Odpad
Na Světovém poháru je opět jasněji. Po odvetných partiích opouští turnaj další hráči a hráčka 🙂 . Prostě „odpad“ …
V soutěži žen je stále nerozhodnuto mezi Nurgyul Salimovou a Annou Muzyčuk.
Jejich první vzájemné utkání skončilo nerozhodně a také druhá partie znamenala dělbu bodu a dnešní další schůzku nad šachovnicí.
Taková dělba bodu však nemusí být vždy nudná .
Salimova s Muzyčuk rozehrály přijatý dámský gambit, v němž často není nouze o divočejší varianty. Tentokrát však hráčky sledovaly variantu, která končí (?) výměnou dam a přechází do koncovky věží a střelců.
Ve chvíli, kdy se vyměnili i střelci, bylo jasné, že jedině „šachové šílenství“ některé z účastnic by mohlo změnit remízový výsledek.
Dnes tedy uvidíme ukrajinsko-bulharský rozstřel. Těžko říct, která z hráček je favoritkou. Pro Annu hovoří větší zkušenosti, ale i Nurgyul má odehráno na nejvyšší úrovni dost partií zkráceným tempem.
Zhongyi Tan po první partii prohrávala s Aleksandrou Gorjačkinou 0-1. To by nebylo tak strašné, nepříjemné však bylo, že Tan prohrála bílými figurami. Pokud se chtěla udržet v soutěži, musela by ve včerejší partii s Gorjačkinou vyhrát černými.
To je těžký úkol nejen v mužském šachu , ale i v ženském nebo „amatérském“ šachu. , protože pokud se bílý (bílá) zaměří na remízu, musí černý (černá) hodně riskovat a nemá žádnou záruku, že takový risk vyjde.
Na rozdíl od Nepomňaščiho, který se v minulém kole pokusil vyhrát černými „za každou cenu“ a šel do pochybné varianty Holandské hry, Zhongyi Tan hrála „na jistotu“ . Jistotou myslím to, že nehrála žádné pochybné varianty, ale vsadila na to, co zná, ale co nevede ihned k tupé remíze.
Tan rozehrála variantu Staroindické hry, která je „stříknutá“ Královskou indickou .
Vyměnily se dámy a pár figur, což je ve Staroindické v mnoha variantách plus spíše pro černého. Nejinak tomu bylo i v této partii, jenže když to bílý umí, malé plus černého nic neznamená.
Gorjačkina umí a hra se brzy srovnala. Pak už nebyl pro ruskou hráčku, hrající pod vlajkou FIDE, problém dovést partii k remízovému konci, který znamená, že Tan je vyřazena a Gorjačkina si zahraje finále.
Favoritem číslo jedna je v turnaji mužů Magnus Carlsen a to i přesto, nebo právě proto, že tento turnaj ještě nikdy nevyhrál.
Letos je Carlsen hodně blízko, to však neznamená, že se mu jeho záměr podaří realizovat, protože v cestě mu stojí ještě Abasov, kterého „vyfasuje“ v semifinále a pak by Carlsena čekal ještě finálový soupeř, kterým bude někdo z trojice Praggnanandhaa, Caruana nebo Erigaisi.
Carlsen ve čtvrtfinále neponechal nic náhodě a po výhře černými figurami si s Gukeshem nenechal ujít příležitost k postupu.
Gukesh si na 1. e4 vybral Sicilskou obranu a Magnus zvolil Alapinovo 2. c3. Vyhnul se různým ostrým systémům a také Moskevské variantě (3. Sb5), která je také vcelku klidná, ale v poslední době se hrává tak často, že by se v ní možná dalo čekat nějaké (ne)příjemné překvapení.
Po 2. c3 se žádné překvapení nekonalo a Magnus postupuje do semifinále.
Fabiano Caruana v první partii s Leinierem Dominguezem zázračně zachránil prohranou pozici. Již včera jsem konstatoval, že Caruana má solidní šanci na postup, protože v odvetě bude mít bílé figury.
