MCI’20, semifinále

Nechci říkat, že jsem to říkal, ale říkal jsem to….

Dvě semifinálová utkání, jedno v pátek, kdy Američané Nakamura a Caruana museli vynechat prvomájový průvod a místo toho usedli k šachovnici, pardon, k počítačům, druhé dnes, v sobotu, když si odpočatí Magnus Carlsen a Ting Li-žen zopakovali svůj zápas z posledního kola základní části.

V zápasu Fabiana Caruany s Hikaru Nakamurou šlo vše podle plánu. Přesněji podle plánu Nakamury. V první partii bez problémů udržel černými remízu proti poměrně bezzubé (alespoň v podání Caruany) variantě Italské obrany. Ve druhé partii měl skoro celou partii převahu Nakamura, ale pak si s pozicí nevěděl rady a zachraňoval se remízou v koncovce s kvalitou méně. Třetí partie a opět Caruanova Italská, která se moc nepovedla. Naka hrál černými dobře a bílý se postupně dostával do nepříjemné pozice, v níž chyboval.

 

Caruana je však bojovník a ve čtvrté partii v ostré variantě královské indické vyrovnal skóre. Asi bych se měl na tuhle partii podívat pozorněji, protože podobné pozice černými pravidelně prohrávám  :smich: Holt, nejsem Caruana…

Jak už tady bylo psáno, v semifinále a ve finále je malá změna pravidel: před armageddonem se hrají nejdříve dvě bleskové partie. Nepodceňuji Caruanu, ale předem jsem tušil, že jeho boj v blickách je marný. Caruana je určitě dobrý šachista, ale to je Nakamura taky a ještě k tomu je lepší „hráč“. Píši-li „hráč“, mám na mysli to, že je schopen v partii využít momentu překvapení, má dobrý postřeh a nebojí se riskovat. Blicky vyhrál Nakamura 2-0 a stal se tak prvním finalistou.

V sobotním semifinále bláhoví fanoušci možná čekali, že Magnus bude hrát stejně humorné šachy jako ve čtvrtek. Stalo se ale přesně to, co se dalo čekat. Magnus se rozmáchl a Thorovým kladivem rozbil čínskou zeď. V první partii se oba soupeři jen tak decentně oťukávali a partie skončila remízou, když Magnus „efektně“ v závěru partie obětoval střelce  :usmev: . V pozici na diagramu zahrál podle Stockfishe chybný tah 43.Sxg6 . Jediný tah, který mohl vést k rezultitavnímu výsledku, kdyby na místě černého seděl nějaký nesvéprávný jedinec. Za černé hrál ovšem Ting Li-žen, nikoli já nebo mně podobní  :smich:

Ve druhé partii Carlsen hrubě chyboval a tady si troufám tvrdit, že závěrečný úder najde i hráč, který zdaleka nedosahuje síly obou účastníků zápasu. Posuďte sami (nebo vyřešte). Bílý na tahu (poslední tah černého byl 31. … Kh7??) a pro ty, kteří to nenajdou, je řešení na konci článku  :usmev:
***

Ve třetí partii to opticky na první pohled vypadalo dobře za černého. Opravdu však šlo jen o optický klam a opravdu jen na první pohled. MC se s pozicí moc nepáral a ukázal, že se černý až moc oslabil po bílých polích.

Ve čtvrté partii se oba soupeři častovali chybami, ale na Magnusovi bylo doslova vidět, jak moc to chce ukončit. Nakonec Ting Li-žena ublical a vyhnul se tak prodloužení v bleskových partiích.

MCI_semifinále

V zítřejším finále (neděle) se tak utká Hikaru Nakamura s Magnusem Carlsenem. Nevím, jak vy, ale já tohle finále čekal  :usmev: a opět si dovolím předpovídat. Tentokrát však šalamounsky…

Pokud Nakamura přežije těžké údery „Thórova kladiva“ v prvních čtyřech partiích, pak se klidně může stát, že americký „Hikaru Express“ bude v cíli jako první. Nechme se překvapit  :mrknuti:

Thór nebo Magnus?

*** Řešení diagramu z partie Ting Li-žen-Carlsen: 32. Vxf6!! gxf6 33.De3 a černý nezabrání matu. (Pokud nevezme 32. … gxf6, je ve velké materiální nevýhodě).

 

 

Loading

0 0 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk Čekal

„Kouzelné kladivo Thorovi ukoval trpaslík Sindri. Jeho násada je příliš krátká, neboť Brock, Sindriho bratr ovládající kovářský měch, se ohnal po ovádovi a proud horkého vzduchu byl přerušen. Síle kladiva nic neodolá. Ať zasáhne či nezasáhne cíl, vrací se vždy ke svému pánovi a je symbolem nevyčerpatelné a nezničitelné životní síly přírody. Nepřátelé po jeho úderu ochrnou.“
Magická moc Mjöllni (=Thorovo kladivo) jakoby charakterizovala surový šachový styl vikinga Carlsena. Jeho sok, samuraj Nakamura, neudělal zemi svých předků ostudu. Vyzbrojen štítem a krátkým mečem wakizaši volil boj z extrémní blízkosti, aby se vyhnul ničivým dopadům kladiva a sám mohl zasadit smrtící úder. Tato taktika slavila úspěch zejména ve druhé partii. Krvácející Magnus v ní přehlédl prozaické 36…gxf5, což by mu zajistilo přežití. Ve třetí partii zuřivý seveřan předvedl smršť neuvěřitelných úderů. Sekvence tahů, počínaje 11.Jg5! a konče 25.Sb4, vstoupí do šachové historie. Nakamura nakonec padl v beznadějné koncovce nestejnobarevných střelců. Ve čtvrté partii se vyčerpaní soupeři zpočátku jemně oťukávali. Pak sérií drobných nepřesností seveřan umožnil synu Země vycházejícího slunce (日本国) získat takřka rozhodující výhodu. Zdůrazním adverbium „takřka.“ Hikaru totiž „promáchl“ mečem wazikaši, když zahrál chybné 41.Je5? Magnusovu hlavu od trupu oddělovalo 41. Kg2! Ra3 42. Ra7+ Kd8 43. Nb2 Ra2 44. Nc4 Bc7 45. h4 Kc8 46. Kg3 h6 47. Kf3 Rc2 48. Ne5 g5 49. Ra8+ Kb7 50. Re8 gxf4 51. exf4 Bxe5…atd. Závěrečnému tlaku pak Nor odolal a mohl slavit titul. Jak stručně charakterizovat duel? Jako boj na život a na smrt, kde nakonec zvítězila brutální síla Thorova kladiva nad jemným šermířským uměním samuraje.

Jan Jílek

Super komentář, díky  :usmev:

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x