně, bez problémů jej přehrál a zvítězil.
Wesley So stál chvíli s Alexejem Saranou hůře, pak se však hra skoro srovnala. Skoro, protože černý měl nebezpečného volného pěšce, kterého se So pokoušel zlikvidovat. Nevyšlo to a Sarana je blízko k postupu.
Pamatuji si, že Keymer zhruba před dvěma třemi lety hrál koncovky dost „pod psa“ . To však bylo „kdysi“ , teď už je to jiný Keymer. Už na turnaji v Bielu ukazoval, jak moc vylepšil svou technickou stránku hry a včera to potvrdil i proti Carlsenovi.
Keymer založil hru „carlsenovsky“ . Carlsena zatlačil a získal o chloupek lepší koncovku, ale to by na výhru bylo málo. Pomohl mu soupeř. Se čtyřiceti sedmi minutami na hodinách udělal Carlsen strašnou „botu“ . Přehlédl ztrátu pěšce a Keymer si mazácky došel pro celý bod.
Pokud chce Carlsen pokračovat v turnaji, bude dnes muset zvítězit, má bílé, tak uvidíme, co v něm stále ještě je, nebo co v něm zůstalo .
Odkazy:
Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com