Hráči se přes Anglickou hru dostali do Tarraschovy varianty odmítnutého dámského gambitu a rozpoutal se klasický boj. Černý měl izolovaného pěšce na d5 a opěrné body c4 a e4 pro své figury, bílý tlačil na pěšce na d5 a měl ve své moci pole d4.
Fabi stál od zahájení o něco lépe a svou převahu stále zvětšoval. Hra přešla do koncovky dam a lehkých figur, v níž obvykle platí, že dáma a jezdec bývají nebezpečnější než dáma a střelec. To však neplatí ve všech pozicích a v této partii to neplatilo vůbec.
Caruanův střelec ve spolupráci s dámou silně omezoval černého jezdce, který se jen „plácal“ na královském křídle. Toho bílý využíval k nepříjemnému tlaku proti černému králi a když černý zahrál v časové tísni optimisticky 38. … b5, získal bílý pěšce. Uplatnění téhle převahy sice nebylo jednoduché, ale Fabi, i s malou pomocí soupeře, to dokázal a postupuje do semifinále.
Domácí hráč Nijat Abasov má dobře rozehraný turnaj a ázerbájdžánští fanoušci se mají na co dívat. Už jen postup do čtvrtfinále byl velkým úspěchem, nikoli však překvapením. Abasov ve své spanilé jízdě pokračuje i po včerejší odvetě. V první partii s Viditem korektně remizoval, ve druhé měl bílé figury a výborně rozehrál Londýnský systém. Tedy lepší by asi bylo napsat, že to Vidit rozehrál špatně, protože toto zahájení není „zabijácké“ a černý obvykle nemá problém s vyrovnáním.
Černý se dostal do problémů po 17. … 0-0-0. Nemusím být znalcem Londýnského systému, abych pochopil, že na dámském křídle nebude černý král v bezpečí. To se ukázalo po tahu 30. … b6, ale i po jiných pokračováních už by stál bílý podstatně lépe.
Závěrečný mat je malou třešničkou na dortu Abasova .
Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž . Takhle nějak se to říká a v tomto kole se to potvrdilo. Zatímco Carlsen zahrál v Sicilské ve druhém tahu 2. c3 a soupeře k ničemu nepustil, Arjun Erigaisi v partii s Praggnanandhaou zkusil něco podobného. I jemu stačila k postupu remíza, protože první partii vyhrál černými figurami.
Ovšem Erigaisi není Carlsen a Praggnanandhaa není Gukesh. Erigasisi je nepochybně vynikající hráč a k tomu skvělý taktik, tuhle partii však prohrál na „taktiku“ .
Nemám na mysli „taktiku“ ve smyslu kombinací, ale „taktiku“ partiovou. Arjun Erigaisi se pokoušel hrát klidné strategické pozice, ve kterých je Praggnanandhaa jednoznačně lepší.
Na to Erigaisi „dojel“.
Po relativně klidném zahájení Arjun přitvrdil a obětoval pěšce, pak ještě jednoho, ale kompenzace byla dostatečná. Pak však Erigasi „narazil“ .
Tah 26. Sxa7 není chybný a Arjun si to jistě dobře spočítal, ale tento tah má malou nevýhodu: iniciativu přebírá černý. Tah 28. a4 už však chybný je, protože bílý měl aktivizovat svého krále, místo toho „ztratil“ důležité tempo.
Bílý má sice krásného volného pěšce, ale jeho figury stojí špatně a jsou k sobě „vázány“ . Černý pěšec navíc zatím nehraje žádnou velkou roli, ale bílý musí počítat s tím, že by se to jednou mohlo projevit.
Pragg dal Erigasimu šanci rozehrát své figury (34. … Vf8), ale bílý toho nevyužil. Zřejmě se domníval, že jeho a-pěšec je zárukou dostatečné protihry. To se však šeredně spletl, protože a-pěšec neznamenal vůbec nic a naopak, zavřený Sa7 byl velkým problémem bílého.
Praggnanandhaa vyrovnal a dnes se v tiebreaku rozhodne, který z indických talentů postoupí do semifinále.
Odkazy:
Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com