Interview s ředitelem Prague International Chess Festival
Není to tak dávno, co tady vyšel „rozhovor“ s ředitelem festivalu Ostravský koník Markem Jelínkem. Dnes vám přinášíme interview s ředitelem jiného festivalu, interview s Petrem Boleslavem. Bolek, jak mu všichni říkají, řediteluje festivalu Prague International Chess Festival, české verzi turnaje ve Wijk Aan Zee. Propozice turnaje najdete na jeho oficiálních stránkách a pro ty, kdo mají problém s hledáním je přímý odkaz na časový rozvrh festivalu zde. Pro pořádek ještě uvedu, že letos přibudou další turnaje: Future, Rapid a Blitz. Plná verze propozic v češtině tady a v anglickém jazyce zde.
Pokud jste nebyli na 1.ročníku pražského festivalu, jistě na to neumřete. Ale pokud jste byli na tomto festivalu, mohli jste ochutnat atmosféru světového šachu se vším všudy.
Krásné partie, vynikající šachy a to vše v hezkém prostředí hotelu Don Giovanni. Loni jsem se k turnaji nachomýtl a mohl se na vlastní oči přesvědčit, že i v ČR jsou velmi schopní pořadatelé. Petr Boleslav (dále PB)se svým týmem odvedl vynikající práci. Položil jsem (dále LZ) mu několik více či méně záludných otázek
1/ LZ: Často slyším „Bolek tohle…Bolek tamto…Bolek z Nového Boru“ a podobně. Jak je to s tvým jménem? Které jméno je křestní a které příjmení?
PB: Příjmení je Boleslav, jméno Petr. Bolek je přezdívka, kterou si nesu z mladých let. Tak nějak se přenesla i do šachu, takže ji plno lidí používá.
2/ LZ: Jsi významná šachová persona v ČR. Kapitán 1.Novoborského ŠK, snad i manažer (?), ředitel festivalu Prague International Chess Festival. Celkem úspěšný člověk… Nechtěl bys zkusit vést celý Šachový svaz?
PB: S konstatováním, které mi lichotí, nebudu polemizovat A k otázce? Těžká rozhodnutí se nemají dělat o Vánocích , ale vážně. To, co je mi dopřáno dělat, mě baví, takže nemám potřebu přemýšlet o nějakých výzvách. Zároveň je již známo, že únorové volby mají na post předsedy silného a dle mého správného kandidáta, takže to na svazu pofrčí kupředu.
3/ LZ: Čím se živíš, resp. je šachové koučování tvým zaměstnáním nebo máš jiné, civilní povolání?
PB: Jsem v našem šachovém klubu na plný úvazek již řadu let. Zahrnuje to právě zmíněnou kapitánskou pásku našeho A-týmu a veškerá organizace kolem týmu. Vyprodukovali jsme také několik dalších aktivit jako jsou Novoborská šachová Corrida nebo nyní čerstvý projekt Prague International Chess Festival. Až potud to je radost, je ale potřeba odpracovat i dosti administrační práce skládající se z přípravy podkladů pro účetní, žádosti a vyúčtování dotací nebo grantů, agenda členů našeho klubu, zajištění startu na Evropském poháru atd.. Naštěstí v naší kanceláři sedí i asistentka, která většinu papírování zastane.
4/ LZ: Prague International Chess Festival je bezesporu nejvýznamnější šachovou akcí v ČR. Z mého úhlu pohledu nejlepší, co se týče zajištění nejen hráčského, ale i diváckého servisu. Pro mě (a nejen pro mě) TOP turnaj. Předpokládám, že na organizaci se podílí celý tým lidí (pokud se pletu a děláš to sám, pak smekám ). Kolik lidí je v realizačním nebo už i přípravném týmu? Dělají to z čirého entuziasmu nebo dostávají mzdu?
PB: Moc děkuji za slova chvály, ale jen lehce bych si dovolil oponovat. První ročník se dle ohlasů povedl, ale pro přívlastek „nejlepší“ musíme ještě řadu věcí posunout dále a něco i přidat. S „nejvýznamnějším“, pokud jde tedy o dosažené ratingové průměry, bych souhlasil.
Na organizaci se v průběhu prvního ročníku podílelo osm lidí, a to počítám pouze ty, co dělali „od nevidím do nevidím“. Většina našeho týmu si již prošla se mnou organizační peklo na Corridách, takže se dobře známe a myslím, že mohu tvrdit, že všichni by to zvládli z čistého nadšení. Mzdu ale musí dostat, už kvůli tomu, aby přežili do dalšího ročníku
První ročník byl skvělý test. Poměrně rychle po skončení bylo jasné, že realizační tým je potřeba rozšířit, což se částečně stalo, ale stále hledám další tváře třeba na post PR nebo infocentrum zeje prázdnotou. Druhý ročník bude především z pohledu doprovodných akcí nadupanější, takže se každá ruka noha bude hodit.
(pozn.LZ: Na tomto místě si dovolím s Bolkem nesouhlasit já. Žádný jiný turnaj v ČR není tak dobře zorganizován jako Prague International Chess Festival. Je dobře, že sami organizátoři vidí své chyby a chtějí se ještě zlepšit, ale většina takových chyb nebyla „zvenčí“ vidět. Snad jediné, co bych festivalu vytkl já: málo místa pro hráče a diváky v ratingových turnajích.)
