Nové názvosloví?
Včera se hrála šestá partie zápasu o titul mistra světa mezi Tingem Li-ženem (Dingem Lirenem) a Dommaraju Gukeshem.
Bílé figury měl obhájce titulu Ting Li-žen, držitel několika „skoro rekordů“ . Pamatuji jeho sérii více než stovky partií bez porážky. Stejně tak znovu připomenu, že jeho výhra v první partii zápasu byla první jeho výhrou po dlouhých cca 10 měsících 🙂 .
Netroufal jsem si předpovědět průběh šesté partie zápasu. Důvod byl prostý, v mé predikci páté partie jsem úplně zapomněl na „vedlejší vlivy“. Nebral jsem v potaz ani finanční stránku zápasu, ani psychické rozpoložení obou hráčů. Logicky jsem pátou partii špatně odhadl.
Ve včerejší šesté partii bych se opět zmýlil . Nečekal bych, že hra mistra světa se až tak podobá mé hře .
Vím, zní to nadneseně, ale není to daleko od pravdy. Stejně jako Li-žen jsem včera bílými remizoval, stejně jako Li-žen jsem po zahájení možná měl o chloupek lepší pozici, ale stejně jako Li-žen jsem se nezmohl na nic víc než na remízu .
Ne, nechci se srovnávat s velmistry a s velmistry světové extratřídy už vůbec ne. Chci tím jen říct, že dnes není výhoda bílých figur skoro žádnou výhodou. Jediné, co by se snad dalo považovat za jakousi výhodu, je to, že pokud bílý nechce riskovat, celkem snadno odpůlí partii.
Ting Li-žen (Ding Liren) měl potřetí v zápase bílé figury. Ve druhé partii, kdy je měl poprvé, zkusil tah 1. e4. Ve čtvrté partii (podruhé bílé) zahájil tahem 1. Jf3. Ani jednou nezískal ze zahájení nic.
Nic ze zahájení nezískal ani v šesté partii, kdy vyzkoušel další zahajovací tah: 1. d4. Těžko říct, jak nazvat hru, která vznikla na šachovnici po 1. d4 Jf6 2. Sf4. Je to hra dámským pěšcem? Je to Londýnský systém? Je to něco jiného?
Mělo to v sobě od všeho trochu, ale to není podstatné, protože až do sedmnáctého tahu se hrálo „podle teorie“ (co to vlastně je, ta „teorie“ ?) . Trochu vzruchu přinesl až dvacátý tah černého (20. … Df5). Hrála se koncovka těžkých figur, ve které měl mírně lepší šance bílý. Ovšem jen opticky, protože nejen podle šachového motoru (Stockfish 17) byla koncovka těžkých figur zcela vyrovnaná (‚všechny věžovky jsou remis‘ ).
Objektivně měla partie skončit remízou už v šestadvacátém tahu, protože Gukesh (černé figury) mohl opakovat pozici. Gukesh se však opakování vyhnul i za cenu zhoršení své pozice (26. … Dh4).
Objektivně by stál bílý po opakovaném 26. … De7 i tak o něco lépe, protože jeho figury byly aktivnější, ale Li-žen evidentně nehrál na výhru. Uspokojovala ho remíza (bůhví proč). Po Gukeshově 26. … Dh4 mohl bílý o tři tahy později pokoušet štěstí tahem 29. Da5, ale ani to by asi nikam nevedlo.
Bílý to mohl zkoušet, ale nechtěl. To spíše černý se jej neustále pokoušel provokovat, jenže Ting zachoval chladnou hlavu a do ničeho se nepouštěl.
Po výměně dam měl sice černý mírně pošramocenou pěšcovou strukturu, ale jeho volné pěšce musel bílý respektovat. Netrvalo dlouho a hráči začali opakovat tahy. S remízou před dnešním dalším volným dnem byli spokojeni asi oba. Gukesh, protože měl černé, a Li-žen, protože je Li-žen, který nerad prohrává a evidentně nechce v zápase nic riskovat.
Před zápasem jsem neměl svého favorita, ale pomalu začínám fandit Gukeshovi, který se i za cenu horší pozice pokouší „tvořit“ hru. Šachově je možná Li-ženova strategie „otupění“ správná, ale rozhodně to neprospívá popularitě šachu.
Známe-li v šachovém slovníku výrazy jako „dušený mat“ nebo „udušení“ , pak je možné, že po tomto zápasu si budeme moci přidat další šachový výraz: „unudění“ .
Takové „unudění“ je však vlastně totéž, co „udušení“ . Jenže zatímco se „udušení“ týká šachových figur, „unudění“ se vztahuje na celou šachovou komunitu, takže: ‚Děkujeme, Tingu Li-žene!‘
Ještě, že je dnes volný den .
Odkazy:
Web MS
Partie na lichess.org
Partie na chess.com
Fotogalerie
Pravda, není to óda na agresivní, útočný šach s prekvapivymi výpady a oběťmi figur. Holt ani jeden z účastníků nejsou Michail Tal.
Oba hrají velice přesně a proto je podle mě skóre vyrovnané. Časem se nejspíš projeví únava a psychické opotřebení a začne to být zajímavé i pro oko diváka.
https://www.xiangqi.com/chinese-chess-app
https://en.wikipedia.org/wiki/Xiangqi
Pro ty, který už „západní“ šachy začínají nudit … Ale je to těžký, spadnout na úplný (začátečnický) dno, na druhou stranu si tohle můžu zahrát s dcerou, aniž by byl dopředu znám výsledek xd
Apropó, čínský, japonský, korejský šachy … nikde je tady nevidím v eshopu 🙂
i ty figury se nudily … Ale vážně, nějak moc mi to nevadí, stačí mi, že hrají přesně, už to je docela dost, udělat 500 dobrých a docela přesných tahů. Kdo to z Vás má? 🙂