Třetí kolo MCI’20

Včera a dnes se hrálo třetí kolo online turnaje MCI’20 na serveru chess24.com. Už ve včerejších Zprávičkách (nová rubrika v pravém menu) jsme informovali o středečních výsledcích.

Ve středu se utkal Magnus Carlsen s Fabianem Caruanou a Alireza Firúzdža s Hikaru Nakamurou.

Carlsen si s Caruanou poradil bez větších problémů. První dvě partie vyhrál, zbývající remízoval a zvítězil tak poměrem 3-1. Stejně jako v prodloužení zápasu o titul mistra světa se opět ukázalo, že Magnus Carlsen je ve zkráceném tempu ještě o kousek (kus?) výš než jeho protivníci.

Ve druhém zápasu středečního půlkola se utkal mladý Íránec Firúzdža (hrající pod vlajkou FIDE) s Američanem Nakamurou. Ačkoli se mnozí domnívali, že Firúzdža by mohl Nakamuru potrápit, opak byl pravdou. Nic na tom nemění ani to, že byl Nakamura ve dvou partiích těžce ohrožen. Hned v první partii mohl prohrát. Mohl, ale nestalo se. Firúzdžovi totiž spadlo spojení na herní server, což není nijak ošetřeno v propozicích turnaje. Nastal podobný problém, jako v našich soutěžích družstev: dohrávat nebo nedohrávat? Když dohrávat, tak s jakým časem? Když nedohrávat, jaký by měl být výsledek? Fanoušci mladého Firúzdži měli jasno-mělo by se dohrávat. Otázkou však bylo, s jakým časem? Internetoví fanoušsci Nakamury logicky argumentovali, že nikdo neví, kolik času Firúzdža spotřeboval na promýšlení tahů a kolik jej „stálo“ odpojení. Nakonec se za přispění rozhodčích a organizátorů oba hráči domluvili na remíze. Zda je to správné či nesprávné…, kdo ví, to ať posoudí jiní. Ve zbývajících třech partiích Firúzdža ztrácel dost času a Nakamura dokazoval, že ve zkráceném tempu patří k opravdové špičce. Zajímavá byla poslední partie minizápasu. Firúzdža si černými zvolil Skandinávskou obranu a Nakamura jej nachytal „na švestkách“, když ve čtvrtém tahu zahrál 4.b4. Miesesův gambit není považován za zcela korektní, ale tady se ukazuje, proč je Naka tak dobrým blicařem. Dokáže soupeře zaskočit a hrát nikoli vždy nejlepší tahy, ale ty nejnepříjemnější. V tomto případě se mu to povedlo dokonale a partie měla pouhých 14 tahů. Stojí za povšimnutí i to, že oba hráči na ni spotřebovali cca 4 minuty. Ještě jeden malý detail: z prvních šesti tahů udělal černý 5 tahů dámou. Jistě, ve Skandinávské se tahá dámou často, ale stejně…

Nakamura si tak na své konto připsal za vítězný zápas tři body, Firúzdža má na svém kontě stále nulu. Nakamura je tak se sedmi body jen o jeden bod za vedoucím Carlsenem, který v dosavadních třech kolech nasbíral osm bodů.

V dnešních zápasech se utkali Vachier-Lagrave s Ting Li-ženem a Giri s Nepomňaščim. Giri sice v první partii bílými remizoval, ale prohrál černými ve druhé partii. Vzhledem k tomu, že Giri vyhrává opravdu málokdy (myšleno na TOP úrovni), není nijak překvapující, že třetí i čtvrtá partie skončily remízami a Nepomňašči „vydělal“ za zápas tři body. Giri je s nulovým ziskem na předposledním místě na skóre pžed Firúzdžou.

Druhý zápas byl zajímavějším tedy aspoň co se výsledku týče. Vachier-Lagrave s Ting Li-ženem odremizovali všechny čtyři partie a o vítězi zápasu rozhodoval tiebreak. Bílé figury měl Ting Li-žen a zároveň i o minutu (méně – opraveno  :usmev: ) více času a povinnost vyhrát. Nedalo mu to moc práce. Těžko říct, nač myslel Francouz, ale partie se mu nevyvedla. Podobně, jako včera v zápasu Firúzdži s Nakamurou, se i tady „urodila“ miniaturka.

Ting Li-žen si tak v tabulce polepšil a se šesti body skočil na třetí místo. Na čtvrtém, postupovém místě se zatím drží Vachier-Lagrave s pěti body a lepším skóre než má další pětibodový Jan Nepomňašči.

Turnaj však ještě není ani za polovinou a vše se může změnit. Zítra si může Vachier-Lagrave vyzkoušet, jaké by to bylo zahrát si o titul mistra světa. Jeho soupeřem bude Magnus Carlsen. Pozor, Vachier-Lagrave je jeden z hráčů, kteří na Magnuse platí. Druhou dvojici vytvoří Firúzdža a Caruana.
V sobotu pak hrají Nakamura s Nepomňaščim a Ting Li-žen s Girim.

3.kolo

Tabulka turnaje po třetím kole:

 

 

Loading

0 0 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
4 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Navara

„Vachier-Lagrave s Ting Li-ženem odremizovali všechny čtyři partie a o vítězi zápasu rozhodoval tiebreak. Bílé figury měl Ting Li-žen a zároveň i o minutu méně času a povinnost vyhrát.“
Předpokládám, že bílý měl o minutu více.
Jinak s tím spojením to je v současné době, kdy mnoho lidí sedí doma u počítače, celkem častý problém. Mně včera zhruba půl minuty před začátkem turnaje vypadl signál a než jsem se znovu připojil, byla minuta po začátku a v tabulce jsem měl kontumační nulu. Přitom jsem už předtím byl přihlášený. Jinak se turnaj naštěstí vydařil, ale tohle byl docela šok.

Jan Jílek

Tak to je docela smůla s tím signálem. Dovedu si představit, že i u online turnajů by mohla být nějaká čekací doba, právě pro případ tech. potíží. I přes to, že to není první místo, mi dovolte pogratulovat k výsledku. 10,5b z 12 partií je, myslím, hezké  :palec-nahoru:

David Navara

Děkuji!

Luboš Zimniok

Děkuji za upozornění na chybu, Davide. Tvůj předpoklad = jistota. Už jsem to opravil.
Zvláštní, nešlo dokonce ani o běžný překlep  :smich: , ale spíš o jakousi „číselnou přesmyčku“ v hlavě  :smich: ( 5′ – 4′ —> 4′ – 5′ )

4
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x