MČR před finišem
K zajímavému závěru spěje MČR v hrané v těchto dnech v Plzni. Na špici tabulky je velká tlačenice a před závěrečným spurtem začíná být „veselo“.
Když je řeč o spurtu, tak v šachu snad na rozdíl od cyklistiky nehrozí, že by někdo z hráčů použil před cílovou páskou „ostrý loket“ a nedojde k nějakému hromadnému pádu po němž by některý z našich předních hráčů skončil bez zubů v nemocnici…. Umím si představit zprávu ČTK:
—
„Při finálovém spurtu na MČR v Plzni Láznička vystrčil pravý loket, o nějž zavadil dopředu se deroucí Štoček. Došlo k hromadnému pádu, který postihl i největšího favorita Davida Navaru. Navara upadl tak nešťastně, že ztratil kravatu a roztrhl si sako. Pořadatelé však reagovali bleskově a zajistili okamžitý převoz Davida Navary k jeho krejčímu.“
—
Ale pravda je, že závěr bude zřejmě dost zajímavý.
Po šesti kolech je ve vedení trojice hráčů s pěti body. Tři první nasazení okupují tři první místa-Navara, Láznička, Štoček. Za touto trojicí je v těsném závěsu namačkán zbytek pelotonu, v němž dva z favoritů, Pavel Šimáček a Vlasta Babula, mají celkem nevýhodnou pozici. Ovšem do cíle zbývají ještě tři kola a nic není ztraceno!
V turnaji se hrají zajímavé šachy a je se na co dívat. Pro dnešní den jsme si pro vás připravili tři partie. Jarda Bureš okomentoval partii Hollan-Štoček, já se podíval na partii Finěk-Stalmach a na závěr článku „poetická“ partie dvou hráčů, které znám: Nytra, O.-Kawulok, M. .
Slovo má Jarda Bureš…
Následující partii jsem si „vyhlédl“ já. Když jsem požádal o její okomentování titulované hráče, se škodolibým úsměvem mě odmítli, že si raději zgustnou na mých komentářích .
A slibovaná „šachanistická“ lahůdka .
Když jsem po prvních dvou kolech napsal, že Marek Kawulok je velmi solidní hráč, kterého neporazíte bezkrevným potahováním, zřejmě to četl i Ondra Nytra. Žádné bezkrevné potahování, drzý útok proti soupeřovu králi! Že to bylo za bílého prohrané? Že to bylo nekorektní? Ano, to je pravda. Ale Ondřej Nytra má bod (a u mě velké plus za odvahu ).
Ale není třeba ani zatracovat Marka. Marek se dobře bránil a po většinu partie stál na výhru. Taková obrana však někdy stojí spoustu sil.
S pomocí počítače po partii každý vidí, jak se měl černý bránit. Jenže když sedíte u šachovnice, proti vám mladý sebevědomý soupeř, kterému evidentně na nějaké figuře nezáleží a jde mu hlavně o rotyku, situace už tak jednoduchá být nemusí. Navíc vám k tomu neustále ubývá čas…. Rozhodující chybu udělal Marek dva tahy před časovou kontrolou (38. … Sxg5).
Partie, kterou je nejlepší nechat okomentovat motorem (Stockfish 11). Rychlá analýza Stockfishem na slabém „železe“…
(-0.97 / +1.53 … =změna hodnocení motoru [nové/staré], zde např. z +1.53 na -0.97)
A jdeme na ten SPURT!!!
Dnes ve Skalici skončil „Open A.“ Bohužel 9. kolo začínalo v „nekřesťanských“ 9:00 hod a tak jsem z pochopitelných důvodů chyběl u on-line přenosu. Nicméně i tak mohu čtenářům zvěstovat radostnou novinu. Dawid Czerw po remíze s IM Dionisi obsadil v konečném pořadí fantastické 8. místo. V poli poražených pak za polským mladíkem skončili renomovaní velmistři jako Miki Maník, Basso (ELO 2600 a pouhých 5/8),či nestor slovenského šachu Ján Plachetka…Třešničkou na dortu je i zvýšení Dawidova raitingu o 23 bodů a překmitnutí magické hranice ELO 2300. S klidem mohu konstatovat, že „Červ“ projel turnajem jako nůž máslem s bilancí tří výher a šesti remíz, když pouze ve třech případech nebojoval s titulovanými hráči. Smekám pomyslný klobouk před výkonem Dawida Czerwa.
Následuje závěrečná ukázka mistrovství tzv. polské šachové školy:
Ve slovenské Skalici pokračoval 8. kolem „Open A.“ Mocně finišuje David Czerw, který uhrál z posledních tří partií 2,5 bodu a zaujímá v průběžném pořadí nádherné 6. místo. Utkal se s třemi velmistry (Basso, Pecháč, Maník), dvěma mistry FIDE a třemi hráči bez titulu a doposud neokusil hořkost porážky (!). Dnes deklasoval v partii „z jednoho kusu“ FM Petra Hollana. Polský mladík opět prokázal rozsáhlé teoretické znalosti v zahájení. Hrála se Nimcovičova indická s módním 4.f3…Zdržím se jakýchkoliv komentářů, aby si čtenáři mohli bez rušivých vlivů vychutnat umělecké dílo. Povšimněte si, prosím, jak v závěru boje dezorientovaný Hollan odevzdává soupeři jednu figuru za druhou.