Poprvé
Skončil Světový pohár 2023 v ázerbájdžánském Baku. Jak už z nadpisu většina inteligentních lidí jistě vydedukovala 🙂 , poprvé zvítězil nejlepší hráč planety Země. Nejlepší, ve smyslu s nejvyšším ratingem, protože mistrem světa už Carlsen není a označovat někoho za nejlepšího jen podle „pocitu“ je vždy ošidné.
I ratingy nebo tituly však mohou být ošidné 🙂 , takže slova začínající předponou „nej-“ berme raději vždy s velkou rezervou.
Boj o třetí místo měl být snadnou záležitostí pro Fabiana Caruanu, na kterého se „vyšplhal“ domácí Azer Nijat Abasov. Abasov sice překvapil, ale do finálových bojů postoupil naprosto zaslouženě.
„Povinně“ vyřadil v prvním kole Zimbabvana Makota, pak sehrál vyrovnaný zápas se šťastným koncem s Francouzem Fressinetem a dál už dostával jen špičkové hráče,
Přešel přes Giriho a vyřadil Svidlera, oba až v tiebreaku. Saleha Salema i Vidita vyřadil už po dvou partiích v „klasice“.
Narazil až v semifinále, kdy nestačil na Magnuse Carlsena, který jej poslal do boje o třetí místo.
V „malém“ finále na něj zbyl Fabiano Caruana, od kterého se postup do finálové části čekal. Fabi však měl v turnaji občas různé „úlety“ a i když je to vynikající hráč, je celkem překvapivé, kolika „nevynucených“ chyb se v turnaji dopustil.
Možná za to může jeho náročný styl, protože Fabi hraje prakticky každou partii na doraz a bojuje i v pozicích, kde už by jiní dávno zaknihovali remízu. To je sympatické (alespoň mně ), ale občas to s sebou nese i nevýhody. Hráč může být unavený a může se dopouštět chyb.
Caruana první „klasickou“ partii s Abasovem prohrál v (téměř) miniaturce, ale ve druhé si soustředěným výkonem vynutil tiebreak, když Abasova porazil bílými figurami.
V tiebreaku byl Caruana jasným favoritem. To plně souzní s Carlsenovým požadavkem (?) na zkracování tempa. Ve zrychleném tempu se obvykle prosadí lepší hráči.
Důvody?
Větší praxe, méně ztrácejí čas na dumání o „jasných“ pozicích a obvykle lepší odhad počítaných pozic a také rychlejší propočet.
Když to přeženu a půjdu do extrému, pak je to trochu podobné následujícímu příkladu.
Zkušený hráč nemusí přemýšlet, proč hraje bílý ve Španělské tah 3. Sb5, nemusí počítat, zda se dá brát pěšec na e5, ví, kam a jakým způsobem má rozestavit své kameny. Nezkušený hráč také zjstí, jaký je smysl tahu 3. Sb5, spočítá si, že braní pěšce (po Sxc6) na e5 bílému nic nedá a stejně tak jako zkušený hráč zjistí, jak má rozestavět své kameny.
Ale nad tím vším stráví dost času a bude ho to stát i dost sil.
Nebudu zdržovat, Caruana je prostě ve zrychleném tempu lepší hráč než Abasov .
Plně se to potvrdilo v tiebreakových partiích v boji o třetím místo. V obou partiích Caruana svého soupeře jednoznačně přehrál.
V první partii měl bílé figury Abasov, hrál se Trompovského útok, někdy označovaný i jako Opočenského zahájení (1. d4 Jf6 2. Sg5) a bílý dostal v zahájení celkem dobrou pozici. Jenže když víte, co hrát, pak není problém udělat z mírně horší pozice lepší pozici. To přesně udělal Caruana.
Stačilo pár nepřesností bílého a černý už stál lépe. Když pak Fabi odevzdal věž za dvě lehké figury a bílý král se ocitl pod útokem, nebylo pochyb o výsledku partie.
