Blíží se pátek třináctého…

Ano vážení, zítra bude pátek, třináctého prosince. Mnozí mají třináctku za nešťastné číslo, které prý přináší smůlu 🙂 . Ale Sikhové je považují za číslo šťastné a některé indiánské kmeny v předkolumbovské Americe je považovaly za posvátné.

 

Chápu, že se někteří lidé obávají třináctky jako nešťastného čísla, méně už chápu, proč má být ještě „nešťastnější“ toto číslo ve spojení s pátkem. Pátek je prostě pátek, po něm následuje víkendové volno, tak jaképak neštěstí?  :usmev:

Strach ze třináctky se nazývá triskaidekafobie a v některých číselných řadách pověrčiví lidé třináctku raději vynechávají (startovní čísla, podlaží ve výtahu atp.).
Nevím, zda Ting Li-žen nebo Dommaraju Gukesh věří na třináctku, ale klidně se může stát, že dnes jednomu z nich štěstí (nebo neštěstí) přinesou čísla dvanáct (datum) a čtrnáct (partie). Dnes se hraje poslední „klasická“ partie zápasu o titul mistra světa a stav je stále nerozhodný 6.5-6.5, protože včerejší „nešťastná“ třináctá partie skončila remízou.
(Škoda, že třináctá partie nevyšla na pátek třináctého  :smich: .)

Třináctá partie, v níž měl bílé figury Gukesh, sice skončila remízou, ale nemuselo tomu tak být.
Gukesh se vrátil k tahu královským pěšcem a Li-žen bez váhání znovu (už potřetí) spustil „Francii“. Li-žen jako obvykle ztrácel v zahájení čas, zhruba deset minut při hledání odpovědi na 7. a3, dalších skoro čtyřicet na 8. … Jb6.
Bílý stál od počátku o něco lépe, to už tak většinou bývá  :usmev: , a možná mohl stát ještě líp, kdyby zkusil ve dvanáctém tahu 12. Dg4, což by mohlo trochu „přilít oleje do ohně“ . Je docela dobře možné, že by Gukesh takový tah za jiných okolností zahrál. Jenže tady se hraje o titul mistra světa a Gukeshův tah 12. Jge2 je přirozeným vývinem figury. Bílý stále stojí o maličko lépe a to bez zbytečného rizika.

V sedmnáctém tahu se po 17. Df3 srovnaly hry. Lepší bylo podle Stockfishe braní na f6 (17. Jxf6), jenže slovo „lepší“ tady asi není na místě. Objektivně by stál černý o něco hůř, ale bílý by se jen stěží prosadil. A Gukesh, jak už několikrát v zápase ukázal, se snaží hrát na výhru.  Zvolil tedy pozici, která je rovná, ale černý musí hrát velmi, velmi opatrně.
Ting Li-žen je občas opatrný až přespříliš, ale i on dokáže šlápnout vedle. Malý přešlap se mu povedl v jednadvacátém tahu. Jezdec na c6 nestál ideálně, ale určitě mu tam bylo líp než na poli e7, kam jej Ting přesunul (21. … Je7). Po partii se Li-žen přiznal, že přehlédl tah 22. Sf4, kterým bílý vyhání černou věž z b8. Střelec se pochopitelně nedal brát pro vidličku (23. De5) na obě věže. Dokud střelec „kousal“ do svého pěšce na d4, bylo pro černého vše v pohodě. Jakmile se však dostal „na veřejnost“ , černý měl vážné problémy. Srovnáme-li aktivitu bílých a černých figur, vše hovoří jednoznačně ve prospěch bílého. Připočtěme k tomu ještě slabého pěšce na e6 a máme pohromadě důvody, proč je pozice bílého lepší  :usmev: .

Z výše uvedeného je zřejmé, že Gukeshův tah 25. Sxe7 není nejlepší. Dobré bylo zesilovat tlak na pe6, například věží z e1. Po výměně střelce za jezdce si mohl černý na okamžik oddychnout. Pozice sice nebyla v absolutní rovnováze, ale nejhorší měl černý za sebou. Tedy jen do okamžiku, než zahrál 30. … Df7. Pravda, Ting v té době už měl na hodinách jen pár sekund přes osm minut a asi se mu moc nechtělo počítat a odhadovat, jak by vypadala konečná pozice po odevzdání dámy za dvě věže (30. … Dxe1). Vypadala by pro černého celkem dobře. Stále by sice musel bojovat o záchranu, ale vyrovnání by měl na dosah.

Po 30. … Df7 měl černý „na dosah“ spíše porážku. Li-žen se vyjádřil ve smyslu, že neviděl Gukeshovu odpověď 31. Je4. On však neviděl ani lepší 31. Vxe8, po čemž by měl černý velké problémy partii ustát. Neviděl to ale ani Gukesh a celkem rychle zahrál právě jezdcem na e4. Myšlenka tahu je jasná – hrozí vidlička na poli d6.
Čtyři minuty ze zbývajícího času stačily Tingovi na to, aby se ujistil, že jediný tah (bez ohledu na to, zda je to dobře, či špatně), po kterém vidlička bílého „nefunguje“ , je tah 31. … Vf8, protože černý má výmluvu 32. … Vc7.

Nejen mistr světa by dokázal najít tah Vf8  :usmev: , ale Tingovi slouží ke cti, že v těžké pozici a v časové tísni zvládl zahrát několik přesných tahů. S provedením čtyřicátého tahu si konečně mohl vydechnout, podařilo se mu eliminovat všechny hrozby bílého a bylo jasné, že partii už udrží.

 

 

 

Jediný, kdo vypadá na tiskovce spokojeně, je známý komentátor Maurice Ashley 🙂 . zdroj: FIDE, autor Maria Emelianova

 

Dnes je na pořadu poslední partie v „klasickém“ šachu. Netroufám si tipovat, jak dopadne  :usmev: . Klidně to může být krátká remíza, ale není vyloučeno ani to, že se jeden z hráčů pokusí zápas rozhodnout.
Uvidíme  :usmev: .

 

Náhledové foto – zdroj: FIDE, autor Maria Emelianova

 

Odkazy:

Web MS
Partie na lichess.org
Partie na chess.com
Fotogalerie

 

 

Loading

0 0 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Chrz

Nedávno jsem o 13 něco četl.
Itálie – šťastné číslo.
Francie – negativní, ale začátek něčeho nového.
A bacha na Magnuse: Výzva – překonávání výzev (Skandinávie).
Tak jsem si rychle našel Indii a Čínu: Ano, neutrální nebo pozitivní.
 

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x