Popáté v Singapuru
Po páté partii zápasu o titul mistra světa se do hlavy nejednoho diváka a fanouška šachu vkrádají otázky: Nemá ten Carlsen pravdu? Není třeba zkrátit tempo hry?
Stojí to za úvahu.
Pět partií v Singapuru mají odehráno Ting Li-žen (Ding Liren) a Dommaraju Gukesh. Z pohledu hráčů jde asi o vypjatý souboj, z pohledu diváka o souboj nudný.
Co z toho je pravda? Obojí.
Zápasy o titul mistra světa bývaly kdysi teoretickým soubojem. Týmy obhájce i vyzývatele se předháněly v přípravách teoretických variant a dost často záleželo na tom, kdo koho překvapí nějakou variantou zahájení.
Doba je jiná. Databáze zahájení jsou dostupné prakticky všem a je těžké překvapit soupeře. Těžké, nikoli nemožné. Překvapit soupeře lze, ale často to pro něj bývá překvapení příjemné, protože pokud chce dnes někdo sejít z vyšlapaných teoretických cestiček, musí se vydat na okraj propasti. Tam se mu může podařit svrhnout soupeře dolů, ale nezřídka se stává, že bojechtivý hazardér sám skončí na dně rokle .
V dnešní době jsou zápasy o nejvyšší titul především psychologickou bitvou. Tou bývaly i kdysi, ale dnes je to opravdu nejvíce o psychice. Můžete hrát celý život jen 1. e4, ale v zápase o titul se váš protivník stejně připraví i na jiné zahajovací tahy a můžete vzít jed na to, že jeho příprava neskončí tím, že si řekne:
“ Na 1. d4 budu hrát Jf6.“
Přesto se i v dnes dá překvapit. Soupeře ani tak ne, hlavně diváky . Přesně to se stalo v páté partii zápasu o titul. Za stavu 2-2, kdy první partii vyhrál černými ve Francouzské obraně Li-žen, třetí vyhrál bílými po 1. d4 vyzývatel Gukesh, se v páté partii objevila na scéně opět Francouzská obrana.
Ting Li-žen neměl žádný pádný důvod odpovědět na Gukeshovo 1. e4 jinak než 1. … e6.
Proč by měl měnit zahájení, které mu vyneslo celý bod?
Překvapení tak byli hlavně diváci. Možná i sám Gukesh si řekl: „Sakra, on hraje znovu Francouzskou?!“ a ze samého „leknutí“ si raději vybral výměnnou variantu, ve které jen stěží mohl počítat ze ziskem jakékoli výhody.
Po krátkém výpadku online přenosu celou partii výstižně okomentoval „šachanista“ Honza Repák: „To je tak tupá pozice, že i samotná digitální deska ztratila zájem přenášet ji na net.“
Měl pravdu, „tupou“ pozici, která vznikla po 8. De2, je těžké (nikoli nemožné ) prohrát za kteroukoli stranu. Jen pro zajímavost uvedu, že do totožné pozice se dá dostat i jiným pořadím tahů, třeba z Ruské hry, jak se stalo v například v partii Remizov-Dovbnia v roce 2022 (v této variantě příhodné jméno bílého!).
Po logické odpovědi 8. … De7 (dá se hrát i 8. … Se7 nebo 8. … Se6, ale to v zápase o nejvyšší titul asi nebude nejlepší volba ) a následující výměně dam je celkem jedno, zda doberete na e7 střelcem nebo králem, stejně se na e-sloupci vymění věže.
Pak už záleží jen na tom, kam hráči rozestaví své figury. Jistě, i v tak jednoduché pozici by našli někteří borci pro své figury nejhorší pole , ale od hráčů světové třídy se něco podobného čekat nedá.
Trochu vzruchu přinesl do partie až třiadvacátý tah bílého 23. dxe5, po kterém Stockfish považuje pozici za mírně lepší pro černého.
Stockfish je Stockfish, Gukesh je člověk.
