Goldmoney-rychlý konec
Odvetnými zápasy byl zakončen online turnaj Goldmoney Asian Rapid. O třetí místo hráli Magnus Carlsen s Ting Li-ženem, o vítězství v turnaji se utkali Levon Aronjan s Vladislavem Artěmjevem.
Magnus Carlsen vyhrál první zápas 2.5-1.5 a asi čekal, že odveta by už mohla být jen formalitou. Ting Li-žen byl zřejmě jiného názoru a Carlsenovu poněkud vlažnou hru trestal.
V první partii se hrála Katalánská a ač nejsem znalec tohoto zahájení (ani jiného ), mám dojem, že potahování bělopolným střelcem černého (Sd7-c6-d5-c6-d7-c6) asi nebude nosnou ideou hry černého. Zvlášť poslední tah střelcem na c6 nebyl zrovna povedený, protože pozice černého pak nebyla vůbec ideální. V dámské koncovce s pěšcem navíc pro bílého už pak Ting neměl problém dotahat partii do vítězného konce.
Ani ve druhé partii se Carlsenovi „provokování“ nevyplatilo . Tentokrát potahoval pro změnu dámou …
Po zahájení (1.b3) měl Magnus celkem perspektivní pozici, ale pak dostal nápad vyrazit dámou na průzkum (22.De5?!). Pak jí ještě obsadil ústupové pole věží (24.Vaa1?) a černý začal dámu pronásledovat. Zatímco černé figury se rozehrávaly, bílým to začínalo povážlivě skřípat. Převahu pak černý vystupňoval k celému bodu.
Magnus prohrával v zápasu 0-2, tak začal hrát ve třetí partii vabank. Není divu, že se dostal do špatné pozice. Obětí kvality (27.Vxc5!) mohl získat bílý rozhodující výhodu, místo toho se však spokojil s rovnou pozicí (vedl 2-0 ). O pár tahů později získával bílý pěšce, kterého by však zřejmě nebylo vůbec lehké uplatnit. Černý mohl bojovat o remízu, ale Magnus se místo toho vzdal.
Logicky.
Není velký rozdíl v prohře 0-3 nebo 0.5-2.5.
Druhý zápas Carlsen – Ting Li-žen 0-3, na zápasy 1-1 a následovala Carlsenova silná „disciplína“, tiebreak.
Hned první partii Carlsen vyhrál, ve druhé si pak pohlídal remízu, i když mohl vyhrát. Magnus Carlsen tak v turnaji obsadil třetí místo.
Ještě kratší průběh měl boj o první místo. Levon Aronjan vyhrál první zápas s Vladislavem Artěmjevem 2.5 – 1.5.
V první partii se hrála Rétiho hra. Artěmjev někde v zahájení selhal (snad 15.Jxd5???) a pozice černého byla lepší…a lepší…a lepší, až musel(?) bílý obětovat kvalitu. Měl za ni dvojici střelců a snad i nějaké šance na remízu. Jenže to by musel nacházet nejlepší tahy a k tomu by zase potřeboval více času. Hrát na vteřinách s kvalitou méně těžkou koncovku, to je téměř beznadějný případ. Aronjan po 48.e4?? nemusel ani moc dlouho přemýšlet a brzo to bylo 0-1.
Ve druhé partii si Artěmjev vybral černými Pircovu obranu a zahájení nesehrál dobře. Pircka není zrovna snadné zahájení a černý musí hrát nejen dobře, ale i vynalézavě a hlavně přesně. Předpokládám, že po 16. … gxf5? černý nečekal přechodnou oběť figury 18.Jg3! , po které byla černá pozice špatná a po 18. … exf3?? se úplně během několika tahů rozsypala.
Prostě Pircka ….
Aronjan vedl na zápasy 1-0 a za stavu 2-0 ve druhém zápasu už nebylo nutné hrát další partie.
Levon Aronjan se tak stal vítězem turnaje Goldmoney Asian Rapid. Zpočátku hrál sice trochu ležérně, ale když přešel přes Carlsena, s Artěmjevem už zametl ve velkém stylu.
Zasloužené vítězství.
Levon Aronjan při interview na Gibraltaru (zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Levon_Aronian)