Rozjezd
Pomalu, ale jistě, se rozjíždějí různé šachové akce ve světě i u nás. V současných dnech probíhá 23. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Praha.
Turnaj se hraje v pražském hotelu Olympik již od minulého pátku.
Součástí festivalu jsou dva hlavní turnaje a dva turnaje doprovodné. Chápu-li správně propozice festivalu, pak v „A“ turnaji není účast ničím limitována, „B“ turnaje je určen hráčům s ratingem pod 2000.
V turnaji „A“ hraje 172 hráčů z 29 šachových federací, v béčku je na startovní listině 158 hráčů z 25 federací. Hrací tempo v obou turnajích je pro naše končiny typické, devadesát minut na 40 tahů, půlhodina na dohrání a přídavek 30 sekund od prvního tahu.
Když se dívám na startovní listiny turnajů „A“ i „B“ a vidím skladbu účastníků, napadá mě, že je to hezká ukázka současného trendu. Většina účastníků „B“ turnaje a odhadem více než polovina (tipuji cca 2/3) turnaje „A“ má v tabulce na chess-results v kolonce „Typ“ nějakou poznámku, z níž lze vyčíst, do jaké kategorie jednotliví hráči spadají. Kromě S60 (nad 60 let) se na „startovkách“ hojně objevují značky U12 (do 12 let) nebo U16 (do 16 let).
Tento trend pozoruji už delší dobu. „Normální“ pracující člověk na devítidenní turnaje prostě nemá čas , takže si bude muset počkat, až se dostane do důchodu (zatím do 65 let ). Samozřejmostí je start spousty mladých hráčů.
Turnaje se tak v zásadě liší jen v detailech. Buď hrajete turnaj mládeže, nebo turnaj seniorů . Má to logiku. Devítidenní turnaj je pro pracujícího šachistu (samozřejmě šachového neprofesionála ) luxusem, který si nemůže dovolit každý. Dle mého názoru je jen otázkou času, kdy se i ve střední Evropě dopracujeme k třídenním (čtyřdenním…pětidenním) turnajům, které jsou obvyklé na americkém kontinentu.
Zrychlujeme, zkracujeme, zvykejme si.
V Praze je odehráno šest kol.
V „A“ turnaji je v čele trojice Harshavardhan (indie), Lewtak (Polsko) a Jain (Indie), všichni 5.5 bodů. Z českých hráčů je na tom zatím nejlépe Tomáš Kulhánek (5 bodů), ale dobře si vedou i další. Martin Horák, Bruno Topenčík a Matyáš Marek mají 4.5 bodů.
Také v béčku je v čele triumvirát . Mladá Filipínka Nika Juris Nicolas (ročník 2012) se o první příčky dělí s Němcem Andreasem Schindelem a Rakušanem Lehner-Dittenbergerem, všichni mají 5.5 bodů.
Z doprovodných turnajů se v neděli 12. 1. 2025 uskutečnil sedmikolový rapid. Vítězem se stal Antoni Radzimski z Polska (7/7). Druhé místo obsadil Maran Senthil z Indie (6.5 b.) a o třetím a čtvrtém místě rozhodlo vedlejší hodnocení dvou šestibodových hráčů.
To měl lepší Wiktor Golis z Polska, na Šimona Šalgoviče zůstala čtvrtá příčka.
Odkazy:
Web turnaje
Výsledky na chess-results
Partie na lichess.org
V USA se hrají turnaje na 5 kol(3 dny), případně ty větší na 9 kol(4x dvoukolo). Právě kvůli nedostatku času a práci neznají turnaje na týden. Proto se těm běžným šachistům amatérům z USA nechce do Evropy, protože by je to stálo moc dovolené. Ta zimní Praha uvadá a je škoda, že se tam posledních několik let nedá uhrát GM norma(a IM norma taky dost obtížně). Stejné je to v Pardubicích…
Nejsem si jistý, jestli by turnaj nahuštěný do čtyř nebo pěti dnů byl pro pracujícího s rodinou až taková výhra, to by znamenalo dva nebo tři dny dovolené, nevím, kolikrát za rok bych si to mohl dovolit. Už takhle je nepříjemné, když je turnaj od pátku do pátku, takže si na poslední den musím vzít dovolenou.
Ale náročné to samozřejmě je, hlavně když se navíc dojíždí. Včera jsem měl pětihodinovou partii (ve které jsem ještě ostudně zmastil vyhranou koncovku, takže nálada pod psa), domů jsem přijel ve čtvrt na jedenáct a ráno v půl sedmé vstávat.