Pokračujte rovně!
Dnešní den nezačal zrovna nejlíp. Teda, kluci spí, já jdu do tržnice koupit čerstvé pečivo, ale… Aleš se probudí, hodí na mě smrtelný pohled: Zase jsi strašně chrápal …!
Kluci ve vedlejším pokoji jsou v pohodě, zavřeli dveře .
No nic. Dopolední program nás chacharů je jasný. Citadela, Budínský hrad, Rybářská bašta. Je to taková horská etapa, je zvláštní, že všichni si myslí, že v Maďarsku nejsou kopce. Je to docela makačka. Ale moc hezká. Pokračujte rovně – takto hovoří nejčastěji navigace, která nás stále provází!
Svým způsobem, je to až mystická myšlenka: jít životem rovně …
Ovšem vraťme se k šachu – od toho jsme tady (nebo ne?). Fakt musíme stihnout akreditaci.
Přece jen jsme se s Alešem „zrychlenou chůzí“ a metrem (v Budapešti nad 65 let zadara, já sic mám jen 64, ale jsem proslavený ostravský černý pasažér), celkem v pohodě s časovou rezervou dorazili na místo činu. Kupodivu, vše šlo hladce. Dostali jsme akreditační visačku zástupce médií „na krk“ , vyfasovali „bryndáček“ pro media a vyrazili k „průrazu“ do hrací místnosti.
Projít rámem, znamená, že nesmíte „pípat“. Uvědomuji si, že mám v kapse malý nožík, tož se vracím do media zóny. Pak mi Aleš říká, máš drobáky, to bude pípat! Tak jo, vracím se zpět. Pocházím přes rám v pohodě. Ale, Aleš je vrácen, jelikož má na ruce „chytré“ hodinky“ .
A PAK – VCHÁZÍM DO ŠACHOVÉHO RÁJE!
Víte, když jsem poprvé v Nepálu viděl osmitisícovky, měl jsem slzy v očích. A když jsem vstoupil do hrací místnosti šachové olympiády, měl jsem úplně stejné pocity. Je to jako když je vám -náct a zamilujete se do holky, jako když se stanete tátou. Je to takový rauš.

Máme na to cca 25 minut, pak nás vykážou, press – ne press. Ale rychle potkávám Tomáše Poláka a holky. V pohodě se zdravíme, chvíli kecáme.

Pak bloumám (Aleš, coby fotograf bloumá za svými cíli, já fotit nemůžu, jelikož mobil nesmíte mít sebou), potkávám Bolka a zdravíme se („Konečně přijela posila !“), jsem metr od Carlsena, Caruany atd.

Mě ale daleko více zajímají zadní šachovnice a outsideři. Tak tohle je právě naplnění olympijské myšlenky. Jsou tady mnohdy v podstatě „kokosy na sněhu“, ale to je právě na tom to krásné! Je to setkání všech šachových „fanatiků“ z celého světa.
Jasně, ambiciózní družstva hrají „na krev“. Ale mě více jsou sympatičtí „zoufalci“ – asi proto, že jsem šachanista .
Více pozornosti, než mužům jsem věnoval ženám (a zjistil jsem, že Aleš taky). Protože – jsou prostě úžasné! Jejich účesy, reprezentující jejich zemi, jejich oblečení, to prostě nemá chybu! Jasně, mnohé mají třebas nulové ELO, ale na to se tady nehraje!
Poté opět procházím zázemím a je to super zážitek.
Takže toliko k dnešku.
Těším se na zítřek!
Jirka
Pozn.redakce: Autorské fotografie v článku jsou z „dílny“ Aleše Krajiny.
353 přístupů celkem , 1 přístupů dnes

Jen tak na okraj podotknu, že pokud se nemýlím, jsou na poslední fotografii v článku reprezentantky Turkmenistánu.
.
Možná je to jen můj dojem, ale když se dívám na fotogalerii FIDE na Flickru, tak se mi zdá, že jsou nejfotografovanějším týmem
Asi na nich bude něco zajímavého, když padly do hledáčku i Alešovi….
Je to tak,ale jeho favoritky jsou z Andory
Majú vkusné „dresy“.
Niečo iné, než jednotné mikiny či tričká alebo každá členka družstva inak.