Ve variantě 23. Vxe5 je pozice stále rovná, ale špatně se to v propočtu odhaduje, protože v některých variantách je na šachovnici celkem značná materiální nerovnováha.
Proč by měl bílý riskovat, že někde něco v propočtu přehlédl, když viděl po 23. dxe5 cestu k rovné hře? Jedinou věc, kterou v té chvíli musel řešit, byl volný d-pěšec černého, kterého si Li-žen vytvořil po 23. … Jd3. Pak už stačilo se jen vyhnout „samozřejmému“ braní na c4 (28. Vxc4??) a po výměně věží bylo jasné, že s nestejnými střelci na šachovnici partie nemůže skončit jinak než remízou.
V šesté partii, která se hraje dnes od 10:00, bude mít bílé figury Ting Li-žen (Ding Liren). Můj odhad průběhu páté partie byl chybný, tudíž nebudu predikovat, jak se bude vyvíjet šestá partie . Uvidíme, zda se čínský mistr světa pokusí něco vydolovat z „výhody“ bílých figur. Možná bychom mohli vidět další „gól do šatny“ , protože po šesté partii následuje opět volný den.
Když už jsem na začátku zmínil Carlsena, bylo by asi vhodné zmínit i to, že nikým neporažený mistr světa měl včera čtyřiatřicáté narozeniny .
Odkazy:
Web MS
Partie na lichess.org
Partie na chess.com
Fotogalerie
Když už se to tady jakoby nakouslo … i když vzdáleně. Ale nedá mně to, abych se nezeptal. Fischerovy šachy by podle mě mohly vlít novou krev do žil téhle hře, respektive kdyby se z toho stala ta hlavní disciplína. Nevím, proč nejsou víc populární? Však tam by odpadly ty proanalyzované varianty až do koncovek, biflování nespočtu variant … Co tomu brání? Však jak teď byl turnaj v St. Louis, tak snad až na Nakamuru to brali ti ostatní (Aronian a spol.) jako větší zábavu než klasiku (jestli jsem to dobře pochopil). Za mě je to dobrá cesta – zkrátit hrací tempo a hrát Fischerovy šachy.
Je to jiná disciplína, i když ty argumenty mají něco do sebe. Může se jistě hrát o MS i ve „fišerkách“, ale asi nebudu sám, komu by ty zápasy o titul MS v klasickém šachu chyběly.
Celá tahle otázka je o tom, jestli chcete jenom zábavu nebo prestiž. Ve Fischerkách, kde není známá teorie, je nepochybně víc zábavy a náhody, nikdo ale nemůže popřít, že je mnohem obtížnější porážet teoreticky připravenější soupeře v proanalyzovaných pozicích a právě proto jsou taková vítězství mnohem hodnotnější.
Fischerky mají nevýhodu, že některé počáteční pozice jsou za jednu stranu dost přivyhrané, takže by se muselo hrát bílýma i černýma obojí, ale to má pak jeden výhodu delší přípravy.
Co by třeba mě bavilo, tak kdyby to byly Fišerky, ale pozice by se vylosovaly před zápasem, který by se hrál už klasicky jako MS. Takže by si oba mohli něco proanalyzovat a najít zajímavé myšlenky i takto a pak by diváci mohli čumět co že se to na šachovnici děje…
Otázka jestli bychom tak dostali zajímavější zápas. Protože by se klidně mohlo stát, že by to byla větší nuda…
O.K., může být, všem díky za odpovědi.
“ Na 1. d4 budu hrát Jf6.“ jo takhle jsem se připravoval na partii, když jsem kdysi hrával
Jaký je kurz na to, že se rozhodne opět v blicce jako minule?
Odkdy je tempo 25 minut na partii + 10 vteřin za tah bráno jako blicka?
A další věc: pro mě je určitě lepší tempo, kde se partie odehraje za cca hodinu, než sledovat třeba čtyřhodinovou partii. Ale chápu, že je to subjektivní.
Aha, tak když bude 1:1 rapid opakovaně, tak blic? Jistě, sorry, minule se rozhodlo v rapidu.