Tak trochu o ničem

Když na jaře přišla první vlna epidemie, šachisté se celkem rychle „adaptovali“ a velkou část aktivit přesunuli na internet. Momentálně se ani na internetu příliš mnoho šachových, myšleno významnějších, turnajů moc nekoná.

Výjimkou bude nadcházející víkend (30.10. – 1.11.) . Šachový server chess-news.ru totiž pořádá sedm turnajů (hráči rozděleni dle ratingu) na platformě lichess.org v bleskovém šachu (3+0). Hraje se o finanční ceny (ano, i rubl je měna), vklad je nulový. Podmínkou je mít založený účet na lichess a odehráno alespoň sto partií. Pro uživatele Windows pak ještě „drobnost“: instalace anticheatingového programu VVV (Veni Vidi Vici). Nějak mi není jasné, co ostatní uživatelé… V každém případě jsem zaslal dotaz pořadatelům, zda se mohu zúčastnit, i když pro mou platformu anticheating VVV zatím neexistuje.

Ačkoli ještě nevím, zda se zúčastním, jedno vím jistě: turnaje budu sledovat (na lichess to lze i bez registrace  :mrknuti: ).


Řešení minule zveřejněných úloh (dvojtažek) z časopisu Besedy lidu.

Nepochybuji, že to vyřešil každý. Někdo dříve, někdo později a někdo možná za pomoci šachového motoru  :usmev: . Takže jen pro pořádek uvádím správná řešení obou úloh.

1/

 

2/


Už dlouho jsem tady nepublikoval nic ze své „tvorby“  :smich: . Teď je příležitost. Nikoli proto, že by to bylo tak kvalitní, ale proto, že se nic extra nehraje  :usmev: .

1/ Najdete v následující pozici vyhrávající pokračování za bílého (já byl černý  :smich: ) ?

2/ Na tahu je bílý. Jaký tah byste zahráli?


Ani dnes se nevyhnu tématu koronaviru.
Minule mi byl tak trochu vyčítán můj postoj k této problematice. Na vysvětlenou uvedu, že vlastně ani nemám žádný „postoj“  :usmev: , jen se mi nelíbí mnohé populistické a neúčelné (dle mého názoru) kroky vlády.
Uznávám, že žádná vláda nemá recept na Covid, ale zákaz nočního vycházení po 21:00 v době, kdy je vše zavřeno, mi přijde stejně efektivní, jako zahrát po 1.e4 černými figurami 1. …h6 s odůvodněním, že na poli g5 by se mohla usadit figura bílého.


Závěrem ještě zcela vážně míněný dotaz nebo spíše prosba o vysvětlení (opravdu bez jakéhokoli sarkasmu či ironie):
Mohl by mi, prosím, někdo vysvětlit, k čemu slouží e-rouška? To není kritika aplikace, ale fakt tomu nerozumím.

Ne, že bych o e-roušce nic nečetl, ale stejně….

Předpokládám, že e-rouška slouží k hlášení setkání s pozitivně testovaným jedincem. Ovšem stejně tak předpokládám, že pozitivně testovaný jedinec sedí doma na zadku a nikam nechodí, popř. nezodpovědný jedinec (osobně nikoho tak nezodpovědného neznám), který někam vyrazí, asi nebude hlásat do světa, že je pozitivní a e-roušku vypne (nebo vypne mobil).
Takže k čemu to je?

Loading

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
7 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zakzak

Chtěl jsem sledovat, ale turnaje jsou asi skryté nebo co. Že by viditelné jen pro účastníky?

zakzak

Tak jsem jeden z turnajů našel přes prohlížení rozehraných partií.

Ondřej Havelka

No, erouška by měla fungovat tak, že zpětně informuje na možné rizikové kontakty s osobami, které byly pozitivně testovány. Upozornění se ukáže na kontakty cca 14 dní dozadu.
 
Největší smysl to má asi pokud člověk jede hromadnou dopravou s lidmi co osobně nezná (s tímto mám pravděpodobně zkušenost i já – erouška mne upozornila, že jsem před x dny byl poblíž někoho pozitivního a vzhledem k tomu, kde a s kým jsem ten den byl je hromadná doprava asi nejpravděpodobnější, naštěstí to vypadá, že k nákaze nedošlo).
 
Nevýhoda je, že testování stále probíhá velice pomalu. Než se člověk na test dostane, vyjdou výsledky a ty se odešlou do eroušky, trvá to dlouho, ale možná lepší pozdě než nikdy, aspoň nějaký malý pozitivní vliv by to tedy mít mohlo.

Jirka Kadlec

Vyhrávajícím pokračováním v diagramu 1/ je 16.Dh5. Tedy mělo by být, ale realizace nemusí být úplně snadná  :usmev:  Kupodivu i takový znalec sicilské, jakým byl Lev Polugajevskij,
se do této pozice (s přehozením tahů) dostal… Bylo to na olympiádě v Havaně 1966, hned v 1.kole, bílé figury měl tehdy Luboš Kaválek a celá partie je zde:
 
https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1111718
 
Následná obrana černého sice byla obdivuhodná, ale Luboš nevyužil všech možností, které pozice nabízela. Např. místo 17.Vd3 bylo patrně lepší 17.e5! Sb7 18.Vd3 dxe5 19.Vh3 nebo i 19.Sxe5. K tahu 19.Sf6 sice přidal velmistr Bruno Parma v Informátoru č.2/391 dva vykřičníky, ale mému počítači se více líbí 19.Sxg7! Kxg7 20.Jd5  :usmev:  To by ještě příliš nevadilo, ale místo 22.Vdd1?! se mělo stát 22.Vdg3! g6 23.Dh4 a místo 25.Vf4? bylo nutné 25.Vxf7 Se6 26.Vc7.
 
A ještě pěkná fotografie obou velmistrů s pozicí před 22.tahem bílého a článkem Luboše Kaválka:
 
https://www.huffpost.com/entry/powerful-queen-sacrifices_b_5219998
 

David Navara

Pokud je mi známo, e-rouška upozorňuje na setkání s nakaženou osobou i dodatečně. Takže pokud jste se před pěti dny s někým setkali a daná osoba mezitím byla testována pozitivně, následně se to dozvíte. Myslím, že to dává smysl, ale nebudu si kvůli té aplikaci kupovat chytrý telefon.
 
Pokud jde o turnaje na serveru chess-news, jen doplním, že hrát mohou pouze ti, kteří se na serveru Lichess zaregistrovali nejpozději 1. 5. 2020 a odehráli tam na daném účtu přinejmenším 100 partií.

David Navara

Ještě opravuji informaci, díval jsem se na pravidla nejsilnější skupiny a tam byl hraniční termín pro založení účtu stanoven na 1. září. (Další skupiny jsem nezkoumal.)

7
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x