Tah g6 a Joanna
V předvánočním shonu 😀 nějak člověk nestíhá vše sledovat. Až teprve když mě Honza Jílek vyzval i osobní zprávou, zda bych mohl „okomentovat“ bleskovou partii s Joannou Worek, podíval jsem se i na naše webové stránky 🙂
Těžko komentovat jakoukoli bleskovou partii. Navíc jsem ihned po dohrání partie měl dojem, že jsem to pokazil a vzhledem k tomu, že šlo o přátelskou partii, moc se mi nechtělo „sypat si sůl do otevřené rány“ a pitvat se v tom, kde jsem udělal chybu (chyby). Nakonec jsem se k tomu donutil…a zjistil jsem, že to na blicku nebylo až tak špatné .
Zajímavé na partii bylo především zahájení. Tah g6 se dá hrát v mnoha otevřených hrách, tedy po 1.e4 e5. Pak záleží na reakci obou hráčů-buď vznikají originální pozice nebo hra přechází do různých variant Pircovy obrany a místy i do královské indické.
Napsal-li jsem, že se dá hrát v mnoha otevřených hrách, pak je na místě napsat i to, kde se hrát dost dobře nedá (dá se všechno, ale pak je nutné počítat spíše s neúspěchem). Tah g6 je špatný ve střelcově hře (1.e4 e5 2.Sc4), ve vídeňské (1.e4 e5 2.Jc3) a v královském gambitu (pravda, tam se tento tah hraje, ale jen v některých variantách, kde má své opodstatnění).
Zjednodušeně: má-li bílý v otevřených hrách možnost zahrát f4, pak je nutné tah g6 vždy pečlivě zvážit.
Názorná ukázka, jak rychle může partie skončit, je z mé vlastní praxe , kdy jsem v zápasu družstev podlehl dojmu, že „jsem šachový Bůh“ a mohu hrát cokoli, že soupeř se k ničemu neodhodlá. Odhodlal a nejen to, soupeř mě doslova deklasoval.
Po malé ukázce šachového „kreténismu“ zpět k Joanně.
Nepamatuji se, kolikrát jsme se potkali za šachovnicí, ale poprvé jsem ji zaregistroval na turnaji Open Karviná někdy v devadesátých letech v době, kdy počítače byly ještě v plenkách a švýcarské turnaje se nasazovaly pomocí kartiček , díky čemuž se vždy část hráčů cítila poškozena (neseděly barvy atp.).
Za šachovnicí jsme se určitě potkali v roce 2011 na nočním turnaji v polském Strumieni, který leží jen několik kilometrů od Joaninna rodiště (Pszczyna).
Tento noční turnaj je jen pro otrlé . Začíná se kolem deváté hodiny večerní v pátek a končí se ráno kolem osmé. Dvanáctikolový(?) turnaj se hraje tempem 30 minut na partii pro každého hráče a pokud mě paměť neklame, hrává se bez přídavku.
To je v ranních hodinách, kdy už hlava vypovídá poslušnost, opravdová „zabijačka“. Na chvíli se s deseti minutami na hodinách „zamyslíte“, zda si stihnete odskočit pro kávu nebo na WC a když procitnete, máte na hodinách poslední minutu.
(Malá odbočka: s Lukášem Klímou jsme kdysi při nějakém rapidu v nějaké restauraci vymýšleli turnaj „na směny“, aby i profesionální hráči mohli okusit, jak na tělo působí pracovní rytmus 2 ranní, 2 odpolední, 2 noční a dva dny volna. S přibývajícím časem jsme to stále vyšperkovávali a nakonec z toho byla myšlenka udělat takový turnaj přímo někde ve fabrice v rachotu strojů s podmínkou, že hráči by ani po dohrání partie nemohli opustit pracoviště, protože směna má osm hodin… )
Po turnaji se pak ještě v minizápasu utkávají nejlepší český hráč a nejlepší hráč Strumieně. V roce 2011 jsem byl kupodivu nejlépe umístěným Čechem já (10.místo) a zápas, který se hrál až po snídani a vyhlášení cen, jsem před zraky početných diváků a kamer regionální televize prohrál 2:1.
Video záznam zápasu na youtube kanálu portálu Ox.pl :
Na okraj podotknu, že zatímco pro některé je takový turnaj „zabiják“, jiní (a nebývá jich málo) ani nečekají na vyhlášení cen a přesouvají se na rapid turnaj do polského Raciborze ….
Samozřejmě měla (a má) Joanna za ten zápas u mě vroubek a chtěl jsem to své soupeřce vrátit . Nepovedlo se, i když šancí bylo víc než dost.
Závěr partie už je na sekundách za obě strany, takže otazníky jsou spíše „ilustrativní“….
Nakonec tedy asi zasloužená remíza a oboustranná spokojenost.
„Krvavá odplata“ je tak odložena na neurčito .
Pane Zimnioku, perfektní video…S Joannou vám to neskutečně sekne. Mám ale dotaz. Proč by měl být turnaj hraný od 21:00 do 08:00 jen pro otrlé? Vždyť i pokerové cash games začínají pozdě v noci a končí za ranního rozbřezku. Já osobně vstávám kolem 13. hodiny a dopolední klání by mě zabilo.
Potěšil jste mne (bez ironie) dobře vedenou partií v „hodince s mistryní“. Jediné, co jsem „viděl“ při sledování „kanonády“ s paní Worek, byl tah 26…Sd3, který nakonec zůstal za oponou. Jste setsakramentsky dobrý v dynamických pozicích a virtuozně se pohybujete v minových polích. To považuji za atributy nezbytné k úspěchu v partiích hraných ve zrychleném tempu. Odvetný zápas s Vámi pro mne bude tuhým oříškem. Narazí na sebe dva odlišné styly; na jedné straně útočník, na druhé obranář vyznávající poziční způsob boje. Použiji příměr z tenisu Zimniok vs. Čekal = Sampras vs Agassi…
Pane Čekale, souhlasím, že má soupeřka vypadá skvěle 🙂 . Já jsem pomačkaný od narození, kromě pubertálních let. Jinak náš vzájemný zápas a jeho termín nechám na vás. Pro zajímavost bych navrhl, aby si každý z nás mohl zvolit zahájení . Třeba halloween gambit atp. 🙂
Halloween gambit černými bych proti Vám, pane Zimnioku, v bleskové partii hrát nechtěl.
Pokud chcete tématické partie, navrhuji:
a)1.d4 d5 2. Sf4 atd.
b) Sicilská obrana, Dračí varianta, Jugoslávský útok ECO B78 viz.
https://old.chesstempo.com/gamedb/opening/2083
c) Poloslovanská obrana
PS. Optimální variantou by asi bylo nechat to náhodě… Termín si stanovte Vy, já se přizpůsobím. Před rokem jsem švihnul se zaměstnáním (zmáhal mě v 59-ti letech cyklus dlouhý, krátký týden ve dvanáctihodinových šichtách a lezení v plynové masce do palivových nádrží letounů A 319,320 resp. B737-800) a času mám nyní na rozdávání.
Já bych to nějak striktně těmi zahájeními neomezoval, můžou z toho být i problémy, jako že se někdo splete a zahraje jinak a co potom? Navíc, aby se to dalo brát jako odveta, tak by i podmínky měly být shodné s prvním zápasem.