Méně je někdy více

Zatímco ženy už „svůj“ Světový pohár dohrály, muži se konečně dostali k finálovým zápasům. O zlato hrají Carlsen a Praggnanandhaa, o třetí místo bojují Caruana a domácí Abasov.

 

Ženy dohrály a je docela dobře možné, že muži dohrají už dnes.
Vůbec bych se nedivil, kdyby ani jeden z finálových zápasů nedošel do tiebreaku.

Včera se hrály už jen dvě partie. Abasov měl bílé proti Caruanovi, Praggnanandhaa se snažil prorazit obranu černého, tedy Carlsena.

 

Finálové boje. Zdroj: online vysílání na https://worldcup2023.fide.com

 

 

Partie o třetí místo měla málo tahů a skončila velmi rychle. Málem z toho byla miniaturka  :usmev: .
Abasov s Caruanou udělali méně tahů než finálová dvojice hrající o první místo a Abasov se po partii s Caruanou dostal, trochu překvapivě, do vedení v zápasu.

Méně tahů, více bodů.
Z pohledu Abasova je to pravdivé tvrzení. Z pohledu Caruany platí, že méně je méně  :smich: , málo tahů, nula bodů. Tak trochu nejapně žertuji  :usmev: , je jasné, že hráči si mezi sebou rozdělí vždy jeden bod (pokud neplatí jiné bodování), jen jsem chtěl poukázat na to, jak rychle a za jak málo tahů prohrál Caruana.

Fabiana Caruanu považuji za jednoho z nejpracovitějších šachistů. V mnoha jeho partiích má rozpracované zahájení až do velké hloubky a často až do koncovky.
Proto mne překvapilo, že tentokrát byl lépe připraven Abasov.

Hrála se Katalánská varianta dámského gambitu a oba hráči tahali celkem rychle až do třináctého tahu.

Po Abasovově 13. Dd3 se Caruana na zhruba deset minut zamyslel.
Že by tento postup nečekal?
Je to možné, protože v absolutní většině partií hraných touto variantou se bílý snažil svého černopolného střelce uchovat buď tahem 13. Sd2 nebo skrze 13. Je5, Jen v několika málo partiích se hrály jiné tahy.
Tah dámou má podobnou myšlenku jako skok jezdcem na e5-nepustit černého jezdce na e4.
Nevýhodou, nebo možná výhodou  :usmev: , je to, že černý může vyměnit na f4 a poškodit pěšcovou strukturu bílého.
Fabi to zřejmě vyhodnotil jako výhodné pro černého, ale není to tak jednoznačné. Černý totiž výměnou posílí bílé centrum a otevře na své rošádové postavení g-sloupec. Černému se však nic hrozného neděje a v některých koncovkách by se mohlo ukázat, že bílí pěšci jsou slabí.
Z výše uvedeného vyplývá, že pozice je zhruba v rovnováze.
Podotknu, že rovnováha je hezká věc, ale tady je to černý, kdo musí, než hra přejde do koncovky, dávat pozor a hrát poměrně přesně, protože otevřený g-sloupec je pro bílého příjemným osvěžením, pro černého nepříjemným průvanem.

Caruana nezvolil ideální rozestavění figur, nijak zvlášť se mi nelíbil hlavně jeho jezdec na h7 (21. … Jh7), ale to neznamená, že nevěděl, co dělá, nebo že bych snad měl v hlavě lepší plán  :smich: . V každém případě, ani po postavení jezdce na h7 se černému nic nedělo a hra se srovnala.
Pak však přišel zvláštní okamžik.
Zhruba dvacet minut spotřeboval černý, tedy Caruana, na tah 23. … Db4. Možná si Fabi uvědomoval, že je trochu riskantní táhnout dámou pryč z místa očekávaného boje, možná podcenil situaci na královském křídle a možná v něm převládly „vlastnické“ choutky, protože po tahu Db4 jsou napadeni hned tři bílí pěšci, ale je sporné, zda by černý stihl nějakého piona vůbec zkonzumovat  :usmev: .
Teď už je celkem jedno, co vlastně Fabiano zamýšlel. Smiřme se s tím, že je to chyba, protože dáma jde pryč od královského křídla, na něž má bílý zaměřeny už skoro všechny figury (kromě jezdce).
Následující tahy bílého, 24. Sxh7 a 25. Je4, by zahrál každý průměrný šachista, který by viděl, že po 25. Je4 nelze brát pěšce na d4 kvůli hrozbě matu nebo materiálním ztrátám.
No a to je vlastně konec příběhu  :usmev: .
Fabi pochopil, že výlet dámy byl chybný, tak se s ní zkusil vrátit, ale platí přísloví „Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.“
Po tahu 28. f5 má bílý až příliš mnoho hrozeb (braní na g7, popř. na h6, vidlička na f6 atd.), které se nedají dost dobře krýt.
Pro mě je výsledek partie, ale především její průběh, kdy Nijat nachytal Caruanu „na švestkách“ , celkem překvapením. Fabi musí v dnešní partii vyhrát a i když vím, že je toho schopen, mám obavy, že tentokrát se mu to nemusí povést.

 

 

Oproti partii Abasova s Caruanou bylo střetnutí Praggnanandhay s Carlsenem „zívačkou“ .
Samozřejmě, že ne pro hráče  :usmev: , ti museli dávat pozor, kam „šlapou“.

 

Praggnanandhaa Rameshbabu. Zdroj: online vysílání na https://worldcup2023.fide.com

 

Praggnanandhaa se na Carlsena dobře připravil a i když Carlsen v sedmém tahu zahrál jinak, než v roce 2020 proti Nepomňaščimu, bílý získal malou a spíše „virtuální“ převahu.
„Slabinu“ na b7 černý snadno vyřešil postavením střelce na c6 a po výměně dam a střelců bylo jasné, že partie směřuje k remízovému konci.
Bílý černého „držel“ za pěšce c6, černý se zaměřil na pěšce na a2. Po několika výměnách pěšců a jednoho páru věží bylo jasné, že rovnou „jezdcovověžovou“ koncovku se stejným počtem pěšců na stejném křídle nemůže za normálních okolností nikdo vyhrát.

 

 

Remíza, dnes bude mít Carlsen bílé figury a Praggnanandhaa se bude moci předvést černými. Za normálních okolností bych tipoval, že partie skončí remízou a Carlsen vsadí na zrychlené tempo, ale Carlsen evidentně touží tento turnaj poprvé v životě vyhrát, proto předpokládám, že se pokusí rozhodnout zápas už dnes.

 

Náhledový obrázek: Nijat Abasov při popartiovém interview. Zdroj: online vysílání na https://worldcup2023.fide.com

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com

 

 

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x