Otazníky
Po nedělních odvetách na Světovém poháru se mnohé vyjasnilo. V soutěži mužů jasně postoupil Carlsen do finále, v soutěži žen vyhrála v boji o třetí místo Anna Muzyčuk.
A další?
To jsou zatím jen „otazníky“ 🙂 .
Magnus Carlsen měl včera černé figury a i když po první partii vedl 1-0, zbýval mu udělat ještě jeden krok k postupu do finále. V odvetné partii s domácím klenotem Nijatem Abasovem musel udělat minimálně remízu.
Abasov zahájil tahem 1. d4 a k případnému poražení Carlsena si nevybral zrovna nejostřejší zbraň. Londýnský systém není sice za bílého až tak špatné zahájení, ale když to černý trochu umí a vyzná se v různých systémech, které se v „Londýnu“ občas dost liší, pak nemá černý velké problémy.
Potvrdilo se to i v nedělní odvetě.
Hráči do sedmého tahu sledovali partii Konstantina Černyšova s Radkem Londýnem (příhodné jméno proti Londýnskému systému ) z roku 2004, ve které Černyšov vyhrál. Abasov odbočil jako první, když místo Černyšovova tahu 8. Sg3 zahrál 8. Je5, ale v téhle pozici je to celkem jedno .
Bílý má více nadějných tahů, ale jen nadějných, nic víc.
Mírně jsem se zarazil u patnáctého tahu bílého, když zahrál Abasov 15. Kf2 napadlo mě: „Proč? Proč ne 0-0?“
Ale záhy jsem pochopil, že bílý chce být králem blízko centru a na f2 mu nic nehrozí, takže v podstatě normální tah.
Byl to černý, kdo se mohl pokoušet získat výhodu. Vytvořil bílému izolovaného pěšce na d5, ale nijak „netlačil na pilu“ a spokojil se s rovnou hrou. Carlsen si pak dovolil za tohoto pěšce v koncovce odevzdat i střelce, protože bylo jasné, že černý dobude posledního bílého pěšce a bílý se může jít se svou figurou tak leda na památku vyfotit .
Abasov nezklamal, ale na Carlsena neměl.
Carlsen postoupil do finále, ale jméno svého soupeře ještě nezná.
Dvojice Praggnanandhaa – Caruana svůj duel zakončila remízou a hráči se tak dnes potkají v tiebreaku. Jejich odveta měla podobný průběh jako první partie.
Podobný v tom smyslu, že to byl Caruana, kdo měl iniciativu a Pragg se jen bránil. Ovšem stejně jako v první partii se bránil velmi dobře.
Praggnanandhaa zahrál trochu divný tah 15. Ja3. Těžko říct, co měl v plánu hrát na braní pěšce na d4 (15. … Jxd4), ale pokud to byla varianta, kterou „vyplivl“ Stockfish (16. Sxb7 atd.), tak se Pragg přepočítal, protože by měl zdánlivě nadějné volné pěšce na dámském křídle, ale černý by umně využil nevhodného postavení bílé dámy a dalších figur k účinné protihře na královském křídle a v centru.
Caruana to zřejmě viděl trochu jinak a místo braní pěšce nejdříve zahnal bílou dámu.
Nebylo to špatné, ale okamžité 15. … Jxd4 bylo slibnější.
Caruana neutralizoval nebezpečné pěšce a zdálo se, že má šanci „vytlouct“ z toho nějaký kapitál, ale Praggnanandhaa ukázal, že při správné obraně v pozici za černého nic není, takže partie skončila remízou a dnes si to hráči „rozdají“ ve zrychleném tempu.
Také v soutěži žen už je jedna jistota.
Anna Muzyčuk v sobotu vyhrála s Zhonghyi Tan a v neděli ji k zisku „bronzu“ stačila i remíza.
Zhongyi Tan zkusila podobně jako Nijat Abasov „překvapit“ soupeřku Londýnským systémem. I zde se však potvrdilo, že černý, v tomto případě černá, nemá žádné větší problémy.
