Tak trochu o ničem
Když na jaře přišla první vlna epidemie, šachisté se celkem rychle „adaptovali“ a velkou část aktivit přesunuli na internet. Momentálně se ani na internetu příliš mnoho šachových, myšleno významnějších, turnajů moc nekoná.
Výjimkou bude nadcházející víkend (30.10. – 1.11.) . Šachový server chess-news.ru totiž pořádá sedm turnajů (hráči rozděleni dle ratingu) na platformě lichess.org v bleskovém šachu (3+0). Hraje se o finanční ceny (ano, i rubl je měna), vklad je nulový. Podmínkou je mít založený účet na lichess a odehráno alespoň sto partií. Pro uživatele Windows pak ještě „drobnost“: instalace anticheatingového programu VVV (Veni Vidi Vici). Nějak mi není jasné, co ostatní uživatelé… V každém případě jsem zaslal dotaz pořadatelům, zda se mohu zúčastnit, i když pro mou platformu anticheating VVV zatím neexistuje.
Ačkoli ještě nevím, zda se zúčastním, jedno vím jistě: turnaje budu sledovat (na lichess to lze i bez registrace ).
Řešení minule zveřejněných úloh (dvojtažek) z časopisu Besedy lidu.
Nepochybuji, že to vyřešil každý. Někdo dříve, někdo později a někdo možná za pomoci šachového motoru . Takže jen pro pořádek uvádím správná řešení obou úloh.
1/
2/
Už dlouho jsem tady nepublikoval nic ze své „tvorby“ . Teď je příležitost. Nikoli proto, že by to bylo tak kvalitní, ale proto, že se nic extra nehraje .
1/ Najdete v následující pozici vyhrávající pokračování za bílého (já byl černý ) ?
2/ Na tahu je bílý. Jaký tah byste zahráli?
Ani dnes se nevyhnu tématu koronaviru.
Minule mi byl tak trochu vyčítán můj postoj k této problematice. Na vysvětlenou uvedu, že vlastně ani nemám žádný „postoj“ , jen se mi nelíbí mnohé populistické a neúčelné (dle mého názoru) kroky vlády.
Uznávám, že žádná vláda nemá recept na Covid, ale zákaz nočního vycházení po 21:00 v době, kdy je vše zavřeno, mi přijde stejně efektivní, jako zahrát po 1.e4 černými figurami 1. …h6 s odůvodněním, že na poli g5 by se mohla usadit figura bílého.
Závěrem ještě zcela vážně míněný dotaz nebo spíše prosba o vysvětlení (opravdu bez jakéhokoli sarkasmu či ironie):
Mohl by mi, prosím, někdo vysvětlit, k čemu slouží e-rouška? To není kritika aplikace, ale fakt tomu nerozumím.
Ne, že bych o e-roušce nic nečetl, ale stejně….
Předpokládám, že e-rouška slouží k hlášení setkání s pozitivně testovaným jedincem. Ovšem stejně tak předpokládám, že pozitivně testovaný jedinec sedí doma na zadku a nikam nechodí, popř. nezodpovědný jedinec (osobně nikoho tak nezodpovědného neznám), který někam vyrazí, asi nebude hlásat do světa, že je pozitivní a e-roušku vypne (nebo vypne mobil).
Takže k čemu to je?
Chtěl jsem sledovat, ale turnaje jsou asi skryté nebo co. Že by viditelné jen pro účastníky?
Tak jsem jeden z turnajů našel přes prohlížení rozehraných partií.
Ah! Takže děkuji Ondrovi i Davidovi za vysvětlení funkce e-roušky. Teď mi to tedy dává smysl, ale stejně si myslím, že to příliš logické není. Jedu-li busem s někým, kdo se o pár dnů později nakazí a mě to zpětně upozorní na to, že byl někdo nakažen, pak je mi to k ničemu (leda tak k tomu, abych si preventivně zašel na testy nebo přestal pár dnů pro jistotu vycházet z domu).
Ale děkuji za objasnění.
No, erouška by měla fungovat tak, že zpětně informuje na možné rizikové kontakty s osobami, které byly pozitivně testovány. Upozornění se ukáže na kontakty cca 14 dní dozadu.
Největší smysl to má asi pokud člověk jede hromadnou dopravou s lidmi co osobně nezná (s tímto mám pravděpodobně zkušenost i já – erouška mne upozornila, že jsem před x dny byl poblíž někoho pozitivního a vzhledem k tomu, kde a s kým jsem ten den byl je hromadná doprava asi nejpravděpodobnější, naštěstí to vypadá, že k nákaze nedošlo).
Nevýhoda je, že testování stále probíhá velice pomalu. Než se člověk na test dostane, vyjdou výsledky a ty se odešlou do eroušky, trvá to dlouho, ale možná lepší pozdě než nikdy, aspoň nějaký malý pozitivní vliv by to tedy mít mohlo.
Vyhrávajícím pokračováním v diagramu 1/ je 16.Dh5. Tedy mělo by být, ale realizace nemusí být úplně snadná Kupodivu i takový znalec sicilské, jakým byl Lev Polugajevskij,
se do této pozice (s přehozením tahů) dostal… Bylo to na olympiádě v Havaně 1966, hned v 1.kole, bílé figury měl tehdy Luboš Kaválek a celá partie je zde:
https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1111718
Následná obrana černého sice byla obdivuhodná, ale Luboš nevyužil všech možností, které pozice nabízela. Např. místo 17.Vd3 bylo patrně lepší 17.e5! Sb7 18.Vd3 dxe5 19.Vh3 nebo i 19.Sxe5. K tahu 19.Sf6 sice přidal velmistr Bruno Parma v Informátoru č.2/391 dva vykřičníky, ale mému počítači se více líbí 19.Sxg7! Kxg7 20.Jd5 To by ještě příliš nevadilo, ale místo 22.Vdd1?! se mělo stát 22.Vdg3! g6 23.Dh4 a místo 25.Vf4? bylo nutné 25.Vxf7 Se6 26.Vc7.
A ještě pěkná fotografie obou velmistrů s pozicí před 22.tahem bílého a článkem Luboše Kaválka:
https://www.huffpost.com/entry/powerful-queen-sacrifices_b_5219998
Pokud je mi známo, e-rouška upozorňuje na setkání s nakaženou osobou i dodatečně. Takže pokud jste se před pěti dny s někým setkali a daná osoba mezitím byla testována pozitivně, následně se to dozvíte. Myslím, že to dává smysl, ale nebudu si kvůli té aplikaci kupovat chytrý telefon.
Pokud jde o turnaje na serveru chess-news, jen doplním, že hrát mohou pouze ti, kteří se na serveru Lichess zaregistrovali nejpozději 1. 5. 2020 a odehráli tam na daném účtu přinejmenším 100 partií.
Ještě opravuji informaci, díval jsem se na pravidla nejsilnější skupiny a tam byl hraniční termín pro založení účtu stanoven na 1. září. (Další skupiny jsem nezkoumal.)