CCSCI-semifinále před námi
Zvláštní zkratka tak trochu evokuje známou „zkratkovou“ písničku Ivana Mládka, ale je to pořád lepší než amatérský překlad názvu Clutch Chess Showdown Champions International (CCSCI) jako „Spojkový šachový konfrontační mezinárodní šampionát“ 🙂
Máme odehráno čtvrtfinále. Máme k němu i nějaké komentáře. David Navara se třeba zamyslel nad tím, jak je systém spravedlivý,reps.zda má vůbec cenu hrát dvanáct partií, když by se mohlo rozhodnout v těch „bonusových“. Má pravdu. Dejme tomu, že hráč „A“ vyhraje první až čtvrtou partii, pak skončí remízou bonusové pátá a šestá partie. Hráč „A“ a tedy vede nad hráčem „B“ poměrem 5:1. Následující čtyři partie skončí remízami a před posledními bonusovými dvěma koly vede hráč „A“ 7:3. Pak přijde jedenáctá partie, kterou hráč „A“ prohraje a rázem je téměř srovnáno, protože 11.partie je za tři body, čili 7:6…a až v poslední partii se rozhodne o postupujícím. Pravdu má David hlavně v tom, že v případě zápasové remízy se v naprosté většině dostane do dalšího kola hráč, který bodoval v „bonusových“ partiích, ač normálně byl bit jako žito.
Píši to asi složitě-prostě v případě remízy má velké šance na postup slabší hráč (není to z mé hlavy, ale z hlavy Davida Navary 🙂 .
Na druhou stranu…oponuje můj přítel Honza Repák, že ani v turnaji LARC nevyhrál postupující více partií než poražený a přesto postoupil (Carlsen-Nakamura) 🙂
Ale tyhle diskuse jsou spíše akademické, protože žádný zápas tohoto turnaje neskončil remízou a máme jasné postupující do čtvrtfinále.
Postoupil Magnus Carlsen přes Jeffreyeho Xionga. Americko-čínské jméno napovídá inteligentům, že se jedná o čínsko-amerického hráče, tedy o Američana čínského původu. Mimochodem, tento hráč bývá opomíjen na úkor Alirézy Firúzdži (stejná věková kategorie), ale podle mě má lepší předpoklady proniknout do „superšpičky“. Xiong prohrál s Carlsenem poměrem 6,5-11,5. Takže celkem jasně….
Druhá dvojice, kterou tvořili Vachier-Lagrave a So, vypadala zpočátku dost vyrovnaně (herně). Jenže pak se Wesley So rozjel a nedal MVL šanci. Celkový výsledek ( 5:13) je pro MVL velmi nelichotivý, ale je to způsobeno hlavně tím, že So ze čtyř bonusových partií vyhrál hned tři (a jedna skončila remízou).
Poměrně vyrovnaný byl zápas dvou Američanů Domingueze a Caruany. Ačkoli byl podle řečí na internetu Caruana jasným favoritem fanoušků, kdyby Dominguez využil „bonusů“, mohlo dojít k překvapení, ale nestalo se. Dominguez – Caruana 7,5-10,5.
Poslední dvojici tvořili zástupci „východní Evropy“. Jistě, Arménie sice není přímo v Evropě a v některých pramenech se do Evropy vůbec nepočítá, ale v tomto případě ano. Rusko je v Evropě…až po Ural 🙂 To je však celkem jedno. Podstatné je, že Griščuk vyhrál jen třikrát, kdežto druhý Evropan Aronjan čtyřikrát a k tomu navíc v jedné bonusové partii. Griščuk – Aronjan 8-10.
Přehled výsledků jednotlivých zápasů naleznete na stránkách turnaje (pravda, pro lenochy jsem mohl udělat ctrl+c a ctrl+v, ale sám jsem lenoch, takže snad stačí odkaz 🙂 ).
V semifinále se utkají: Carlsen – Aronjan a Caruana – So.
—-
Zajímavou myšlenku k turnaji vyslovil Honza Jílek 🙂 Ten se po přečtení propozic domnívá, že Maurice Ashley zřejmě konzultoval cenový fond s naším ministerstvem financí…a převzal jejich model. Prý není možné, aby takové převody a přesuny cen s návazností na výsledky vymysleli Američané sami, bez naší pomoci. Honza Jílek tvrdí: „Ten cenový fond mi hodně připomíná zdanění piva v našich končinách….“ 😀 😀 😀