MCI’20, 6.kolo
„Snopku, Snopku…Chystej sobě hrobku!“
Takhle nějak by mohlo znít motto krátkého referátu o 6.kole Magnus Carlsen Invitational Tournament ’20.
Úvodní větu vysvětlím o něco později *, nyní je podstatné, jak „uchopit“ první partii pondělního půlkola šestého kola (….teď jsem se v tom nějak zapletl ).
Hned v první partii potěšil oko každého pravověrného šachanisty Magnus Carlsen. Téměř každého šachanisty, protože pozice vrchního velekněze Honzy Repáka se po Magnusově výkonu otřásá v základech…
Carlsen měl před zápasem s Nepomňaščim postup již jistý a zřejmě se rozhodl hrát pro diváky.
Oběť pěšce v pátém tahu v sicilské…?
Budiž, já jej (pěšce, ne Magnuse) obětuji už ve druhém nebo třetím tahu .
Dáma na h5 v šestém tahu…?
U Magnuse dost pozdě, už hrál takový tah ve druhém (? …pokud se nepletu) tahu.
Oběť figury v sedmém tahu???!!!
Čí je to partie? Hraje to MC nebo je to nějaké mé déjà vu a má partie?
Podobným „stylem“ přece hraji já! (viz např. : https://chess-db.com/public/game.jsp?id=307343.312096.56212224.29281 )
Podívejme se na Magnusovu veselou partii. kterou bych sice mohl i okomentovat, ale nechám čtenáře, aby si to vychutnali sami
Carlsen se asi u zápasu dobře bavil a bavili se asi i diváci. Takové šachy radosti a se šťastným koncem pro Magnuse. Po prohře v první partii skončila remízou partie druhá, ve třetí Magnus bílými srovnal skóre a po remíze ve čtvrté partii se šlo do tiebreaku, v němž měl MC bílé a skóroval. Tento výsledek posunul Carlsena zpět na první příčku a vzal poslední teoretickou šanci na postup Nepomňaščimu. Neodpustím si ještě kvitovat komentář pana Čekala (ciki333) pod jiným článkem, který tvrdil, že MC musel studovat mé humorné partie. Ano, taky si to myslím. Jak jinak si vysvětlit podobnost jeho druhé partie zápasu, kdy hrál Nimcovičovu obranu (1. e4 Jc6 2. d4 d5 3. e5 Sf5 4. c3 e6 5. Jf3 Dd7 , s mým šachanistickým dílkem ( https://chess-db.com/public/game.jsp?id=366943.307343.38257664.29275 )?
* Na tomto místě si dovolím malou odbočku a vysvětlím úvodní „motto“ článku. V jednom openu jsem hrál partii s ostravským „Anishem Girim“ Jirkou Snopkem. Turnaj rozhodoval náš společný přítel Jarda Kořínek (již zesnulý ) a v bufetu se mě zeptal, jak si stojím.
Fandil nám oběma: Jirkovi, protože byli spoluhráči a šachoví souputníci, mně, protože jsem byl organizátor (a „platič“ rozhodčího ) turnaje. Na jeho otázku jsem odpověděl prozaickou poezií: „Jak stojím? Až uvidíš Jirku Snopka, vyřiď mu vzkaz: ‚Snopku, Snopku…Chystej sobě hrobku!‘ Asi tak stojím.“ Má pozice byla opravdu dobrá. ale podcenil jsem svého dobře hrajícího soupeře
Ve chvíli, kdy se nad mou pozicí tyčila už mohutná mohyla, se projevila Jirkova podobnost s Girim: ve vyhrané pozici (pro něj!) našel remízu! Mimochodem, Jirka je o pár desetiletí starší než Anish, ale ta podoba tam je! Hlavně ten posez u šachovnice a ty remízy v jakkoli vyhrané pozici.
Tím chci říct pouze to, že Carlsenovi rozumím Hrál pro zábavu a člověk má někdy pocit, že může hrát cokoli. To znám. Rozdíl mezi mnou a MC je jasný: MC si to myslí jen občas, mně takhle „hrabe“ téměř vždy V každém případě platí, že se nemá podceňovat soupeř.
MC má u mě za zábavné partie malé bezvýznamné plus
Ve druhém zápasu pondělního odpoledne se hrálo o poslední místo. Firúzdža i Giri vyhrávali své partie bílými figurami, ale v poslední partii Giri bílými nehrál příliš důrazně a po remíze získal Firúzdža za vítězství v zápasu tři body. Giri klesl na osmé místo.
V úterý kolo pokračovalo. Nakamura s Ting Li-ženem čyřikrát remizovali a rozhodoval tiebreak. Bílé figury měl Ting Li-žen a tak „trošku“ pokazil zahájení. Ne, nestál hůře, ale v armageddonu má bílý povinnost zvítězit. Snaha o vítězství bývá občas kontraproduktivní a tak se Ting Li-žen přes rovnou pozici propracoval až k prohře. Ani jednoho hráče to však příliš nebolelo, protože oba postupují do finále.
O své místo na slunci se pokusil bojovat Vachier-Lagrave. Caruana mohl v případě prohry ještě vypadnout z finálové čtyřky, což se mu zřejmě vůbec nechtělo. V první partii vyhrál Caruana bílými figurami a stejně tak i v partii třetí. Bílými sice vyhrál ve čtvrté partii i Maxime, ale ve druhé partii Caruana černými bez problémů remizoval. Vítězstvím v poměru 2,5-1,5 si tak Caruana zajistil už v předposledním kole základní části postup mezi finálovou čtyřku…a MVL se propadl na předposlední místo.
V tabulce je uveden na prvním místě Carlsen před Nakamurou, ačkoli má Naka lepší skóre. Pokud se nepletu, mělo by být kritériem vzájemné utkání a to vyhrál Magnus (pokud se pletu, klidně mě někdo opravte ).
Ano, tah 3. … h5 není špatný , ale Ting Li-žen byl na výši a ihned poznal, která bije. Za tah 4.h3!! si zaslouží pochvalu, protože každému je jasné, že se bojuje o pole g4. Pravda je, že MC ještě nedozrál. Kdyby důkladně prostudoval šachanistické postuláty, snadno by našel v pozici po 1.e4 c5 2.Jf3 Jc3 3.Sb5 správné pokračování za černého. Jedině 3… Jb8!! (NEVYVINEŠ!) a bílý se může se svým zbytečným střelcem na b5 tak akorát vyfotit
Magnus jede bomby…1. e4 c5 2. Nf3 Nc6 3. Bb5 h5!!
Databáse hovoří jasnou řečí: „No games found for this position.“
Domnívám se, že díky Carlsenovi se nenaplní vize skeptiků o remízové smrti šachu. K dokonalosti zbývá jediné, dotahovat neortodoxní pozice k vítězným koncům. V tom má mistr světa ještě velké rezervy. Nalejme si čistého vína…Magnus Carlsen zatím nedosahuje zručnosti Luboše Zimnioka a žádný učený, jak známo, nepadá z nebe. Dopřejme mu čas herně dozrát. Doba, kdy bude obcovat se Šachanem jako rovný s rovným, se blíží…
Magnus šachanistům krade nápady, dneska už zase, pomalu abychom si hledali nový obor Luboši.