Ozbrojen a nebezpečný

Pět kilometrů čtverečních, taková je rozloha singapurského ostrůvku Sentosa, kde včera v 10:00 dopoledne (našeho času) začal zápas o titul mistra světa mezi obhájcem titulu Tingem Li-ženem a vyzývatelem Dommaraju Gukeshem.

 

Jen málo hráčů světové špičky dávalo před zápasem větší šance Li-ženovi. Většina tipů byla spíše ve prospěch Gukeshe, ale to není, alespoň pro mě, moc překvapivé. Stačí si uvědomit, že ti hráči ze světové špičky, kteří se k zápasu vyjadřovali, jsou většinou stejně jako Gukesh Indové  :usmev: .

Až do první partie zápasu měl Li-žen s Gukeshem pozitivní skóre. Možná více než pozitivní, protože se svým soupeřem prohrál jen jednu partii ve Ficherově šachu. Pak byly nějaké remízy v blickách a rapidu, ale v klasickém šachu se Gukeshovi ještě nikdy nepodařilo Li-žena porazit. Dvakrát s ním prohrál, jednou remizoval.
Tak proč si tedy taková spousta hráčů myslí, že má Gukesh větší šanci?
Asi proto, že Ting Li-žen od zisku titulu nehrál zrovna skvělé šachy. Naopak, hrál tak „špatně“ (=na mistra světa), že se spekulovalo o jeho psychických a zdravotních problémech. Není divu, poslední partii v klasickém šachu vyhrál Li-žen někdy v lednu (Tata Steel?).
Osobně bych to viděl podobně jako Carlsen: čeká nás řežba. Ale je možné, že se mýlím a zápas bude jednostrannou záležitostí (a za vítěze bych v tom případě tipoval Tinga Li-žena  :usmev: ).

První partie byla celkem nervózní. Li-žen měl černé figury a v zahájení si zvolil na Gukeshovo 1. e4 Francouzskou obranu. Nezdálo se však, že by to vyzývatele nějak zaskočilo. Byl to spíše Li-žen, kdo ztrácel v zahájení více času. Zvlášť po Gukeshově novince 10. g4!? se na delší dobu zamyslel. Ostrý tah zahrál Gukesh skoro bleskově a bylo jasné, že tady se na remízu nehraje  :usmev: Jen tak mimochodem, v dané pozici doporučuje Stockfish i 10. h4 !? , což se mi zdá být o něco „sofistikovanější“ .
Li-ženovi dalo trochu práci najít vhodná pole pro své figury, ale v podstatě to zvládl. Mírně mu pomáhal i Gukesh, který se snažil tahat rychle, ale ne vždy byly jeho tahy nejlepší volbou (říká Stockfish  :usmev: , mně se Gukeshovy tahy zdály být v pohodě).

Zatímco na šachovnici se situace moc neměnila a pozice byla stále skoro rovná, za šachovnicí se situace změnila poté, co Ting Li-žen dokončil vývin figur (16. … Sd7). Pravda, k úplněmu štěstí mu chyběla ještě rošáda, ale od této chvíle začal Li-žen tahat rychleji a Gukesh jakoby tápal. Vrásky na jeho mladém čele mu dělalo dámské křídlo. Černý pěšec na a3 by se mohl v koncovce ukázat jako silný trumf černého, jezdec na poli b2 také nebyl příjemný a starosti začínal mít bílý i s pěšcem na c3.

Nebyla to tak strašná pozice, ale Gukeshovi asi nebyla po chuti. Rozhodl se „problém“ vyřešit nástupem na královském křídle. Po tahu 21. f5 už je výhoda na straně černého. Když se k tomu bílý ještě rozhodl nevyměnit dámy (22. De1?), zdálo se, že černému nestojí nic v cestě k demolici soupeřova postavení.
Po partii se Gukesh k tahu 22. De1 vyjádřil, že chtěl původně hrát 22. Df4, ale přehlédl soupeřovu odpověď 22. … g5. Hezké, ale pořád to bylo lepší než pasivní 22. De1.

Li-žen, který měl pěšce víc, si situaci zkomplikoval o pár tahů později. Po braní na e6 (27. fxe6) dobral pěšcem (27. … fxe6). Podle stroje měl vzít na e6 střelcem (27. … Sxe6), ale když jsem se na to v přímém (opožděném  :usmev: ) přenosu díval, nebyl jsem si jistý, čím bych dobral. Po braní pěšcem se bílému otevírá f-sloupec, po braní střelcem by zůstal ještě nějakou dobu černý král v centru. Zpětně, a s vydatnou pomocí motoru, je vidět, že po braní střelcem má černý o dva pěšce více a bílý za to nemá zhola nic. Hrálo se 22. … fxe6 a najednou se ukázalo, že černý si rošádu jen tak rychle neudělá. Otevřený f-sloupec by se dal „přehradit“ , ale bílý měl v ruce ještě jednu silnou kartu-diagonálu a3-f8.
Do Gukeshovy hlavy nevidím, ale nechce se mi věřit, že by neviděl pokračování 30. Sc5. Domnívám se, že jej asi viděl, ale zjistil, že nevychází 30. Sc5 Dxg4 31. Dxh7 (s hrozbou matu po braní dámy) pro 31. … Dd4+!!, proto zahrál 30. Dc2. Jenže Stockfish vidí jiné možnosti, navrhuje po 30. Sc5 Dxg4 tah věží 31. Vf3. Na první pohled se to nezdá, ale bílý má velké šance na záchranu partie, protože, i když má o tři pěšce méně, podaří se mu udržet černého krále v centru šachovnice. Pak není vidět, jak by černý mohl využít své materiální převahy.
Po pasivním 30. Dc2 se bílý už k žádné aktivitě nedostane. Černý má o dva pěšce víc a buď se mu podaří vyměnit dámy a uplatní převahu v koncovce, nebo se dostane k útoku proti bílému králi, jeho postavení není příliš důvěryhodné.
Bílý si vybral druhou možnost, tedy útok proti svému králi  :usmev: , a Ting Li-žen už nezaváhal. Naopak ještě v závěru bravurně „vychytal“ vtipný Gukeshův poslední pokus 42. Se6+ a správně ustoupil králem na h8. Po ústupu na h7 by se bílý zachránil (42. … Kh7?? 43. Dxe4!! =).

 

 

Asi jen málokdo čekal takový začátek zápasu. Ostrá partie, v níž vyhrál černý. V dnešní partii bude mít bílé figury Ting Li-žen a očekávám z jeho strany „beton“ . Všechno ale může být jinak. Uvidíme, kdo je „Armed and dangerous“ , tedy „Ozbrojen a nebezpečný“ .
Zatím se zdá, jak vtipně poznamenal Honza Jílek, že Ding Liren (Ting Li-žen) je „Armed and Dingerous :usmev: .

 

 

 

 

 

Odkazy:

Web MS
Partie na lichess.org
Partie na chess.com

 

 

Loading

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x