Tah g6 a Joanna

V předvánočním shonu 😀 nějak člověk nestíhá vše sledovat. Až teprve když mě Honza Jílek vyzval i osobní zprávou, zda bych mohl „okomentovat“ bleskovou partii s Joannou Worek, podíval jsem se i na naše webové stránky 🙂

Těžko komentovat jakoukoli bleskovou partii. Navíc jsem ihned po dohrání partie měl dojem, že jsem to pokazil a vzhledem k tomu, že šlo o přátelskou partii, moc se mi nechtělo „sypat si sůl do otevřené rány“ a pitvat se v tom, kde jsem udělal chybu (chyby). Nakonec jsem se k tomu donutil…a zjistil jsem, že to na blicku nebylo až tak špatné :usmev: .

Zajímavé na partii bylo především zahájení. Tah g6 se dá hrát v mnoha otevřených hrách, tedy po 1.e4 e5. Pak záleží na reakci obou hráčů-buď vznikají originální pozice nebo hra přechází do různých variant Pircovy obrany a místy i do královské indické.

Napsal-li jsem, že se dá hrát v mnoha otevřených hrách, pak je na místě napsat i to, kde se hrát dost dobře nedá (dá se všechno, ale pak je nutné počítat spíše s neúspěchem). Tah g6 je špatný ve střelcově hře (1.e4 e5 2.Sc4), ve vídeňské (1.e4 e5 2.Jc3) a v královském gambitu (pravda, tam se tento tah hraje, ale jen v některých variantách, kde má své opodstatnění).
Zjednodušeně: má-li bílý v otevřených hrách možnost zahrát f4, pak je nutné tah g6 vždy pečlivě zvážit.

Názorná ukázka, jak rychle může partie skončit, je z mé vlastní praxe :usmev: , kdy jsem v zápasu družstev podlehl dojmu, že „jsem šachový Bůh“ a mohu hrát cokoli, že soupeř se k ničemu neodhodlá. Odhodlal a nejen to, soupeř mě doslova deklasoval.

 

Po malé ukázce šachového „kreténismu“ :smich: zpět k Joanně.

Nepamatuji se, kolikrát jsme se potkali za šachovnicí, ale poprvé jsem ji zaregistroval na turnaji Open Karviná někdy v devadesátých letech v době, kdy počítače byly ještě v plenkách a švýcarské turnaje se nasazovaly pomocí kartiček :usmev: , díky čemuž se vždy část hráčů cítila poškozena (neseděly barvy atp.).

Za šachovnicí jsme se určitě potkali v roce 2011 na nočním turnaji v polském Strumieni, který leží jen několik kilometrů od Joaninna rodiště (Pszczyna).
Tento noční turnaj je jen pro otrlé :usmev: . Začíná se kolem deváté hodiny večerní v pátek a končí se ráno kolem osmé. Dvanáctikolový(?) turnaj se hraje tempem 30 minut na partii pro každého hráče a pokud mě paměť neklame, hrává se bez přídavku.
To je v ranních hodinách, kdy už hlava vypovídá poslušnost, opravdová „zabijačka“. Na chvíli se s deseti minutami na hodinách „zamyslíte“, zda si stihnete odskočit pro kávu nebo na WC a když procitnete, máte na hodinách poslední minutu.

(Malá odbočka: s Lukášem Klímou jsme kdysi při nějakém rapidu v nějaké restauraci vymýšleli turnaj „na směny“, aby i profesionální hráči mohli okusit, jak na tělo působí pracovní rytmus 2 ranní, 2 odpolední, 2 noční a dva dny volna. S přibývajícím časem jsme to stále vyšperkovávali a nakonec z toho byla myšlenka udělat takový turnaj přímo někde ve fabrice v rachotu strojů s podmínkou, že hráči by ani po dohrání partie nemohli opustit pracoviště, protože směna má osm hodin… :usmev: )

Po turnaji se pak ještě v minizápasu utkávají nejlepší český hráč a nejlepší hráč Strumieně. V roce 2011 jsem byl kupodivu nejlépe umístěným Čechem já (10.místo) a zápas, který se hrál až po snídani a vyhlášení cen, jsem před zraky početných diváků a kamer regionální televize prohrál 2:1.

Video záznam zápasu na youtube kanálu portálu Ox.pl :usmev: :

Na okraj podotknu, že zatímco pro některé je takový turnaj „zabiják“, jiní (a nebývá jich málo) ani nečekají na vyhlášení cen a přesouvají se na rapid turnaj do polského Raciborze :smich: ….

Samozřejmě měla (a má) Joanna za ten zápas u mě vroubek a chtěl jsem to své soupeřce vrátit :usmev: . Nepovedlo se, i když šancí bylo víc než dost.
Závěr partie už je na sekundách za obě strany, takže otazníky jsou spíše „ilustrativní“….

 

Nakonec tedy asi zasloužená remíza a oboustranná spokojenost.
„Krvavá odplata“ je tak odložena na neurčito :usmev: .

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
4 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

Pane Zimnioku, perfektní video…S Joannou vám to neskutečně sekne. Mám ale dotaz. Proč by měl být turnaj hraný od 21:00 do 08:00 jen pro otrlé? Vždyť i pokerové cash games začínají pozdě v noci a končí za ranního rozbřezku. Já osobně vstávám kolem 13. hodiny a dopolední klání by mě zabilo.
Potěšil jste mne (bez ironie) dobře vedenou partií v „hodince s mistryní“. Jediné, co jsem „viděl“ při sledování „kanonády“ s paní Worek, byl tah 26…Sd3, který nakonec zůstal za oponou. Jste setsakramentsky dobrý v dynamických pozicích a virtuozně se pohybujete v minových polích. To považuji za atributy nezbytné k úspěchu v partiích hraných ve zrychleném tempu. Odvetný zápas s Vámi pro mne bude tuhým oříškem. Narazí na sebe dva odlišné styly; na jedné straně útočník, na druhé obranář vyznávající poziční způsob boje. Použiji příměr z tenisu Zimniok vs. Čekal = Sampras vs Agassi…
 

Zimniok

Pane Čekale, souhlasím, že má soupeřka vypadá skvěle 🙂 . Já jsem pomačkaný od narození, kromě pubertálních let. Jinak náš vzájemný zápas a jeho termín nechám na vás. Pro zajímavost bych navrhl, aby si každý z nás mohl zvolit zahájení . Třeba halloween gambit atp. 🙂

Zdenek Cekal

Halloween gambit černými bych proti Vám, pane Zimnioku, v bleskové partii hrát nechtěl. :smich: 
Pokud chcete tématické partie, navrhuji:
a)1.d4 d5 2. Sf4 atd.
b) Sicilská obrana, Dračí varianta, Jugoslávský útok ECO B78 viz.
https://old.chesstempo.com/gamedb/opening/2083
c) Poloslovanská obrana
PS. Optimální variantou by asi bylo nechat to náhodě… Termín si stanovte Vy, já se přizpůsobím. Před rokem jsem švihnul se zaměstnáním (zmáhal mě v 59-ti letech cyklus dlouhý, krátký týden ve dvanáctihodinových šichtách a lezení v plynové masce do palivových nádrží letounů A 319,320 resp. B737-800) a času mám nyní na rozdávání.
 

Jan Jílek

Já bych to nějak striktně těmi zahájeními neomezoval, můžou z toho být i problémy, jako že se někdo splete a zahraje jinak a co potom? Navíc, aby se to dalo brát jako odveta, tak by i podmínky měly být shodné s prvním zápasem.

4
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x