Z budoucnosti NE!
Lehce jsme se porozhlédli po ukončených turnajích, v nichž hráli čeští hráči. Nejsme vševědoucí, ale alespoň něco občas zachytíme 🙂 . Poměrně početná skupina českých hráčů a hráček se zúčastnila turnaje v německém Schwäbisch Gmündu, naši hráči hráli ale i ve Španělsku.
Na závěr malá perlička, z budoucnosti se k nám nedostanete 😉
V německém městě Schwäbisch Gmünd se hrál už 35. ročník festivalu(?) Staufer Open. Součástí festivalu byly dva openy a turnaje mládeže. Neklame-li mě zrak a má uvadající znalost němčiny, pak v „A“ turnaji mohli hrát hráči od ratingu 1800 výše, „B“ turnaj byl určen pro hráče s ratingem pod 2000.
V obou devítikolových turnajích se hrálo rozdílným tempem. V „A“ turnaji měli hráči 100 minut na 40 tahů, pak 20 minut do konce partie s přídavkem 30 sekund za tah, v béčku se hrálo 90 minut na 40 tahů+20 minut na dohrání a opět s přídavkem 30 vteřin.
V „A“ turnaji hráli pod českou vlajkou GM Petr Velička, IM Josef Juřek a Radek Turner. Nejvíce se dařilo Petru Veličkovi, který byl na startovní listině jako 19. nasazený z 277 hráčů. V konečné tabulce si polepšil a s 6.5 body obsadil šestnáctou příčku.
Josef Juřek skončil s pěti body na 94. místě a nejméně se dařilo Radku Turnerovi, který s 1.5 bodem skončil na 272. místě. Ovšem POZOR, Radek Turner z turnaje vystoupil po šestém kole.
Vítězem „A“ openu se stal známý mezinárodní mistr Christopher Noe. Noe měl nejlepší vedlejší hodnocení ze skupiny sedmibodových hráčů. Druhou příčku obsadil indický GM N.R.Visakh, třetí byl FM Bennet Hagner.
Také v „B“ turnaji byly na startovní (i konečné ) listině vidět tři české vlajky. Jediná česká žena v turnaji, Anežka Kavanová uhrála pět bodů, což jí stačilo na 82. místo. Stejný počet bodů uhráli i Vlastislav König a Tomáš Zelenka, horší vedlejší hodnocení je však v tabulce odsunulo na 101. , resp. 107. místo.
Samostatné první místo si vybojoval Rainer Krauss, druhý skončil Florian Siegle a třetí byl Markus Schmidt.
Odkazy:
Web turnaje
Propozice
Partie na lichess.org
Výsledky na chess-results
O jeden rok starší než open v německém Gmündu je španělský Roquetas Chess Festival 2025. Turnaje ve španělské Almerii se také zúčastnili dva čeští hráči.
Lukáš Černík a Jan Baldessar Formánek si asi nedělali choutky na první místa v poměrně silně obsazeném turnaji, ale aspoň si (doufejme) dobře zahráli.
Lukáš Černík byl 98. nasazený, ale v konečné tabulce je s pěti body na 68. místě. Janu Formánkovi se tolik nedařilo, s 2.5 body obsadil 164. příčku.
Vítězem turnaje se stal čínský velmistr Di Li (7.5 bodů), druhý skončil Angličan IM Matthew Wadsworth (7 bodů) a na třetím místě skončila čínská velmistryně Xiangyu Xi, rovněž se sedmi body.
Odkazy:
Web turnaje
Výsledky
Partie na lichess.org
Občas se nám stávalo, že se na nás někdo obrátil s tím, že se ze zahraničí nemůže dostat na náš web. Přisuzovali jsme to různým restriktivním opatřením v zahraničí, ale vysvětlení je možná jiné .
Už delší dobu mi špatně „startoval“ počítač. Několikeré denní restarty mě přivedly k výměně kabelů, ale nepomohlo to.
