Víkendový přehled
Kromě včera zmiňovaného online turnaje MrDodgy Invitational 2.0, kde jsme měli horké želízko v ohni (a už nemáme 🙁 ) se hraje i jinde.
GM David Navara bohužel nezíská obrázek MrDodgyho na koni („prestižní“ cena k finanční odměně na turnaji MrDodgy Invitational 2.0) . Ve včerejším čtvrtfinálovém klání podlehl Baaduru Jobavovi 3.5-6.5 (pokud dobře počítám ). Ze začátku to vypadalo na Davidovu exhibici, protože po čtyřech partiích vedl 2.5-1.5 a zdálo se, že Jobavovi se moc nedaří. Jenže pak se náš hráč nějak zasekl a Jobava už prohrál jen jednu partii.
Jobava postoupil i z dnešního semifinále přes Vidita, stejně tak postoupil po tvrdém boji Giri přes Dubova. Zítřejší finálové zápasy: Giri – Jobava o 1.místo, Dubov – Vidit o 3místo.
U našich severních sousedů v Polsku se hrají akademická mistrovství Polska v rapidu (10+3). Hraje se v mužské i ženské kategorii a také se soutěží v družstvech.
Místem konání je polský Chorzów a při pohledu na tabulky člověka mimoděk napadne, že Polákům můžeme jen závidět. Nejen to, že hrají šachy v reálu, ale především účast studentů vysokých škol.
V mužské kategorii přes 200 hráčů, v ženské necelých devadesát účastnic. V soutěži družstev hraje 41 týmů, přičemž jsou družstva složena z pěti mužských a povinné ženské šachovnice .
Akademickým mistrem PL se stal IM Gumularz, před IM Janikem a FM Molendou. V ženách zvítězila WIM Sliwicka před WIM Kubickou a Viktorií Cieslak.
Pokud teď někoho napadne, že v Polsku je na rozdíl od ČR mládež více finančně podporovaná svazem, pak je na omylu. Většinu nákladů nesou rodiče, popř.kluby. Přesto tam mají poměrně širokou základnu.
Trochu si „pobrečím“ .
Nevím, jak je to u nás v současné době, ale před cca 10 lety mi tehdejší předseda ŠSČR Viktor Novotný na můj dotaz, jak a kam mohu přihlásit jedno nebo dvě družstva mladých ve věku od 9 do 15 let, odpověděl, že nikam, že mohou hrát s dospělými .
Pokud totiž nehráli od mladších žáků přes starší žáky, nemají šanci hrát mládežnické soutěže družstev pořádané svazem, protože ty jsou postupové… Celkem logické, ale odkud se mají 12-15 letí probojovat do nějaké soutěže?
Z okresů, z krajů???
Z mladších žáků přece .
Tedy ani kdyby nějaký klub měl v kádru třeba deset žákovských FM či IM ve věku nad 12 let, neměli by šanci dostat se do mládežnických soutěží družstev, pokud nepostupovali od mladších žáků …
Na jednu stranu to má logiku-svaz tak tlačí na kluby, aby s mládeží pracovaly už od útlého věku, na stranu druhou je to pro menší kluby „diskriminující“.
Máte jen jednoho nebo dva talentované žáčky? Málo na družstvo, málo na dotace (naopak, zaplatíte více na vkladech do soutěží za „nepráci“ s mládeží ). Žáčci odejdou do klubu, kde budou moci nejen růst, ale především hrát se svými vrstevníky.
Pro talentované žáky je to dobře a pro náš šach?
Střediska mládeže prosperují, menší kluby stárnou a vymírají…
Nestěžuji si, jen konstatuji, jaká je realita.
Pesimisticko-realistická úvaha bere za své při pohledu na tabulky GM a IM turnajů Vezerkepzo May 2021, kde hrají i naši mladí hráči.
V obou turnajích jsou odehrána tři kola.
V GM turnaji se podle očekávání drží na špici GM Vojtěch Plát ( 2 ze 3), FM Jakub Kůsa (ročník 2005) má po třech kolech na svém kontě 1 bod za dvě remízy (a jednu porážku).
Ještě veselejší pro české barvy je tabulka v IM turnaji, kde se o první místo dělí Jáchym Němec (ročník 2008) se 2.5 body ze tří partií.
