Šťastný pátek třináctého

V Singapuru včera skončil zápas o titul mistra světa mezi obhájcem Tingem Li-ženem a vyzývatelem Dommaraju Gukeshem. Nebude se hrát žádný tiebreak, rozhodlo se v klasickém hracím tempu.

 

Ve čtrnácté partii zápasu, která byla poslední, měl Ting Li-žen bílé figury. K tomu ještě určitou psychologickou výhodu, protože se mu podařilo ve dvanácté partii srovnat zápasové skóre hezkou výhrou. Nezapomínejme ani na to, že už si jeden takový zápas „prožil“ a navíc je obecně považován za lepšího hráče ve zkráceném tempu než jeho soupeř (já si to ale nemyslím  :usmev: ).

Právě kvůli výše napsanému většina šachových fanoušků viděla jen dva možné scénáře:

1/ Li-žen má bílé a vyhraje
2/ Li-žen má bílé a bez problémů remizuje, aby se pokusil vyhrát v tiebreaku

Tomu, že by snad mohl vyhrát Gukesh, věřil asi jen málokdo. Přesto se to stalo.
Li-žen zahájil tahem 1. Jf3, což by mohla být Rétiho hra, ale kdysi se u nás pro tuhle výstavbu vžil i název Královská indická v útoku  :usmev: . Z Královské indické v útoku se však už po pátém tahu stala „Gruenfeldova indická v útoku“ a tak bychom mohli v různých pojmenováních pokračovat skoro až do koncovky. Podstatné je, že Gukesh si v šestém tahu zvolil zajímavý systém, který se tak často na nejvyšší úrovni nevidí. Místo vývinu střelce na c5 nebo jiných celkem „normálních“ tahů zahrál 6. … Jge7. A vzhledem k tomu, že to zahrál velmi rychle, jednalo se nejspíš o domácí přípravu. Černý bez problémů vyrovnal hru a pokud by snad někdo hledal, kde mohl bílý v zahájení zahrát lépe, tak by možná stálo za úvahu podívat se na různé ústupy bílé dámy po 8. … Jc6.

Třináctého prosince začíná Gukesh vládnou jako mistr světa, mohlo by se říct, že třináctka je jeho šťastné číslo  :usmev: , ale nemuselo by to tak být, protože právě ve třináctém tahu Gukesh chyboval. Tah 13. … Sb6 je sice logický, černý si chce ponechat dvojici střelců, lepší však bylo nechat si vyměnit střelce na d4 a spoléhat na volného (ale izolovaného) pěšce (13. … e5).
Gukeshovi se tah Sb6 nepovedl, ale nakonec se vyplatil. Nevím, co se Li-ženovi nelíbilo na plánu 14. De2 s dalším Vfd1, ale bílý by měl velmi příjemnou pozici. Přišlo krotké 14. b3 a pozice se srovnala. Tedy ne hned, ale až po 19. cxb5. Je docela dobře možné, že tady už se „lámal chleba“, protože tahle výměna mi nepřijde moc ambiciózní a zdá se, že bílý začal hrát na remízu. Po výměně střelců (19. Sxd4) by měl bílý maličkou výhodu a byl by to černý, kdo by musel bojovat o úplné vyrovnání.

Další kritický okamžik přišel v šestadvacátém tahu. Tahu 26. a4 se dá rozumět jen jedním způsobem: „pojďme to dát za remis!“  :usmev:
Někdo by to za remis dal, ale Gukesh několikrát v zápasu ukázal, že raději zkusí štěstí v mírně horší pozici, než aby to hned dal za remízu. Z tohoto úhlu pohledu by se dal tah 26. a4 označit jako psychologický blundr, který Tinga připravil o titul.

Bílý se za každou cenu snažil vyměnit dámy a remizovat koncovku věží a střelců. V tomto případě byl tou „každou cenou“ b-pěšec. Gukesh pěšcem nepohrdl. Nakonec, proč by měl? Koncovka je sice remízová, ale černý má pěšce navíc a může bílého zkoušet hodně dlouho. Zvlášť když vidí, jak moc bílý touží po remíze  :usmev: .

Černý našel plán, jak bílému překazit jeho plány. Tah 32. … g5 je dost nepříjemný. Nic strašného se sice neděje, ale černý tím silně omezuje bílé pěšce a chystá postup g5-g4 s dalším h7-h5-h4. Ani to by nemělo stačit, ale času ubývá a najednou musí bílý dávat velký pozor, kam „šlape“ .
Bílý se dobře bránil, střelec držel dlouhou diagonálu a8-h1, věž nepustila černého krále přes čtvrtou řadu. Je s podivem, že se bílý rozhodl pro změnu „plánu“ , dá-li se to tak vůbec nazvat. Opravdu stačilo nechat věž stát na čtvrté řadě a potahovat bílým střelcem, černý by neměl jak zesilovat svoji pozici.
Ting ale vymyslel něco jiného. Rozhodl se vyměnit věže (55. Vf2??) a „urychlit“ remízový průběh. Nebyl by to až tak špatný plán a dokonce mohl i fungovat, ale ne se střelcem na a8. Stačilo postavit střelce třeba na g2 a pak mohl bílý zkoušet vyměnit ty věže.
V čem je problém?
V detailu  :usmev: . Po výměně věží totiž černý zahrál 56. … Sd5. Bílý samozřejmě střelce musí vyměnit a pěšcová koncovka je prohraná.
Mohlo by se zdát, že Ting Li-žen přišel o titul po hrubce v pětapadesátém tahu. Já mám jiný názor. Li-žen se o titul připravil tahem 26. a4, protože špatně odhadl svého soupeře.

 

 

Dommaraju Gukesh poráží mistra světa Tinga Li-žena 7.5-6.5 a stává se tak mistrem světa.
Zaslouženě.
V průběhu zápasu projevil větší touhu po výhře, snažil se komplikovat dění na šachovnici a nebál se riskovat. Ting Li-žen se naopak snažil hlavně neprohrát.
Máme nového mistra světa a až čas ukáže, zda bude Dommaraju Gukesh mistrem jen na jedno období, nebo se mu podaří udržet titul delší dobu.
Dnes začíná šachovému světu vládnout nový mistr světa a pro Gukeshe je tak pátek třináctého určitě šťastným dnem  :usmev: .

 

Dommaraju Gukesh, nový mistr světa. Zdroj: FIDE, autor: Eng Chin An

 

Odkazy:

Web MS
Partie na lichess.org
Partie na chess.com
Fotogalerie

 

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Herbert Konečný

Tak co k tomu dodat? Blahopřání vítězi a čest poraženému! Poslední chyba prohrává (v šachu to platí zcela určitě) a tu udělal mistr světa. Možná to byla chyba, kterou by neudělal ani hráč okresního formátu, ale rozebírat to zde nehodlám. Takže velké blahopřání do Indie! A teď pár slov v trochu jiném nářečí (ať jsme taky trochu světoví!). Congrats to India! Dommaraju Gukesh became the youngest World Chess Champion of all chess history! There is nothing to add! At his age of 18, it,s something absolutely unbelievable! I wish him all the best in your next chess carriere, many happy moments during all chess games he will play, and many good results in the chess tournaments, he will take part in the future! Good luck and stay humble!

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x