(Ne)vydařené odvety
Odvetnými zápasy pokračoval online turnaj Goldmoney Asian Rapid. Hned dvakrát se rozhodovalo až v tiebreaku.
Nejméně práce měl Vladislav Artěmjev, který v prvním zápasu „vyřídil“ Anishe Giriho 3-0 a rovněž v odvetě mu stačily na vítězství a postup jen tři hry.
V první partii černý (Artěmjev) mírně odbočil z prošlapaných cestiček v Caro Kannu (9. … Sg4) a bílý se začal „sypat“. Nejdříve „utekl“ dámou z vazby (11.Dd3?!), aby se s ní o pár tahů později vrátil zpět na d1. Bílý si obvykle může dovolit ztratit nějaké to tempo, ale když postaví figury tak, jak se to povedlo Anishovi, nemůže to být dobré.
Hezky je to vidět po 14. …b4.
Jezdci nemají kam skočit, Sf4 bílému překáží a bílá pole by mohla sloužit jako vzor pro Ministerstvo dopravy ČR při budování a údržbě infrastruktury českých „dálnic“, protože černé figury se po nich bez problémů mohou přemísťovat z jednoho konce šachovnice na druhý. To se to pak (černému) hraje!
Giri se pak ještě pokusil „zabojovat“ ve druhé partii, ale někdy kolem 60.tahu pochopil, že Artěmjev v naprosto rovné koncovce asi chybu neudělá a partie skončila remízou opakováním tahů.
Ve třetí partii se sice zahajovalo tahem 1.d4, ale záhy pozice na první pohled připomínala (po 14. … Sg4 ) první partii odvetného zápasu. Tentokrát však bílý vyměnil černopolného „pěšcostřelce“ z f4 (resp. z g3), změnil postavení jezdců a stačil udělat i rošádu .
Ale Giri i v této partii chyboval a mohl se dostat do těžké situace (24.Dg2?). Artěmjevovi však bohatě stačila remíza k postupu a neměl důvod cokoli riskovat.
Vladislav Artěmjev postoupil a Anish Giri, který se vyjádřil v tom smyslu, že mu nějak „pozapomněli“ říct o nežádoucím účinku očkování na šachy (viz komentáře), může jen doufat, že to tak nebude „od teď už navždy“ (Då som nu för alltid).
Snad mu vakcinace vydrží co nejdéle a a její nežádoucí účinky co nejkratší dobu .
Nevím, jestli nebyl očkován i Levon Aronjan . Jeho hru proti Arjunovi Erigaisimu bych charakterizoval slovem „ležérní“. První zápas skončil smírně 2-2 a ke stejnému skóre se oba hráči dopracovali i ve druhém zápasu. Tentokrát však k tomu potřebovali čtyři remízy, z nichž ovšem jen ta poslední, čtvrtá, měla korektní průběh.
O postupujícím rozhodly až tiebreakové bleskové partie. V první vyhrál Aronjan, druhá skončila remízou. Závěr první blicky celkem přesně „kopíruje“ průběh celého zápasu: Erigaisi stojí na pokraji porážky nebo vítězství, ale chybuje a Aronjan se „přizpůsobí“.
Zápasy rozdílné jako noc a den sehráli Jan Krzysztof Duda a Ting Li-žen. V prvním čtyři remízy, ve druhém ani jedna. Jedno však měly oba zápase společné: hrály se šachy ostré jako břitva.
Hned v první partii se soupeři počastovali několika hrubkami. Času bylo málo, zvratů hodně .
Ting Li-žen na mě většinou působil jako šachově velmi solidní hráč, ale proti Dudovi se s tím moc „nepáral“. Riskantní tahy, oběti na hranici korektnosti a snaha o divoké zápletky. Ve druhé partii si drze udělal rošádu na opačnou stranu než bílý (15. … 0-0-0?!), což asi nebylo nejlepší, ale když k tomu černý přidal ještě 18. … f6, bylo jasné, že bude veselo . Duda nezareagoval nejlépe (19.exf6?!) a všechny trumfy dostal do ruky černý: silné pěšcové centrum a otevřený sloupec na královském křídle. Pozice byla životaschopná za obě strany do doby, než zahrál Janek tah, který jsem nějak „nepobral“ . Po 27.Dh6?? bílý vynuceně ztrácí materiál. Je možné, že bílému uniklo, že proti hrozbě nepomáhá e5-e4 tah Df4 kvůli vidličce Je2+, ale stejně pořád nevím, co měla černá dáma dělat na poli h6 .