V prvním kole se dobře bránil v koncovce V : V+S. Jistě, také by se dalo napsat, že jeho soupeř to nezahrál dobře, protože v jisté chvíli tam výhra za černého byla, ale pokud si pamatujete, nevyhrál to třeba ani Caruana proti Dudovi .
Ve druhém kole při Jáchymovi stála bohyně Caissa , když jeho soupeř v lepší pozici zaváhal 36.Vc1? a místo nadějně vypadajícího postupu bílých pěšců začal pochodovat černý e-pěšec. Štěstí přeje silnějšímu .
Taktický postřeh a dobrý propočet prokázal Jáchym i ve třetím kole, kdy protivník zřejmě nevěděl, jak naložit s horší pozicí a neopatrně vzal na poli c4. Konec byl rychlý.
Na Slovensku se šachy, podobně jako u nás, zatím ještě nehrají, a tak si alespoň „dali“ hybridní šachy. Konkrétně MSR krajských družstiev.
Celkem suverénně zvítězil Bratislavský šachový zväz, viz tabulka na chess-results.
Zajímavou akcí u sousedů je nominační online turnaj na Světový pohár FIDE. Nenašel jsem (a ani jsem nehledal ) sice k turnaji žádné podrobnosti, ale předpokládám, že se hraje tempem 15+10. Po dlouhé době vidím v turnaji slovenskou šachovou jedničku GM Jána Markoše. Prozatím je až na pátém místě, ale už „pauzoval“ (hraje lichý počet hráčů-sedm).
Nejlepší pozici má zatím IM Tamas Petenyi se 2 body ze tří partií.
Hraje se na platformě Tornelo.
Ahoj, k první části ohledně mládežnických týmů, ta je jinak – klidně se hlaste do kraje 🙂 Viz třeba hrací řád pro Moravsko-slezský kraj: Hraci_rad_KP_družstva starší žáci od 2016_2017 (mkss.cz). Druhá část ohledně prosperování větších mládežnických center je ale pravdivá, byť tedy důvody tím pádem budou jiné. Klubový život v malých oddílech ve sportech zaniká obecně, zdaleka ne jen v šachu, což je nejspíš jeden důvod, a ten druhý vidím v tom, že zadministrovat různé dotace od státu, krajů a měst je docela složité, takže to zvládne jen větší centrum. Dotace svazu pro dětské kroužky je tedy jednoduchá 🙂 A dáváme na ni většinou 2 miliony ročně. Ale když se to pak podělí počtem kroužků, kterých je naštěstí řádově 200 (trochu míň, ale aby se to líp počítalo), vyjde z toho takové lepší kapesné, takže jsou potřeba i jiné zdroje financování.
Ahoj a díky za „odpověď“. Psal jsem, že nevím, jak je to v současné době (evidentně se něco málo změnilo ). Nechtěl jsem ani vyvolávat žádnou polemiku (to bych na konci článku napsal magickou formuli: „můj názor“ ).
Původně to měl být jen „spojující přechod“ v článku, ale když se nad tím zamyslím….
Souhlasím s tím, že administrace různých dotací nejen od státu, ale třeba i od EU, je spíše pro větší kluby. Problém vidím v tom, že tato situace časem může vést k zániku menších klubů, což může být nepříjemné, ale nikoli nutně devastující-kluby zanikají a vznikají. Spíš mi vadí to, že tohle může vést i k jiné věci.
Nepotřebujeme vychovávat jen velmistry a špičkové hráče (to není z mé hlavy , autor J.Sobek), potřebujeme vychovávat i trenéry, rozhodčí, funkcionáře a sponzory.
Mládežník, který by měl podporu (byť minimální) třeba v nějakém vesnickém klubu, nemusí být extrahráčem a nebyl by jím třeba ani v nějakém středisku. Ale může mít šachy rád na tolik, že se jim bude věnovat jen pro zábavu nebo jako funkcionář, rozhodčí, organizátor atp.
Tihle lidé budou brzy v menších klubech chybět a podle mě („MŮJ NÁZOR !!! ) se to jednou negativně projeví.
Samozřejmě se mohu plést, jen se pokouším dívat na věci i pod jiným úhlem…