Halloweenský přehled
Druhým kolem pokračoval turnaj ze série WGP 2024-225 v Šymkentu, zkontrolujeme, jak si stojí naši na ME seniorů, resp.na MS amatérů a mrkneme do Brazílie, kde se hraje MS mládeže.
Druhé kolo turnaje žen v Šymkentu bylo tak „trochu“ remízové . Z pěti partií skončily remízou čtyři.
Celkem v pohodě remizovaly Kateryna Lagno s Divyí Desmukh. Bílá ve výměnné variantě Francouzské obrany nezískala ani stín výhody a ve vyrovnané střední hře měla „míč na kopačkách“ spíše černá, ani ona však nemohla doufat ve víc než remízu.
Těžko říct, jak by dopadla partie Tsolakidou – Salimova, kdyby černé figury vedl/vedla nějaký zdatný/á potahovač/potahovačka . Nejde ani tak o to, že černá měla hezkou dvojici střelců, jako spíš o to, že bílí jezdci neměli na poloprázdné šachovnici kam skákat. Nevím, ale mám pocit, že tohle se dalo za černou minimálně zkoušet, zvlášť když bílá měla po 36. Jc3 na hodinách necelé tři minuty a černá o deset minut víc.
Dokud byly na šachovnici dámy, mohla bílá usilovat o výhru. Asi tolik by stačilo napsat k partii Gorjačkina – Assaubayeva. Nebylo to sice až tak jednoduché, ale pravda je, že po výměně jezdců v centru nestála bílá dáma na d5 lépe než na poli c4, kde měla na dostřel pěšce a6. Navíc byl za hradbou vlastních pěšců hezky zavřený střelec na g7. Když se vyměnily dámy, měla černá po problémech.
Humpy Koneru měla se Zhongyi Tan lepší pozici. Pak však přišla časová tíseň, nijak strašná, a v ní se začaly dít věci . Chápu chyby černé, chápu i chyby bílé, protože když je člověk ve stresu, mozek pracuje v jiném režimu. Ale poslední chybu bílé mi hlava nebere. Čtyřicátý tah, bílá má na hodinách dvě minuty a čtyřicet čtyři vteřiny. Po trochu zoufalém (ale jinak vtipném) šachu věží 39. … Vxf4+ má bílá jen tři normální možnosti: buď dobere na f4 králem, dámou nebo pěšcem.
Po braní dámou černá dobere figuru, po braní králem figuru nedobere, ale hrozí vysbírat bílé pěšce na královském křídle. Po braní pěšcem je sice bílý král „v zajetí“ na kraji šachovnice, ale i když je do výhry ještě daleko, pořád má bílá figuru za pěšce.
Viděla snad Humpy Koneru nějaké duchy? Jaké?
Elisabeth Paehtz strávila asi více času přípravou na „Halloween“ než přípravou na partii s Batkhuyag Munguntuul. V Caro Kannu si vybrala nebezpečnou variantu (12. De2) , která se dá hrát, ale bílá by musela vědět, jak to hrát. A možná se v přípravě jen spokojila s rychlým hodnocením motoru, který při rychlém přehrávání tahů ukazuje, že je bílá „v pohodě“ .
Tah 16. gxh6 je přinejmenším sporný a po tahu 17. Jg5 je na světě halloweenská miniaturka, protože bílá zabrání matu po 17. … Sa3 jen za cenu obrovských materiálních ztrát.
Odkazy:
Web WGP
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org
Fotogalerie
Na Mistrovství Evropy seniorů má ČR jednoho zástupce v kategorii 65+. Jaroslav Mojžíš byl nasazen jako 41. hráč, ale zatím si vede velmi dobře. Po sedmém kole je na šestnáctém místě se ziskem 4.5 bodů. Po úvodních dvou výhrách pětkrát remizoval a zatím neokusil hořkost porážky. Tak snad mu to vydrží až do konce.
Odkazy:
Oficiální web turnaje
Výsledky kat.50+
Výsledky kat. 65+
Výsledky turnaje žen
Online partie 50+
Online partie 65+
Propozice turnaje
Zatímco v Itálii je pro české barvy vše celkem v pořádku, na řeckém Rhodosu je to méně veselé.
Na Mistrovství světa amatérů se vzpamatoval Ondřej Matras, který je se třemi body po pátém kole na osmnáctém místě, tedy zhruba podle svého nasazení (18.).
Podstatně hůře je na tom Petr Hřebíček, který byl nasazen jako 54. a po pátém kole mu patří 84. příčka. Po špatném startu se však i on už rozehrál (doufám ) a snad své postavení v tabulce ještě vylepší.
Odkazy:
Web organizátorů
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org
Na MS amatérů sice nehraje moc hráčů, ale většina (nebo všechny?) partií je přenášena online. To na Mistrovství světa mládeže v brazilském městě Florianopolis hraje mnohem více hráčů, ale „přenáší se“ málo.
Hraje se v kategoriích Open 14, Open 16 a Open 18, dívky mají stejné věkové kategorie-Girls 14, Girls 16 a Girls 18.
V každé z kategorií má ČR jednoho zástupce nebo zástupkyni, jejichž výsledky uvádíme níže. Zarážející je, že na chabě obsazeném Mistrovství světa amatérů můžeme online sledovat mnoho partií, na Mistrovství světa mládeže můžeme sledovat vždy jen čtyři partie v každé kategorii, což mi na takovou akci přijde dost málo.
Odkazy:
Web pořadatele
Výsledky na chess-results
„Online“ na lichess.org
Článek na webu ŠSČR
Náhledové foto: Zdroj: flickr FIDE, autor: Konstantin Chalabov
https://www.chess.com/news/view/kasparov-interview-deep-blue-ibm-chess960
Zajímavej rozhovor… A kdo ho dočte až skoro do konce, narazí tam na zmínku o partii s …
V partii Koneru vs Tan mně jako ta vůbec největší hrubka přišel 29. tah Koneru, kdy po 5 minutovým přemýšlení nenašla naprosto jednoduchej tah e4 se ziskem pěšce.
Možná to je největší hrubka, ale u partie to až tak jednoduchý tah není. Koneru na 29. Sc3 spotřebovala skoro 5 minut z jedenácti. Nedivím se, bylo co počítat. I když prakticky všechny varianty po 29. e4 končí výhodou bílé, tak u partie to nemusí vypadat až tak jasně a jednoduše. Jsou hráči, kteří by to moc nepočítali a šli do toho , ale jsou i hráči, kteří mají rádi „jistotu“ .
Pro názornost pár možných pokračování…
Propočet po 39. … Vxf4+ mi přijde jednodušší (ale ani to nemusí být pravda, tak to vidím já).
Může být. Pořád je to ale pro mě typ pozice, se stejným typem hrozeb, jako byly nakonec i ty v partii a pěšec je prostě pěšec. Můj tip je ten, že si Koneru neuvědomila mat na osmé řadě.