Ve třetí partii dostal Duda mírně horší pozici, která se snad dala držet. Černý se však rozhodl hrát aktivně (18. … c5?! , 21. … b5?) a „donutil“ bílého obětovat figuru za hromadu pěšců. V nelehké pozici nebylo ani za bílého snadné hledat nejlepší tahy a černý měl několik možností partii udržet. Tedy…podle počítače , protože v praxi by to moc hráčů nedokázalo. Nedokázal to ani Duda.
O vítězství v zápase a postupu Tinga Li-žena rozhodla jednotahová hrubka bílého (23.Ve1??). Ting Li-žen po remíze v prvním zápasu zvítězil ve druhém 3-1 a postoupil.
Wesley So zpackal první partii proti Magnusu Carlsenovi a když druhá partie skončila poklidnou remízou, vypadalo to, že si Magnus v pohodě dokráčí k vítězství v zápasu a postupu (první zápas vyhrál MC). Jenže So je bojovník.
Ve třetí partii získal bílými figurami pěšce a partie přešla do věžové koncovky.
Kdo věří tomu, že „všechny věžovky jsou remis“? Po třetí partii už možná ani Magnus . Závody pěšců sice skončily „mrtvým během“ a oba hráči si postavili dámu (černý dokonce dřív), ale v otevřeném prostoru rozhodovalo, kdo dá první šach a to byl bílý.
I ve čtvrté partii se hrála věžovka a i tady měl So pěšce navíc. Podobné věžovky už jsme tu rozebírali a své k tomu řekl i David Navara (viz jeho komentář). Magnus věžovku neudržel, ale nemusí ho to mrzet. Stává se to i jiným hráčům, třeba mně .
Koncovku nechávám bez komentáře (k samostatnému rozboru ).
Možná to teď vypadá, že bychom měli začít psát pro MC i v angličtině nebo, že by se měl Magnus začít učit česky.
Není to tak.
Magnus to zatím nepotřebuje, protože při současném hracím systému CCT má v záloze ještě jednu velmi silnou zbraň: tiebreaky.
Carlsen vyhrál první zápas 2.5-1.5, ve druhém prohrál 1.5-2.5 a šlo se na blicky. Hned první partii Carlsen vyhrál, ve druhé udržel remízu…a postoupil.
V semifinále tak dnes od 13:00 uvidíme dvojice: Levon Aronjan – Magnus Carlsen a Ting Li-žen – Vladislav Artěmjev.
Smutná zpráva přišla z Ruska. Ve věku 56 let ( narodil se 26.října 1964 ) zemřel Jurij Dochojan . Příčinou smrti byl pravděpodobně Covid. Byl to silný velmistr, ale později se věnoval hlavně trénování. Od začátku 90.let až do konce závodní kariéry s ním spolupracoval Garri Kasparov. Poté se Dochojan věnoval tréninku sester Kosincevových a pod jeho vedením dosáhly velmistrovské úrovně ( skutečné, nejen ženské ) . V roce 2010 byl trenérem žen na šachové olympiádě . Ruský tým vyhrál všechny své zápasy a suverénně získal zlato. Pak přešel k mužům a v roce 2012 měl velkou zásluhu na stříbrných medailích, když zlato Rusům uniklo opravdu jen “ o chlup „. V té době se stal i hlavním trenérem Sergeje Karjakina a hrál velkou roli jak při přípravě , tak i při samotném zápase o titul s Carlsenem. Jeho svěřencem byl také Andrej Esipenko, který začátkem roku skvěle zahrál ve Wijku a porazil i mistra světa …
http://chess-news.ru/node/28049
Děkuji za informaci. O tom, že je nemocný jsem četl, ale nijak speciálně jsem to nesledoval.
Smutné…
Levonovi jsem po nepříliš přesvědčivém postupu nevěřil, že by mohl Magnuse ohrozit, ale úvodní partie se mu povedla a vyhrál. Tak doufám, že uvidíme vyrovnaný a pokud možno napínavý duel. Artěmjev se dlouho pokoušel vyhrát věžovku s pěšcem víc, jenže Ding chybu neudělal…