5/ LZ: Co je na pořádání takové akce nejtěžší? Sehnat sponzory? Zajistit hráče? Dát dohromady fungující tým organizátorů? Propagace?
PB: Z toho co jsi vyjmenoval, bych vyjmul „sehnat hráče“ a naopak bych přidal „zajištění prostorů“. Velká podpora se nám v tomto bodě dostává od hoteliéra a šachouna, jak pojmenovává Vlastimil Hort osoby, které pro šachy dýchají, Jaroslava Svobody. Hotel Don Giovanni poskytuje skvělé podmínky a zázemí pro pořádání takového festivalu v Praze.
Dát dohromady fungující tým je dlouhodobá záležitost a já jsem rád, že máme v tomto ohledu náskok již z předchozích akcí.
6/ LZ: Předpokládám, že Prague International Chess Festival není nárazovou akcí a že máš v plánu v jeho konání pokračovat minimálně do důchodu Domníváš se, že vydržíš a že nevyschnou finanční zdroje? Nebo také jinak: musíš shánět sponzory každý rok nebo máš střednědobé či
dlouhodobé smlouvy?
PB: Začal bych tím, že osobně jsem velmi rád, že se druhý ročník uskuteční. Naše vize je samozřejmě udělat z tohoto festivalu tradiční záležitost, která by podněcovala české hráče k bojovnosti, práci a zdokonalování dlouhodobě, ale to vyžaduje podporu širokého okruhu partnerů, sponzorů, nesmí to viset na jednom. Věřím, že první ročník poodkryl potenciál festivalu a se najdou lidé, kteří s námi do toho budou chtít jít. V oblasti sportu a sponzoringu se situace může často začít ubírat jiným směrem, který nebude festivalu nebo vůbec šachu přát, a proto věrní jsou potřeba.
7/ LZ: Dotkne se Prague International Chess Festivalu Anticheatingové doporučení? Pokud ano, jak?
PB: Určitě. Jiřina Prokopová jako zástupce hlavního rozhodčího již zpracovala vše potřebné pro náš turnaj. Novinkou bude detekční rám, chcete-li brána, která bude instalována na vstupu do hracího prostoru.
8/ LZ: Myslíš si, že v našich soutěžích družstev už je nemožné podvádět?
PB: Myslím, že to je problém všude. Podvodníci jsou vynalézaví ve všech oborech, takže si nedělám iluze. Je to smutné, bohužel. Jsem tedy pro stavění efektivních překážek a když už se na ně přijde, tak tvrdé tresty. Když ne doživotní distanc, tak třeba teď mě napadá, 10 let bez šachu a pak doživotní zákaz pobrání jakékoliv finanční ceny za umístění.
9/ LZ: Závěrečná otázka Jistě jsi zaregistroval, pro jaký web poskytuješ interview Dost lidí si myslí, že jsme řevniví konkurenti. Osobně (a ani mí kolegové) to tak necítím, jaký je tvůj pocit?
PB: Osobně to taky tak vůbec necítím. Vítám, že vznikla alternativa k nss.cz. Pro Petra Koutného a Roberta Cveka, jako nyní faktické redaktory nss.cz, by to měla být motivace posouvat své dílko na nss.cz dále, vylepšovat, inovovat atd. A pro mě osobně je to přímo úleva. Mohu si taky přečíst něco co jsem nenapsal, to říkám s nadsázkou, a nebo se budu těšit, že o Prague International Chess festival bude také informovat v češtině někdo další, než jen naše PR středisko.
Děkuji za odpovědi Bolku a snad se nebudeš zlobit, když na závěr prozradím, že se Tvá rodina těsně před vánočními svátky rozrostla o dalšího člena. Přejeme mu tímto stejně jako Tobě a Tvým blízkým nejen do Nového roku, ale i do dalšího života hodně štěstí a zdraví.
Stejně tak přejeme zdar celému festivalu Prague International Chess Festival a za sebe slibuji, že redaktory nss.cz budeme i nadále motivovat ke zlepšování.
Tak ať se daří!!!
Bolkova odpověď na otázku č. 3 je pozoruhodná… Pročpak v ní marketingový specialista CZECH INN HOTELS, což je jistě náročná a dobře placená práce, svou činnost u významného sponzora turnaje vůbec nezmínil?
https://www.czechinn.cz/kontakty
Možná ze skromnosti Ale teď vážně… Otázka byla mířena na Bolkovo hlavní povolání. Je to tak trochu má chyba , protože jsme spolu nejdříve mluvili telefonicky a pak jsem zaslal otázky. Pak ještě… to, že někde „dělám“ marketingového specialistu (nebo jakéhokoli jiného -istu) ještě nutně nemusí znamenat, že tuhle činnost vykonávám pravidelně. Možná bohatě stačí, že se v jednom z hotelů koná turnaj, o němž se mluví nejen v ČR. To je podle mě mnohdy lepší než vydávat nějakou brožuru Ale jinak, Jirko, dobrý postřeh
Jirko, to jsem vůbec nevěděl (jako mnoho jiných věcí ), takže vlastně díky za doplnění informací