Až včera jsem se „dokopal“ k otevření PC. Závadu jsem odstranil, resetoval BIOS (to je to, co normální uživatel obvykle nevidí ), s nastavováním času a data jsem se moc nezdržoval s tím, že vše nastavím později, hlavně že to šlape.
V BIOSu jsem nazdařbůh nastavil datum a čas na 2. červenec s časem 2:48:08. Problém nastal ve chvíli, kdy jsem se chtěl dostat na tyto stránky. S prohlížečem Chrome (v mém případě s linuxovým Chromiem) se mi to nepodařilo.
Viděl jsem jen hlášku, kde stálo něco ve smyslu, že mám špatné datum a čas a že pokud chci pokračovat, musím si nejdříve nastavit správné hodnoty, tj. datum a čas.
Nejsem si jistý, ale možná to je příčinou, proč se k nám někteří z vás občas nemohli připojit. Letíte-li někam na východ, jste vlastně už v budoucnosti, protože zatímco u nás je ještě noc, někde v Číně, Indii, či Japonsku už mají náš zítřek .
Rada na závěr: chcete-li se k nám připojit z budoucnosti, nastavte si nejdříve správný čas a datum (nebo je to prohlížečem?).
Z budoucnosti se k nám prostě nedostanete .
Zkuste příště, jestli je stejná situace na místní wifi a na vašich datech na mobilu.
Mně třeba olympiáda (letní) na ČT4 sport v srpnu šla v Tatrách na svých datech na mobilu, ale nešla na místní wifi, kde psalo, že nejsou práva na tomto území.
Děkuji, ale mimo EU opravdu nechci zkoušet mobilní data, většinou to bývá velmi drahé.
To je už obecně známá věc, že ČT4 nejde na netu mimo ČR. Pomáhá mít nějakou VPN na telefonu a změnit si to na ČR. Takhle jsem to dělal v USA a mohl se dívat na přenosy na Tipsportu, který mi jinak nešly, protože to je nějak nařízený vládou, že přenosy na tipáči jdou jen v ČR(i na Slovensku to nešlo). Dřív taková buzerace nebyla…
A co se týče dat například v USA, tak jsem si mohl u mého operátora pořídit 1GB dat za 199 korun na týden, což jsme využili s klukama zejména při cestách, když byla potřeba mapa. Ale každá země to má jinak 🙂
Jo , Vojta to píše dobře. Proto je celkem fajn mít v dnešní době dvousimkovej mobil – někdy se to hodí nejen v zahraničí. VPN jde vyřešit víc způsobama, s tím by problém být neměl.
Problém pri pripojení pri nastavení zlého času v klienskom počítači bude asi úplne iný, než nemožnosť pripojiť sa niekedy k nejakému českému webu zo zahraničia.
Pri zlom čase zabráni pripojeniu asi samotný prehliadač, že čas nesedí s bezpečnostným certifikátom (https).
Pri pripojení zo zahraničia bude asi problém v českom webhostingu, kedy niektoré „natvrdo“ zakážu pripojenie z „podozrivých“ IP adries, ako napríklad z anonymizačných služieb a pod.
Teda to asi budú značne odlišné problémy na „opačných koncoch kábla“.
Pri internetovej komunikácii sa aj tak používa UTC, takže by nemali nastať problémy len pri prechode dát cez iné časové pásmo.
Mně v listopadu z Černé Hory nešel ani tento web, ani nss.cz. Myslím, že časový posun tam činí hodinu, ale netuším, zda to mohlo hrát roli.
Možná se jim jen nelíbily šachové servery v ČR. Příště musíš do pivovaru v Černé Hoře u Blanska. Tam by ti oba weby měly fungovat
Stránky mi šly i z komunistického Vietnamu, kde byla jak cenzura, tak asi o 6 nebo 7 hodin více. Problém bych tedy hledal jinde 🙂