Itálie a Řecko
Skončil Evropský klubový pohár v Srbsku, ale hrají se jiné turnaje s českou účastí. Docela nedávno začaly takové turnaje v Itálii a v Řecku.
Do italského přímořského letoviska Lignano Sabbiadoro se sjeli hráči z Evropy, aby zde sehráli tři turnaje seniorů. Tedy seniorů podle FIDE , nikoli podle naší vlády, protože čeští senioři ještě ve svých necelých sedmdesáti letech budou brzy s nadšeným jucháním cválat ráno do práce na dvanáctihodinovou směnu, aby potěšili své zaměstnavatele, kteří se už teď jistě těší na to, že kromě svačinových koutků vytvoří i jiné koutky. Například pro lidi s Alzheimerem či jinými chorobami, se kterými se údajně „dá“ normálně pracovat .
Na první pohled to možná vypadá legračně, ale není to tak dávno, co jsem s jedním takovým „zdravým“ (prošel vstupní prohlídkou) člověkem pracoval. Každé ráno jsem mu položil kontrolní otázku, zda ví, kde se nachází a co je svařovací robot. Následovaly správné odpovědi a pak pravidelné každodenní zaškolování, co má v práci dělat. Nejdříve jsem to dělal z legrace, než jsem pochopil, že pán má opravdu problém.
Nebyl to žádný šedesátiletý stařík (55+) a některé dny si dobře pamatoval, co dělal den minulý, občas si pamatoval i celý týden. Ovšem někdy to byl „výmaz“ celého operačního systému a pracné nahrávání „softwaru“ .
Jednoduše si myslím, že tihle lidé (60+) u nás budou, a vlastně už jsou, nezaměstnatelní a pokud budou pracovat, pak se z nich stanou jacísi novodobí otroci, kteří udělají všechno proto, aby si udrželi své pracovní místo.
To sice může být pro zaměstnavatele přínosem, ale přece jen si myslím, že výkon člověka v padesáti či šedesáti letech už není takový jako výkony ostatních mladších lidí (až na výjimky ) a zaměstnavatelé to vědí také.
FIDE si toho je dobře vědoma, proto pořádá seniorská mistrovství. Našim vládám to dojde, až budou platit nehorázné sumy za nemocenské dávky nebo na podporu v nezaměstnanosti .
Ale nakonec, mě se nějaký důchod netýká, protože když jsem byl na minulé preventivní prohlídce u našeho závodního lékaře, mladý pan doktor se pro jistotu několikrát podíval na její výsledky a pak konstatoval:
„No tak na to, kolik spotřebujete tabáku a kofeinu, a alkoholu se taky určitě nevyhýbáte…co?, tak máte vynikající výsledky. Ale POZOR! Znám to z vlastní praxe! Lidé jako vy celý život kouří, popíjejí si kávičku, pivíčko, jsou zdraví, ale odejdou do důchodu a pak to přijde! Najednou nemoc a za chvilku už nejsou mezi námi. To byste asi nechtěl, že? Co s tím hodláte dělat???“
„Je mi to naprosto jasné, pane doktore. Abych neumřel, budu muset pracovat až do smrti. Prostě nesmím odejít do důchodu!“
Zanechme filosofování a spokojme se s tím, že na FIDE mají na seniory jiný názor.
V Itálii se hrají tři Mistrovství Evropy. Hraje se v kategorii 50+, 65+ a v kategorii žen 50+.
Ptáte-li se, proč ženy hrají jen v jedné kategorii, odpovím, že je to proto, že ani v té jedné kategorii nehraje moc hráček. Aktuálně hraje deset žen, dle propozic švýcarským systémem na devět kol .
Samozřejmě hrají každá s každou a musím uznat, že pořadatelé na to pamatovali v propozicích, kde stojí, že pokud by hrálo méně než devět žen, hrály by společně s muži.
V kategorii 50+jsem napočítal 68 účastníků a nevidím tam ani jednoho hráče s českou vlajkou.
V kategorii 65+ reprezentuje, a zatím velmi dobře, Českou republiku Jaroslav Mojžíš. Po třech kolech má 2.5 bodů. Když se dívám na výsledkovou listinu na italských stránkách, moc tomu nerozumím . Není to proto, že by to snad bylo italsky, ale v tabulce vidím dvakrát položku „Pts.“ a ani jedna mi „nepasuje“ . Zřejmě bych to „dal“ nějak dohromady, ale nepřijde mi to důležité. Spokojme se s tím, že Jaroslav Mojžíš má 2.5 bodů.
Zbývá už jen dodat, že se hraje „klasickým“ hracím tempem, tedy 90min/40 tahů + 30min na dohrání partie s bonusem 30 sekund za tah.
Zajímá-li někoho cenový fond, pak jeden screenshot z propozic
Odkazy:
Oficiální web turnaje
Výsledky kat.50+
Výsledky kat. 65+
Výsledky turnaje žen
Online partie 50+
Online partie 65+
Propozice turnaje
Na řeckém ostrově Rhodos se hraje Mistrovství světa amatérů. I tady má Česká republika své zastoupení a hned dvojité.
Hraje se v několika kategoriích.
Open turnaj pro hráče s ratingem pod 2300, další turnaj hrají hráči s ratingem nižším než 2000 a pak dva turnaje pro ratingované hráče pod 1700, přičemž jeden je „open“, druhý ženský.
Ondřej Matras (rating 2068) reprezentuje ČR v turnaji u2300, Petr Hřebíček (rating 1822) hraje turnaj u2000. V turnajích je odehráno zatím jedno kolo, protože se začínalo teprve včera.
Naši hráči neodstartovali nejlépe.
Ondřej Matras v prvním kole remizoval černými s Libanoncem Mohamadem Habashem (1874), Petr Hřebíček prohrál černými s mladou Jekatěrinou Kirdjaškinou, která na turnaji reprezentuje FIDE.
Odkazy:
Web organizátorů
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org
nechápu ten vznosny název turnaje na Rhodosu, takový docela malý, počtem účastníků, okresní turnaj nazývat mistrovstvim světa je asi příliš silné kafe,
nevim jakou vypovídáci hodnotu bude mít titul z tohoto turnaje,
trochu inflace mistrů světa