MCI’20, Giri se zbláznil (?)
Někdo by už to měl Magnusovi říct: dělit kolo složené z několika zápasových partií do dvou dnů není dobrý nápad. Špatně se v tom orientuje.
Předpokládám, že MC tohle nečte a ani se nenajde „dobrá duše“, která by mu to přeložila, takže snad mohu být sarkasticky jízlivý a nikomu to nebude vadit. Nakonec…mám na to nárok, protože po dnešním předsměnovém měření teploty termokamerami se zjistilo, že pracuji ve fabrice mrtvých. Tělesné teploty zaměstnanců od 33.2 do 35.4 signalizují, že nikdo není nakažen koronavirem a armáda neživých může dále vytvářet kapitalistické hodnoty Mimochodem, já patřil k těm „živějším“ (35.2).
Chvilku jsem nesledoval Magnusův turnaj a osmička velmistrů odehrála hned dvě kola. Ve čtvrtém kole došlo k velkému překvapení a myslím si, že být to jako sázková příležitost někde v Tipsportu, někdo by se „napakoval“. Ale nepředbíhejme, to se stalo až v sobotu (V sobotu? Fakt v tom mám chaos.)
Caruana se ve čtvrtém kole s mladým Firúzdžou moc nepáral. Dvakrát výhra, remízka a opět výhra Caruany a tři body byly doma.Nutno dodat, že jednou vyhrál i Firúzdža. Ve druhém zápasu Carlsen nejdříve dvakrát s Vachier-Lagravem remízoval, pak přidal celý bod bílými a v poslední partii mu na celé tři zápasové body stačila remíza.
Následující den přišlo překvapení.
Anish Giri vyhrál partii. Dokonce černými!
Pravda, jednu partii v zápasu s Ting Li-ženem také prohrál a protože další dvě skončily remízou, šlo se do tiebreaku. Tady měl Giri smůlu, protože si vylosoval bílé figury Jak známo, bílý má o minutu víc a musí vyhrát. Myslím, že Girimu by více vyhovovala hra černými s minutou méně a úkolem „neprohrát“. Giri bílými jen remízoval a dostal bod za snahu, Ting Li-žen dva body za vítězství v prodloužení.
Nakamura si poradil s Nepomňaščim, když vyhrál první partii a pak třikrát remízoval.
Páté kolo začalo v neděli a dohráno bylo v pondělí.
Už v neděli však bylo jasné, že Giri není ve své kůži . Opět jednu partii vyhrál a protože ani jednu neprohrál, získal tři body za vítězství v zápasu. A kdo byl jeho soupeřem? Magnus Carlsen! I mistr „světař“ se někdy utne, Carlsen dal ve druhé partii zdarma figuru, ale v tomhle minizápasu měl i tak Giri prostě navrch. Carlsen může být rád, že neprohrál vyšším rozdílem. Carlsen si sice na Twitteru Giriho dobíral, že by byl rád, kdyby se dostal mezi čtyři finalisty, aby mu mohl porážku oplatit, ale asi nebude mít šanci. Po pátém kole je o finalistech téměř rozhodnuto.
Svoji šanci na finálovou čtyřku prakticky pohřbil Vachier-Lagrave, který zpackal zápas s Firúzdžou., jenž tak zaznamenal první zápasové vítězství (doufám, že se nepletu). To mu však možná pomůže jen k odlepení od posledního místa.
Vachier-Lagrave je jistě vynikající hráč, ale řekl bych, že ho vždy (téměř) v rozhodujících okamžicích zradí nervy. Sice má ještě teoretické šance na čtvrté místo, ale je to prostě „smolař“, tipuji, že skončí před branami.
Zajímavý duel se odehrál v zápasu Jana Nepomňaščiho s Ting Li-ženem. V první partii měl bílé figury Nepo a „jen“ remízoval. Píši „jen“, protože v dalších partiích vždy naplno bodovaly bílé figury. Ting Li-žen si tak zápasovým vítězstvím v poměru 2.5-1.5 prakticky zajistil finále a Nepo je na tom ještě hůř než Vachier-Lagrave. Teoretická šance na postup sice ještě je, ale to by musel zřejmě začít vyznávat Šachana
Dnes zabral Caruana. Získal sice za vítězství v zápasu s Nakamurou v prodloužení „pouhé“ dva body, ale skočil tak na čtvrté místo. Opět dominovaly bílé figury a to i v prodloužení. Caruana přehrál soupeře ve střední hře, ale Naka bojoval a partie byla celkem zajímavá divočina, zvlášť když si uvědomíme, že šlo o blicku.
