Bez pravidel
Tak turnaj (festival) Open Bohumín začal. Nic jiného jsem ani nečekal…
Hned zkraje mohu říct, že mě to těší. I přesto, že nám covid-19 hází klacky pod nohy, hraje se.
Na turnaj Open Bohumín bylo přihlášeno 94 hráčů, v některých chvílích i více (já viděl 95), občas možná i méně (nic takového jsem neviděl). Nakonec je na startovní listině napsáno 86 hráčů. Otázkou je, kolik jich je jen napsaných a kolik jich „uniklo“ při kontrole přítomnosti a skutečně do turnaje nastoupí Oproti včerejšku ubyl jeden hráč i v „žákovské“ skupině „B“ (předpokládám, že je žákovská, ale ruku do ohně bych za to nedal).
Na to, že na poslední chvíli změnila KHS „podmínky hry“, na to, že se dost lidí bojí nemoci nebo karantény a na to, že turnaj byl přesunut z původního květnového termínu na červenec…tak na to v něm hraje dost hráčů.
Pojďme se podívat na „překvapivé“ výsledky.
Hned v prvním kole se jich několik „urodilo“. První zápas, který bije do očí, je partie Zurawicki-Czerwonski. Bílý s ratingem 1806 porazil IM Czerwonského (já s ním kdysi prohrál ) s ratingem 2362. Překvapení? Možná ano, možná ne. Jakub Zurawicki, ročník 2003, je na FIDE ELO listině od roku 2013. Zatím nijak extra „neposkočil“, ale řadí se do plejády mladých polských hráčů, kteří mají možná nízký rating, ale herně jsou někde jinde. Bílý prostě získal pěšce a uplatnil jej k výhře.
Další mladý Polák Mateusz Dziendziel (ročník 2005) obral o půl bodu třetího hráče vsetínského openu FM Dawida Czerwa. Jak jsem tak tuto partii sledoval (Dawid Czerw hrál ještě v nedávné době za Karvinou), tak kdybych nevěděl, kdo má titul FM, asi bych to z průběhu boje na šachovnici ani nepoznal.
Abych nepsal jen o Polácích, tak tady máme českého mladíka. Vím, není to „echt“ Čech, ale beru to tak, že u nás vyrostl, mluví naším jazykem a za Čecha jej tedy považuji, i když jeho jméno není zrovna české . Delgerdalai Bayarjavkhlan, ročník 2010 (!), dnes porazil jiného (ne tak) mladého hráče a odchovance BŠŠ F-M Dominika Kulu. Tedy přesněji řečeno Dominik byl hodně nápomocen, ale přece….
Opět Polsko a ještě k tomu dívka s hezkým jménem – Pola Seeman (hezkým hlavně proto, že si vzpomínám na můj „dětský“ seriál „Čtyři z tanku a pes“, kde hrála Marusju polská herečka Pola Raksa ), ročník 2008, porazila černými figurami Pepu Valenčíka, dost zkušeného hráče…
Pak ještě jedno překvapení. Ondřej Kijonka z Orlové. Tohohle „kluka“, který dnes již skoro klepe na bránu dospělosti (ročník 2004), si vybavuji hlavně z turnajů mládeže, kde se mi jevil jako absolutní „nešachista“ . Přesněji řečeno: živý hoch, který se šachem bavil a bylo mu celkem jedno, jak dopadne partie
, šachy jej bavily a jak je vidět, i nadále baví
. Už delší dobu pozoruji, jak se zlepšuje (a nejen on
) a dnes bez problémů odremizoval Romana Pilcha, jednu z opor třineckého týmu ve II.lize.
O tom, že se mládí dere vpřed, snad ani nemusíme debatovat. Názorný příklad, jak si dnes poradil FM Niedbala (r.2004) s hráčem o „pár“ let starším (r.1964)… Není to partie bez chyb, ale zaujala mě její délkou a obětí dámy.
Zajímavou statistiku vykazuje „B“ turnaj mládeže. Z devíti partií vyhráli bílí jen jednu hru a jednou remizovali. Sedmkrát vyhrály černé barvy
Vím, že ne každého těší, že se hrají šachy i v této době, kdy nám tady „řádí“ koronavirus a vím, že ne každého těší, že se šachy dlouhou dobu nehrály.
Uvědomme si však, že různé viry (věřím tomu, že tohle není poslední virus) tady byly a budou stále. V Moravskoslezském kraji jsou aktuálně zpřísněná pravidla společenského styku. Kdo ví, co bude třeba za týden … dva nebo tři dny. Nechci nijak zlehčovat riziko nákazy nemocí covid-19, ale pokud se podřídíme viru, můžeme prakticky ihned zapomenout na dosavadní „pravidla“. Bude-li nám určovat naprosto nečekaně „pravidla života“ jakýkoli orgán (ať už jsou to hygienici nebo politici), pak nemá cenu cokoli plánovat. Pokud se nesmíříme s tím, že existuje riziko nákazy, pak se musíme smířit s tím, že kdykoli může být cokoli náhle přerušeno (ukončeno). Představme si třeba, že v některém z týmů ve kterékoli soutěži bude hrát nakažený hráč (… a není to jen v šachových soutěžích). Nebo že jeden nakažený hráč objede několik turnajů… Všechno se pak může změnit v několika okamžicích.
Buď se naučíme žít s rizikem nákazy nebo se zavřeme ve svých domovech a budeme hrát jen online. V současné době ale nikdo neví, co bude následující den. Mnohá pravidla, jež jsme znali z minulosti, přestávají platit.
Vlastně by se dalo říct, že teď se na pravidla „nehraje“. Hrajeme bez pravidel….
350 přístupů celkem , 1 přístupů dnes
