Výhoda?

Pokud s námi sledujete Americký pohár 2024, výsledky včerejšího „nočního“ (u nás 🙂 ) kola už jistě znáte.

 

V turnaji mužů se dá bez nadsázky mluvit o malém překvapení.
Nejvýše nasazený Fabiano Caruana prohrál s Levonem Aronjanem a musí „do oprav“ . Všechny čtyři jejich partie , tedy dvě hrané klasickým tempem i dvě rapid partie, skončily smírem, takže se šlo do rozstřelu.
Ve dvou bleskových partiích dominoval Levon Aronjan a postoupil do finále. V první bleskové partii Caruana prohrál bílými čtyřvěžovou koncovku, ve druhé ignoroval hrozbu postupu bílého pěšce a Aronjan i s několika málo sekundami na hodinách nezaváhal.

 

 

Druhý semifinálový zápas by pro někoho mohl být „záhadou“. Partie druhého dne v klasickém tempu skončila remízou, ale proč u rapid partie So – Robson „svítí“ 0-1?
V rovné pozici nebyl So zřejmě spokojen s remízovým výsledkem (měl kvalitu víc), a tak hledal způsob, jak ve hře pokračovat. Jestli ho našel, to už se nedozvíme  :smich: . Wesley So totiž s dvaceti vteřinami na hodinách zapomněl na čas a prohrál, což posunulo Robsona do finále, kde se utká s Aronjanem.
Robson mohl zavěsit už v průběhu partie, ale ani jeden z hráčů neviděl matové motivy.

 

 

 

Pavouk turnaje mužů (screenshot z webu chess.com):

 

 

V turnaji žen se prosadily favoritky.
Irina Krush vedla po prvním semifinálovém dnu s Nazi Paikidze 2-0 a možná (opět?) soupeřku trochu podcenila, protože Nazi třetí partii minizápasu vyhrála. Ve čtvrté už však opět „úřadovala“ Irina a po vítězství 3-1 postoupila do finále hlavní skupiny Amerického poháru.

Druhé semifinále bylo ještě jasnější. Alice Lee také vedla 2-0 a k postupu jí stačilo remizovat třetí partii s Gulrukhbegim Tokhirjonovou. Místo remízy však Lee vyhrála a po výhře 3-0 se ve finále utká s Irinou Krush.
Nevím, která z dam v tomto souboji zvítězí, ale jak tak sleduji hru ostatních účastnic, tipuji, že ať prohraje Krush nebo Lee, stejně se potkají v opakovaném finále, protože tyto dvě hráčky ostatní soupeřky o dost převyšují. Poražená z tohoto zápasu podle mě bude favoritkou po „pádu“ do vedlejšího pavouka.

 

Pavouk turnaje žen (screenshot z webu chess.com):

 

 

V souvislosti se systémem turnaje vyslovil někdo z mé „sociální bubliny“ domněnku, že ten systém je hloupý, protože se někteří hráči „nechají vyřadit“ z hlavního turnaje, aby pak měli snadnější cestu do finále přes minizápasy v rapid šachu  :usmev: .
Prý by tak mohli získat „velkou výhodu“ , protože by nebyli tolik unavení a měli by více času na přípravu proti soupeřům, kteří vypadávají z hlavního pavouka.
Není to pravda.

Stačí se podívat na časový harmonogram turnaje.  První dva dny hrají všichni,  třetí den turnaje mají hráči ve vedlejším pavoukovi volno, protože čekají na soupeře a to je asi jediný okamžik, ve kterém jsou zvýhodněni. Ano, tady se mohou připravit. Pak už však hrají až do konce a naopak, vítěz hlavního turnaje má před finálovým střetnutím volný den.
Připočteme-li k tomu ještě i psychický tlak na hráče ve vedlejším turnaji (po prohře v turnaji končí), pak se o žádné výhodě mluvit nedá  :usmev: .
A to už se nezmiňuji o tom, že „dobrovolným přechodem“ do vedlejšího pavouka by se hráči vzdali finančního bonusu za vítězství v hlavním turnaji, což činí u mužů 15 000 dolarů, u žen 9 000 dolarů.
Který „blázen“ by se toho dobrovolně vzdal?  :usmev:

 

 

Odkazy:

Web pořadatele
Online na chess.com

 


 

 

 

Loading

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x