V dalším kole se utkají dvojice: Carlsen-Nepomňašči, Firúzdža-Giri (úterý 28.4.2020 od 16:00) a ve středu Nakamura-Ting Li-žen, Caruana – Vachier-Lagrave. Pokud chce MVL uchovat naděje na postup, pak musí Caruanu porazit.
Jak vypadá tabulka po pátém kole?
Ta pasáž o fabrice mrtvých je výborná!
Osvícen Šachanem:
1. e4 c5 2. Nf3 d6 3. d4 cxd4 4. Nxd4 Nf6 5. Bc4 Nxe4 6. Qh5 e6 7. Nxe6 Bxe6 8. Bxe6 Qe7 9. Bxf7+ Qxf7 10. Qe2 Qe7 11. O-O …
Magnus definitivně opustil vyšlapané cestičky a inspiraci hledal v databázích s partiemi pana Zimnioka.
Pravda je, že jsem tah Sc4 také jednou zahrál v blicce, ale partie se nedochovala. MC však mou ideu vyšperkoval krásnou šachanistickou obětí figury Ale jinak mi to připomíná jednu moji partii z 1.ligy proti Třinci (už dávno…), kde jsem obětoval figuru za trochu iniciativy. Když vyprchala, obětoval jsem další. Po oběti třetí figury jsem se konečně dostal k mírné iniciativě, ale zjistil jsem, že už nemám čím hrát
Nějak nechápu, proč autor diskriminuje polovinu účastníků a nenazve je jejich pravými jmény: Magnus Karlsen, Fabiano Karuana, Maxim Vašier Lagráv a Aňiš Giri.
Protože si vybral zrovna ty čtyři (píši čtyři, protože „čtyři“ jsou polovina a Nakamuru píší taky česky ) chudáky, jejichž jména se v „originálu“ nepíší latinkou Ale příště je mohu psát stejně jako ostatní: 丁立人 , Непо́мнящий (a tady se můžeme bavit, zda v češtině psát Něpo—a ščij nebo Nepo—a šči; správně je zřejmě —ščij ), علی رضا فیروزجا . Nemám s tím problém. Tedy vlastně mám-vadí mi neustálé přepínání rozložení klávesnice. Hlavně ta čínština a perština mi dávají zabrat
Nebuď změkčilej
Nejsem Teď jsem si vzpomněl, jak jsem kdysi napomínal dceru, že se neříká „bo“, ale „protože“. Týden o tom dumala a pak mi říká: „Víš proč se říká „bo“?“
Já: „Ne.“
Ona: „Bo se to tak tady říká !!!“
Partie z turnaje „Magnus Carlsen Invitational“ blednou v porovnání s objevem, jenž učinil tento týden Kryštof Mikuláš Trávníček. Po 85 letech spatřila totiž světlo světa partie mezi Alexandrem Aljechinem a nám dobře známým Petrem K. Klenot nevyčíslitelné hodnoty byl až do dnešních dnů považován šachovým historikem Janem Kalendovským za nenávratně ztracený. Zvídavý mladík KMT objevil partiář z pražské simultánky mistra světa proti kavárenským hráčům čirou náhodou v depozitáři Národního muzea. Byl zapadlý mezi stránkami původního rukopisu divadelní hry Járy Cimrmana „Hodina pravdy.“ Že byl Petr K. silných šachistou již v roce 1935, se záhy zvídavý čtenář přesvědčí sám. Kdyby tehdy Petr zahrál 26…Vg7, Aljechin by padl…
https://www.365chess.com/tournaments/Prague_sim_1935/28342?fbclid=IwAR22qz4P_kAhrzy0HLagaR3aDxTqpAF-DceTpzUCA-K4vXcfgRxotWpgrgY#down