Druhá partie byla ještě jasnější. V Moskevské variantě Sicilské obrany zahrál už v zahájení Asbasov pochybný tah 9. … Jg4. Ztráta tempa v zahájení se obvykle časem projeví a tah 9. … Jg4 je ukázkovou ztrátou tempa. Abasov možná mohl později hrát někde i lépe, ale na výsledku by se zřejmě nic nezměnilo.
Po remíze 1-1 v klasickém tempu poráží Caruana Abasova v tiebreaku 2-0 a končí na třetím místě, které zároveň znamená i postup do turnaje kandidátů.
Magnus Carlsen ještě nikdy Světový pohár nevyhrál. Tentokrát byl blízko celkovému vítězství, v cestě mu stál už jen indický talent Praggnanandhaa Rameshbabu. Dovolím si prorokovat, že tohle indické „prodigy“, tedy zázračné dítě, se jednou probojuje k zápasu o titul mistra světa. Pragg moc nechybuje a hraje velmi solidní šachy.
Poznal to i Magnus Carlsen. Partie v klasickém tempu skončily remízami a i když Carlsen druhou remízu zdůvodňoval zdravotními potížemi, i tak byl Praggův výkon výborný.
Carlsen je však ještě stále úřadujícím mistrem světa v rapid šachu a nejen z toho důvodu byl v tiebreaku favoritem. V jeho prospěch hovoří hlavně obrovská praxe v rapid a bleskových partiích.
V první rapid partii byla na šachovnici dlouho přibližně vyrovnaná pozice, ale vyrovnaná v tom smyslu, že to byl bílý (Praggnanandhaa) bojoval o úplné vyrovnání.
V horší pozici ztrácel bílý dost času a v takových chvílích není o chyby nouze.
Optimistický tah 42. a6 byl asi Praggovým přehlédnutím, protože se ukázalo, že bílý pěšce zpět jen tak nedobere. Jedna nul a pro Carlsena.
Ve druhé partii měl Carlsen bílé a když chcete hrát proti Magnusovi černými na výhru, je to jako byste chtěli přeplavat Atlantik.
Není to nemožné, ale to by se muselo sejít hned několik podmínek dohromady. Například Carlsenova malátnost, žaludeční problémy, teploty přes 41 stupňů a jiné věci. A k tomu by musel chtít hrát Carlsen na výhru, což nebyl tento případ.
1. e4, Sicilská obrana a po 2. c3 bylo jasné, že černý asi nevyhraje.
Nevyhrál. Remíza z pozice síly (bílého) a Magnus Carlsen poprvé v životě vítězí ve Světovém poháru!
Úvodní foto – Zdroj: online vysílání na chess24.com
Odkazy:
Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com
Pro zajímavost rozhovor s Magnusem krátce po skončení poháru:
Magnus Carlsen’s FULL INTERVIEW After Becoming the CHAMPION of The FIDE World Cup 2023 – YouTube
V čase 17:36 odpovídá na dotaz ohledně své možné účasti na mistrovství světa.
Pro ty, kteří nerozumí anglicky: opět zcela jasně říká, že je proti samotné klasické časové kontrole, a že naopak preferuje větší množství partií zrychleným tempem. Rovněž nehodlá tlačit na FIDE, aby mistrovství světa kvůli jeho osobnímu nezájmu měnila.
Takže všichni kritici počínaje Kasparovem, kteří kvůli Magnusově neúčasti na mistrovství světa jenom slepě kopou do FIDE, to tady mají černé na bílém. Magnus prostě o mistrovství světa v klasickém pomalém tempu nemá zájem, a jediná šance jak ho na něj znovu dostat je klasické tempo zrušit.
to není polemika ani s Carlsenem ani s Vámi, ale (i) myslím, že mistroství světa a titul mistra světa v různých zkrácených tempech se uděluje, proč by se tedy neměl udělovat v klasickém tempu. (ii) Ještě si dokážu představit titul mistra světa např. v trojkombinaci různých temp (ala Biel) něco jako desetiboj v atletice, ale byl by to jen čtvrtý (další) titul mistra světa. Největší vážnost by asi zůstala jen jednomu z těch titulů a vzhledem k historii by to měl být ten v klasickém tempu. Ale vše může být i jinak.