Anna Muzyčuk reagovala už v pátém tahu celkem radikálně a zahrála 5. … d5. Žádný extra silný tah, prostě normální zdravý tah, kterým černá vlastně vyrovnává hru. Tedy pokud není hra rovná už po tahu Sf4 …
Černý jezdec se sice „zatoulal“ na okraj šachovnice, ale byl to bílý černopolný střelec, který měl problémy. Muzyčuk celkem ostře nastoupila pěšci na královském křídle (f5-f4) a získala malou převahu. Černá dokonce získala pěšce, ale bylo jasné, že volný bílý a-pěšec je dostatečnou kompenzací, ovšem jen k udržení rovnováhy. Po výměně střelců stála na šachovnici remízová pěšcová koncovka, ve které se snad ani nedalo chybovat .
Remíza znamená třetí místo pro Annu Muzyčuk a čtvrté místo pro Zhongyi Tan.
Turnaj žen mohl skončit už včera.
Mohl, kdyby…
Kdyby Nurgyul Salimova dokázala vyhrát vyhranou pozici v partii s Aleksandrou Gorjačkinou.
Buďme však objektivní. Za vyhranou považuje složitou pozici, která v partii vznikla, šachový motor Stockfish, ale nebylo to tak jednoduché a to nikoliv proto, že by byla pozice nějak extrémně komplikovaná, i když jednoduchá nebyla, ale protože bílé v samotném závěru už chyběl čas.
Bílá stála po zahájení hůře. Zdá se, že zahájení nebude silná stránka Salimové , ale pak, pro mě nepochopitelně, odevzdala Gorjačkina pěšce na h6 (29. … Je8) .
Za co?
Opravdu nevím.
Pak přišla černá ještě o pěšce na d5 a když prošly hráčky časovou kontrolou, zdálo se, že uplatnění převahy dvou pěšců nebude až tak velký problém.
Jenže Gorjačkina se „zapřela“ a začala bojovat o holý život. Na první pohled nebylo vidět, jak „snadno“ by mohla bílá vyměnit figury nebo postupovat pěšci k poli proměny. To, že to nebylo ihned viditelné, však neznamená, že to nešlo provést .
Šlo, ale na 48. tah spotřebovala bílá dost času a do konce partie už jí zůstávalo necelých pět minut.
Čtyřicátý osmý tah nebyl špatný, bílá věž držela pod palbou pěšce na b3 a mohla se snadno přesunout na královské křídlo.
Přišel však okamžik, kterému jsou moc nerozuměl . Po tazích 48. Vb4 Jd3 jsem čekal, že bílá zkonzumuje třetího pěšce, což by byla asi nejjistější cesta k výhře. I pokud by to nevedlo k výhře, bez pěšců by černá jen stěží mohla myslet na vítězství. Salimova si však možná ani neuvědomila, že může brát na b3 (49. Vxb3) a okamžitě přesunula věž na královské křídlo 49. Vh4.
Zřejmě kritický bod partie. Bílá stále ještě stála velmi dobře, ale čas rapidně ubýval a drobné chyby Salimové přibývaly. Tahem 52. Vh7 podle Stockfishe bílá vypustila velkou část výhody, ale je otázkou, zda by po správném 52. Je4 s omezeným časem něčeho dosáhla. Tahle pozice je možná za bílou lepší nebo i vyhraná, ale jasný plán není hned vidět.
Nepřesná hra bílé ji nakonec dostala do problémů. Ztratila všechny pěšce a za pěšce na b3, kterého měla zlikvidovat ve 49. tahu, odevzdala figuru. Koncovka věže proti věži a jezdci je sice remízová, ale když už hrajete závěr partie na vteřinách, nemá silnější strana důvod to nezkoušet hrát na výhru.
Gorjačkina to zkoušela a až ve 118. tahu dovolila bílé vyměnit věže, protože bylo jasné, že po dalších tazích by partie i tak skončila remízou. Poslední výměna (nebo tah pěšce) se stala v 72. tahu, takže ve 122. tahu by podle pravidla o 50 tazích partie stejně skončila smírem.
Obě hráčky tak dnes v tiebreaku budou bojovat o první místo. Pokud Salimova přežije ve zrychleném tempu zahájení, pak má dle mého názoru lepší šanci na první místo, ale nezapomínejme, že včerejší partie musela Gorjačkinu „nakopnout“.
Zachránila prohranou pozici…
Odkazy:
Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com