Šachy a diplomacie
(Karl Kraus, dramatik a novinář 1874 – 1936)
jsou neoddělitelnou součástí šachové historie. Již v 19. století najdeme šachisty – diplomaty (např. Tassilo von Heydebrand und der Lasa nebo Alexander Cunningham). Ve 20. století byl zřejmě nejznámějším šachistou – diplomatem Capablanca. V českých zemích působil jako diplomat Iljin Ženevskij a v padesátých létech exotický Uruguayec Carlos Hounie Fleurquin (1906 – 1962). Působil v pražských šachových kruzích a sehrál několik turnajů. Výkonností byl mistrovské třídy. V Československém šachu v roce 1953 nacházíme tabulku Kovářova memoriálu a jednu fotografii.
Ve své vlasti se stal 3x přeborníkem (1931, 1935, 1946) a Uruguay reprezentoval na Olympiádě v Buenos Aires 1939. Na šachovnici byl nebezpečný i mistrům světa. S Aljechinem byl poražen až v 62. tahu a Euweho dokonce porazil (Mar del Plata 1947). U nás hrával pravidelně v Dobruského memoriálu a v roce 1953 sehrál zápas na 4 partie s budoucím velmistrem Filipem. Přehrát si můžete partie s mistry světa a jeden hezký obrat, který se dostal do šachové literatury. Jeho jméno naleznete jen v ruské Wikipedii.
Buenos Aires Buenos Aires, 1935
Montevideo, 1939
Mar del Plata, 1947
Jako jedna z odrůd šachu můžete na netu najít Diplomatické šachy, šachovnice je ve tvaru kružnic. Jejich pravidla naleznete na https://en.wikipedia.org/wiki/Diplomat_chess
Vznikly i diplomatické šachové figurky Evropská mezinárodní šachová sada Diplomat, 32 dřevěných šachových figurek, šachová deska 20 palců, skládací pro uskladnění šachových figurek (převzato z popisu obrázku). https://www.chessvariants.com/43.dir/diplomat/diplomat-chess.html
Pokud zadáte slovíčko šach do vyhledávání na serveru ministerstva zahraničních věcí , tak můžete najít odkazy na současné šachové dění v rámci diplomatických kruhů.
Proběhl například ve dnech 25. – 26. 5. 2019 Česko-norský šachový víkend v rezidenci velvyslance. Do norské metropole zavítal tým mladých reprezentantů Šachového klubu Staré Město, aby se zde utkal s výběrem Oslo. Náš extraligový šachový tým do 18 let vedl Vlastimil Babula.
Účast ČR byla i na XIII. šachovém turnaji diplomatických misí dne 25. března 2017 v Taškentu. Naši republiku reprezentoval tým složeným z obchodního rady Juraje Meliorise a Doniyara Zakirova. Z tohoto klání je přiložena fotografie výše.
A na závěr jeden diplomatický vtip nalezený v rakouských novinách Die Muskete 1.1.1914.
Převzato z Facebooku autora.
Výborné, Zdenku!