Zlom?

Zdá se, že jednodenní volno na Mistrovství Evropy jednotlivců českým hráčům prospělo. Bylo na čase, protože i když to zatím (navzdory řečem škarohlídů 🙂 ) nebylo ještě tak zlé, začíná jít do tuhého.

 

Nejde ani tak o konečný výsledek, ale spíše o psychiku hráčů. Někdo, když se mu v turnaji nedaří, se to pokouší za každou cenu zlomit. Jiný se zlomí psychicky sám a už nic neuhraje. Asi nejlepší způsob, jak se s podobnou situací vyrovnat je nepanikařit a trpělivě čekat, až se na vás opět usměje štěstí  :usmev: . Jenže ta třetí možnost chce pevnou vůli a silné nervy, zvlášť když už se blíží konec turnaje.

V Petrovaci, kde se ME odehrává, je konec ještě dost daleko, ale už není v nedohlednu. V jedenáctikolovém turnaji je odehráno sedm kol, a jak všichni víme, v turnajích hraných švýcarským systémem se dá nejvíce získat, nebo také ztratit, v posledních třech kolech (většinou  :usmev: ). Pak už zbývá jen maličkost. Před těmi posledními třemi koly musíte být „na dostřel“ dobrému umístění („dobré“ znamená pro každého něco jiného).

Před sedmým kolem na tom nebyli čeští hráči moc dobře. Od Marka Kawuloka a Martina Hollana se asi nečekalo, že budou bojovat o první příčky, u Davida Navary se to čekalo. Z tohoto úhlu pohledu bylo sedmé kolo pro Davida dost důležité, protože před včerejším kolem byl na 131. místě, což je, jak by jistě uznal i leckterý optimista  :usmev: , dost daleko k předním příčkám.

David Navara měl v sedmém kole bílé figury s gruzínským velmistrem Tornikem Sanikidzem. A konečně mu partie parádně vyšla  :usmev: . Hrála se Španělská hra a černý si zvolil systém, který je někdy nazýván odložená klasická obrana nebo také Moellerova varianta. Prostě systém s vývinem černého střelce na pole c5.
David donutil soupeře přemýšlet už v zahájení, když ve třináctém tahu táhl na pole f3 jezdcem z d2 a na poli g5 nechal v klidu stát druhého jezdce. Na první pohled to mohlo vypadat, že se jezdec z g5 nemá kam vrátit, ale to bílý ani neměl v úmyslu  :usmev: . Jezdec na g5 byl připraven „obětovat“ se na poli f7. Hned v následujícím tahu to bílý „vyšperkoval“ výměnou pěšců na poli e5. Nebyla to jen výměna, byla to vlastně oběť pěšce za aktivitu figur. Černý musel dávat pozor, aby někde „nešlápl“ vedlee  :usmev: . Brzy !slápl“ vedle. Tahem 24. … Jd7 černý pokryl pěšce na e5 a možná černý počítal jen s vrácením pěšce a výměnami, které by vedly do rovné koncovky. David však zahrál silné 27. Vb7. Tah, po kterém bílý stejně dostane pěšce nazpět, ale v lepší relaci. Na šachovnici byla čtyřvěžovka, v níž měl černý najednou problémy s pěšci dámského křídla. Všechny věžovky jsou remis, tahle věžovka přestala být remízová (to jsou možná silná slova  :usmev: ), když černý ztratil tempo na ústup králem (31. … Kh7).  Jedinou jeho nadějí byla okamžitá protihra proti bodu g2, černý ji nevyužil a dostal se do problémů. Bílý získal pěšce a pak už to byla, jak se často psávalo ve starých knihách, jen záležitost techniky.
A tu má David stále výbornou  :usmev: .

 

 

 

V prvním kole turnaje se David Navara (vpravo 🙂 ) potkal s Australanem žijícím v Londýně a hrajícím pod norskou vlajkou Johnem Paulem Wallacem. Zdroj: web pořadatele, autor Mark Livshitz

 

 

Na online šachovnice se dostal Marek Kawulok, který měl bílé figury s i u nás známým ukrajinským velmistrem Petro Golubkou. Jejich partie skončila remízou a nejsem schopen posoudit, zda partie opravdu trvala jen čtyři tahy nebo došlo k nějaké chybě v online přenosu.

 

 

Na online šachovnice se „nevlezl“ Martin Hollan. V sedmém kole remizoval černými se srbským mladíkem (13 let) Novakem Dumbelovićem.
V tabulce si výhrou výrazně polepšil David Navara, který poskočil přibližně o padesát míst nahoru. Marek Kawulok i Martin Hollan zůstávají na zhruba stejných pozicích jako před včerejším kolem.
Doufejme, že sedmé kolo znamenalo zlom ve výkonech našich hráčů  :mrknuti: .

 

 

 

Náhledové foto: pohled do turnajového sálu v prvním kole. Zdroj: web pořadatele, autor Mark Livshitz

 

Odkazy:

Web turnaje
Propozice
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org

 

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x