Krátce a ve zkratce
Velmi stručný a velmi rychlý přehled událostí posledních dnů.
Dnes v 10:00 začíná první partií zápas o titul mistra světa mezi obhájcem titulu Tingem Li-ženem (Dingem Lirenem) a vyzývatelem Dommaraju Gukeshem. Hraje se na čtrnáct partií, pokud některý z hráčů získá více než sedm bodů, stává se vítězem zápasu. V případě nerozhodného výsledku se hraje tiebreak.
Většina hráčů světové špičky dává větší šance Gukeshovi, z těch nejznámějších se jen Caruana vyslovil, že spíše věří Liženovi a Carlsen prohlásil, že čeká „krvavou bitvu“ .
Odkazy:
Web MS
Partie na lichess.org
Partie na chess.com
V Brně se konal ve dnech 16. – 23.11. mezinárodní šachový festival Brno Open 2024.
V uzavřeném turnaji deseti hráčů zvítězil Bhakti Kulkarni z Indie, druhé místo obsadil Slovinec Jan Marn a na třetí příčce skončil Petr Pisk.
Vítězem souběžně hraného devítikolového openu se stal Jasper Holtel z Německa (7.5 b.). Stejný počet bodů jako vítěz měl Vojtěch Šrámek. Na druhé místo jej odsunulo horší vedlejší hodnocení. Na třetím místě skončila Susanna Gaboyan z Arménie.
Při pohledu na tabulku je zřejmé, že ženám se v tomto turnaji hodně dařilo . Kromě bronzové Arménky skončily v první desítce i Michaela Svobodová a Nataša Richterová, obě šest bodů. Šest bodů uhrála i Polka Anna Kawa, ale vedlejší hodnocení ji odsunulo až na třináctou příčku.
Odkazy:
Web pořadatelů
Výsledky na chess-results
Není tajemstvím, že do Maďarska se jezdí nejen za historickými památkami a dobrým jídlem , ale také pro „normy“ .
V Maďarsku se hraje celá řada turnajů, v nichž dostávají příležitost jak domácí hráči, tak cizinci, kteří usilují o zisk normy. V těchto dnes se v Budapešti koná několik uzavřených turnajů a jeden open, vše pod názvem SixDays Budapest November 2024 GM.
V uzavřeném velmistrovském turnaji startují i dva Češi. Tomáš Kraus a Robert Cvek jsou po čtvrtém kole ve „vedení“ turnaje. Vedení je v uvozovkách, protože vedou skoro všichni . Z deseti hráčů má šest hráčů dva a půl bodu.
Odkazy:
Včera se hrála další kola českých soutěží družstev. Hrály se první ligy a nižší soutěže.
Na webu šachového svazu je oznámení o vydání aplikace Šachy v ČR. Zatím jsem ji nezkoušel, ale určitě odzkouším .
K soutěžím družstev přidám jednu raritu, na níž mě včera upozornil kolega .
Tým Karviné možná drží rekord(?) v počtu prohraných zápasů v řadě . Ve včerejším utkání Krajského přeboru zvítězil s Orlovou 5-3, ale byl to jeho první bodový zisk od 15. 10. 2023, kdy v prvním kole II.ligy porazil Třinec . Dvanáct zápasů, rok a měsíc bez bodů.
Zdá se, že by takový výsledek družstva mohl mít spojitost s mou hrou . Ve všech zápasech, kdy jsme prohráli, jsem bodoval. Když prohrávám, boduje tým .
Malá ukázka z mé „šachanistické“ tvorby (musím se „vybrečet“ ). Prohrát takovou koncovku je umění. Stačilo k tomu málo: při tahu 41. Sg5 jsem si spočítal, že po oběti pěšce d3-d4 uteče druhý volný bílý pěšec k poli proměny. Zapomněl jsem, že se dá hrát i na druhém křídle a svůj propočet jsem už dál nekontroloval. Znechucený svým „výkonem“ jsem pak po šachu pěšcem 49. … g5+ už ani nehledal možnou záchranu .
Odkazy:
Soutěže družstev v ČR
Článek s linkem na stažení aplikace
Lehká poznámka k tý pěšcovce, kapitáne (smajlík). Pěšcovky jsou neskutečně brutální koncovky. Tam dělají šílený chyby i mistři světa (možná je to téma na další článek!). Tam stačí malá chyba a ji v loji! Třebas, když Aleš Krajina začal hrát- a v dosti pozdním věku na dnešek- šachy, tak citem okamžitě, první co bylo, tak začal studovat pěšcovky. Což se mu dál bohatě vyplatilo.
Řídil jsi se heslem „s mladýma do koncovky“ , navíc jsi to hrál na bíločerná pole, dle poučky o střelcích… ale…Třebas jsi měl horší čas, když ti nabídl remiz. Já vím, ty hraješ na doraz, ale…někdy je lepší ubrat plyn (byť je to zbabělé).(smajlík).
Především jsem se měl soustředit na hru a ne na blbosti kolem 🙂 . Ničeho a nikoho si nevšímat.a zavřít se do sebe.
Počkej…tím myslíš osmou desku ? (smajlík!!!).
Určitě ne. Ani Honza, ani jeho soupeřka nejsou můj typ 🙂