Šachanismus na vzestupu

Jsou to skoro na den přesně dva roky, co jsem vytáhl na turnaj do polského Cieszyna známého cestovatele a šachového nadšence Jirku Hurtu. Po partii s FM Tymrakiewiczem se mě zeptal: „Viděl’s? Co ty na to?“ Těžce jsem hledal slova, kterými bych vyjádřil svůj pocit z jeho partie „Jirko, ty jsi…ty jsi…no prostě… ty jsi ŠACHANISTA!“
Jirka totiž rozehrál „Hurtovu variantu Krajinova krajního útoku“, do níž se dostanete přes úvodní 1.c3, a na šachovnici nakonec vznikla opravdová divočina, v níž se lépe orientoval FM Tymrakiewicz. Tak se zrodil šachanismus.

Šachanisté mají své rituály, pravidla i zahájení. Namátkou několik ukázek:

1.h4! Krajinův krajní útok
1.c3 e5 2.Da4!? Jf6 3.g4 h6 4.h4! Hurtova varianta Krajinova krajního útoku

Po samotném Šachanovi je pojmenována ďábelsky vychytralá „Šachanova obrana za bílého“, kdy bílý po tazích 1.f3 e5 2.d4 exd4 3.Dxd4 Jc6 4.Df2!! pokryje nejsilnější figurou nejslabší pole ve svém táboře.

Honza Repák z Ostravy, kterého jsem už několikrát a na různých místech zmiňoval jako opravdového velekněze šachanismu, zaslal partii, která téměř ve všem splňuje náročná šachanistická kritéria. Než se k partii dostaneme, ujasněme si některá fakta. Jan Repák, ostravský šachanista s obrovským smyslem pro sarkastický humor, proslul především vynálezem tzv. „Repákova mlýnku“.

Každý šachista jistě zná klasický mlýnek, kdy je schopna jedna figura za příhodných okolností semlít celou soupeřovu armádu.
Honza Repák založil svůj mlýnek na podobném principu, jen s tím rozdílem, že v Repákově mlýnku semele jedna osoba prakticky celou vlastní armádu.
Zatímco u normálního mlýnku se jedna figura cyklicky vrací na jedno pole a pravidelně odskakuje, v Repákově mlýnku hraje důležitou roli jedno pole, na němž šachanista obětuje jednu figuru za druhou. Je zde jistá paralela: klasický mlýnek=cyklus jedné figury, Repákův mlýnek = cyklus jedné myšlenky (obvykle víra v sílu pole).
Byl to právě Honza Repák, který prohlásil: „Až teď jsem pochopil, jak se kdysi cítili hypermodernisté. Šachanismus je nedílnou součástí šachové kultury a novou vývojovou větví šachové teorie.“ Tolik Honza Repák, který od té chvíle počal důsledně dodržovat šachanistické šestero:

1/ Nevyvineš
2/ Necentralizuješ
3/ Nerošuješ
4/ Nedobereš
5/ Neanalyzuješ
6/ Nevzdáš

Průkopníci to nemají v životě lehké. Důsledné dodržování šestera přináší Honzovi často nejen radost, ale také si vybírá svou daň v podobě prudkých výkyvů hodnoty ratingu. Jen málo lidí dokáže v turnaji odepsat několik desítek ELO bodů. Honza patří mezi čestné výjimky. Dokonce se ke mně dostaly informace, že na Honzovu počest bude v některých turnajích vyhlašována „Repákova cena“ pro hráče, kterému se nejvíce podaří v jediném turnaji zdevastovat svůj rating.

V každém případě, Honzovy diagramy se nedají jen tak vymyslet, ty se mohou uskutečnit jen v jeho partiích  :usmev:

Takhle pěkně to umí postavit jen Honza 😀

 

…a takhle to pak končí 😀 😀 😀

Celá šachanistická partie.

Žijící legenda šachanismu, J.Repák

Šachanismus už studují i světoví velmistři. Nás šachanisty může těšit, jak rychle se naše myšlenky šíří. Např.na mistrovství světa v rapidu v roce 2018 přesně v duchu šachanismu sehrál jednu svou partii Magnus Carlsen.

Lehký náznak šachanismu se objevil také v partii J.K.Duda-J.Xiong (World Cup 2019 – rapid, Khanty-Mansiysk), kde bílý zahájil 1.a3, ale pak partie přešla do zavřené sicilské. GM Kramnik, který nedávno přišel s myšlenkou, že šachy by oživilo zrušení rošády, nevymyslel nic nového, jak je patrné z šachanistického šestera (bod 3). Z Kramnikova návrhu je jasně vidět, že důkladně prostudoval nejen základní myšlenky šachanismu, ale zřejmě i všechny Repákovy partie.

Je evidentní, že šachanismus pozvolna dobývá šachový svět.

Když už tady byla řeč o Carlsenovi, tak pro ty, co to ještě neviděli a nemají rádi ani videa, ani dlouhé texty, ke stažení šachanistická obrázková slátanina  o jedné simultánce  :usmev:

P.S. : Na začátku jsem zmínil Jirku Hurtu, který je aktuálně v Izraeli, kam se dostal z Egyptu. Když jsem projevil obavy o jeho bezpečnost, Jirka mi s hrdostí v hlase sdělil, že jako VIP klient cestovní agentury byl vybaven speciálními mapami, kdyby při svých toulkách po Blízkém Východě narazil na nějakou oblast s minovými poli. Tak snad se nám tam neztratí…

Jirka, jako VIP osoba, obdržel speciální mapy minových polí…

 

 

 

Loading

0 0 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
3 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Jílek

 :smich:

Ondřej Havelka

K šachanismu bych ještě dodal známou partií Hou-Babu z posledního kola Gibraltaru (2, 3 roky zpátky, přesně už nevím v jakém roce to bylo a jsem líný ji dohledávat), ve které Jsou údajně protestovala, že skoro vůbec v turnaji nehrála s muži tím, že partií začala tahy f3 a g4 (taktéž si nepamatuji přesné pořadí tahů a vím, že bych měl zapracovat na své lenosti dohledávat tyto informace)…

Lubos Zimniok
3
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x