Gól do šatny
První partie zápasu o titul mistra světa skončila vítězstvím Tinga Li-žena. Na výhru v klasické partii čekal několik dlouhých měsíců. Ve druhé partii se oba hráči spokojili s remízou a ve včerejší třetí partii se konečně dočkal i Dommaraju Gukesh.
Gukesh poprvé v životě porazil Tinga Li-žena v klasické partii. Byla to celkem důležitá výhra, protože tím srovnal skóre zápasu na 1.5-1.5 . A ještě k tomu těsně před přestávkou, protože dnes mají hráči volný den a zápas pokračuje čtvrtou partií až zítra. Výhra Gukeshe je tedy takový „gól do šatny“ .
Ve třetí partii zápasu měl bílé figury Dommaraju Gukesh a zatímco v první partii zápasu zahájil tahem 1. e4, tak, jak se dá v takových zápasech očekávat, tentokrát přišla změna a na šachovnici se objevil tah 1. d4. Hrála se výměnná varianta dámského gambitu a malé překvapení přišlo už v sedmém tahu. Ve variantě s 6. Dc2 se běžně hrává v sedmém tahu 7. Sg5, ale relativně nedávno se dostala do „oběhu“ varianta s tahem 7. h3 , který má zajímavou myšlenku. Po vývinu černého střelce na f5 a ústupu bílé dámy z pole c2, začne bílý černého střelce „otravovat“ tahem g4.
Tah 7. h3 asi není objektivně o nic lepší než 7. Sg5, ale vznikají po něm celkem ostré pozice a to i přesto, že se vymění dámy. To vše už se několikrát hrálo, novinkou, a nikoli špatnou, je až Li-ženův třináctý tah 13. … Jbd7.
Tingova novinka donutila Gukeshe k zamyšlení. Zareagoval správně a logický je i následující tah černého. Tahem věží na pole g8 chystá postup g-pěšce, po kterém by se otevřela brána k návratu domů pro černého střelce na c2. Gukeshovi se takový možný vývoj partie zřejmě nelíbil, proto postoupil pěšcem na g5 sám.
David Navara, který opět partii okomentoval pro lichess.org, má pravdu, když píše, že tento postup je příliš závazný a lepší bylo nechat pěšce stát na g4 a kontrolovat pole f5. Jenže mně se Gukeshův postup líbí . Není to objektivně nejlepší tah, ale najednou hra nabírá nový charakter.
Napadený jezdec musí samozřejmě z pole f6 pryč a moc dobrých ústupů nemá. Vlastně jen jeden jediný , 15. … Jh5. Jezdec na kraji šachovnice obvykle nestojí dobře, ale v tomto případě je to nejlepší tah v pozici. Celá hra se začíná točit kolem „chyceného“ střelce na c2. Černý stojí objektivně lépe, ale stále musí dávat pozor, aby mu bílý střelce nechytil. Stačí malé zaváhání a je zle.
Malé zaváhání přišlo v 18. tahu. Tah 18. … Vh5 se Tingovi moc nepovedl. Stockfish na tomto místě doporučuje jako nejlepší 18. … Se7 s tlakem na pěšce g5, ale bohatě by stačilo lidské pokračování 18. … Sf5. Zachráněný střelec by po případném 19. e4 v klidu ustoupil na e6 a pokud bychom hledali nějakou výhodu, tak zcela jistě ne u bílého .
Po tahu věží na h5 je chycen střelec na c2 (19. e4) a není vidět, jak by se dal zachránit. Bez figury se špatně hraje, ale při správném pokračování (22. … Sc5!?) by se bílý na výhru (byla-li by nějaká, ale asi ano) ještě hodně nadřel. Nepochybuji, že černý počítal i tah 22. … Sc5, ale nakonec se rozhodl pro 22. … Sg7. Domníval jsem se, že Li-žen při propočtu neviděl nebo nedocenil pětadvacátý tah bílého (25. Kxd2!), ale samotný Ting Li-žen po partii na tiskovce prohlásil, že neviděl tah 23. Je2. Z toho logicky vyplývá, že se k tahu 25. Kxd2 ani nedopočítal .
Po ztrátě figury už měl bílý jen technické problémy: jak udržet na šachovnici alespoň jednoho svého pěšce a jak pak uplatnit svou materiální převahu. Ting Li-žen se ještě chvíli vzpouzel a snažil se házet soupeři klacky pod nohy, ale byla to marná snaha. Gukesh byl pozorný a vše si pohlídal.
Ke všemu si Li-žen nechal na posledních pět tahů jen devět sekund a v třicátém sedmém tahu překročil čas.
Za „normálního“ hracího tempa s přídavkem třiceti sekund za tah by devět vteřin v pohodě na provedení pěti tahů stačilo, ale na mistrovství světa se hraje tempem 120 minut na čtyřicet tahů a třicetivteřinový bonus je až po první časové kontrole, tedy od 41. tahu.
Ting Li-žen prohrál vlastně dvakrát, na pozici a ještě k tomu i na čas .
Náhledové foto: Tisková konference po partii. Zdroj : FIDE, autor: Eng Chin An
Odkazy:
Web MS
Partie na lichess.org
Partie na chess.com
Rozbor Davida Navary na lichess.org (anglický jazyk)
Fotogalerie