Osm mužů na SP

Na Světovém poháru dnes hráli jen muži, ženy měly volný den. Osm mužů, čtyři partie, dvě remízy.

 

Étienne Bacrot měl bílé figury s Magnusem Carlsenem.
Hrálo se 1.e4 a za chvíli byla na šachovnici zavřená varianta španělské, kde si bílý zvolil „Anti-Marshalla“. V 10.tahu ztratil černý na tah 10. … Dd7 téměř třicet minut. Těžko říct, zda si MC odskočil na kafíčko nebo přemýšlel, která z teoretických variant bude nejvhodnější. Nakonec se rozhodl pro 10. … Dd7 místo obvyklejšího 10. … b4. Podotknu, že ostatní možnosti černého v této pozici jsou o něco slabší.

Pozice byla vyrovnaná do doby, než zahrál bílý zdánlivě aktivní, ale neopatrné 24.f4? .
Dvojice černých střelců zaměřených na královské křídlo bílého měla být varovným signálem před takovým oslabením diagonál b7-g1 a a8-h1 a bílý měl větřit nebezpečí. Místo toho se na královském křídle ještě zamotal dámou.
Tah 26.Dh3?? má zřejmě za cíl krýt pole g2, ale dáma na h3 vlastně plní roli pěšce, který může táhnout i dozadu  :usmev: . Je možné, že Bacrot se obával budoucího tahu f5, ale dokud černý nevyřeší vazbu pf7, nic strašného se bílému neděje. V podstatě jakýkoli dobrovolný ústup dámy je špatný a jediná šance bílého byl tah 26.Vad1, který nepřímo brání černému zahrát c5-c4.

Ale asi je úplně jedno, jestli je tady řeč o 24.f4 nebo 26.Dh3, protože nebýt oběti dámy (29. … Vxe4!), možná by z toho černý nějak vybruslil.
Ani Magnus není bezchybný a také se dopustil nepřesností (32. … Sxe5 a 25. … Sf5), jenže pozice s takovou dynamikou se nehrají nikomu zrovna lehce a Bacrotovi rapidně ubýval čas. Definitivně pohřbil své naděje tahem 39.Dd5.
Ale i po lepším 39.Dc7 by se mu pozice, o které Stockfish 14 tvrdí, že je asi rovná, nehrála zrovna pohodlně. Byl by to bílý, kdo by musel dlouho bojovat o holý život.
1-0 pro Carlsena.

 

 

Sergej Karjakin porazil Karjakina. Stalo se tak v partii Shankland-Karjakin  :usmev: .
Partie velmi dobře hrajícího Američana s téměř „neprůstřelným“ Karjakinem. byla do časovky v rovnováze.
Tedy…“do časovky“ není správný výraz, protože ještě v 37.tahu měli oba hráči na hodinách přes deset minut. Po 38.e4 se však Karjakin na delší dobu (cca 10minut) zamyslel a do časovky už se skutečně dostal. Měl o čem přemýšlet. Počítač sice hodnotí pozici jako vyrovnanou, ale tak jednoduché to nebylo.  Oslabení pěšci černého na dámském křídle a aktivnější lehké bílé figury asi nejsou výhodou dostatečnou pro výhru bílého, ale tyhle faktory určitě ovlivňují hru černého. Prostě nelehká obrana.

Karjakin je skvělý obranář, o to zajímavější je volba tahu 38. … f5? .
Stát se to mně, věděl bych, jak k takovému tahu dojít  :usmev: . Za deset minut může černý spočítat spoustu dlouhých variant, třeba 38. … g5 , 38. … Jf7, 38. … h4 nebo právě 38. … f5. Já bych volil mezi Jf7 a h4, počítač tvrdí, že správné je g5.
Možná bych se nedopočítal konce ani v jedné z variant, podíval bych se na hodiny, zhrozil se, že už mám jen minutu a s konstatováním:
„Máme černopolné střelce, pěšci patří na bílá pole… Áááá soupeř si udělá volňáska na e5? Nevadí, já mám volného na c5 a když mi natáhne a5, padne c-pěšec, ale budu mít vzdáleného volného na a-sloupci“
bych si také „plácnul“ 38. … f5. “
Karjakin zřejmě uvažoval jinak, ale je otázka, co přehlédl a co tak dlouho počítal. Po 39. e5 se možná za černého ještě nějaké šance na záchranu někde najdou, ale v praxi bych na to nesázel.
Sam Shankland vede 1-0.

 

 

Zbývající dvě partie (Tabatabaei – Fedosejev a Vidit – Duda) ničím nevybočovaly z průměru a ani mě ničím nezaujaly. Uvádím je jen pro úplnost.

 

 

Ve čtvrtek od 14:00 pokračuje odvetami čtvrtfinále SP mužů, ženy zahájí semifinálové zápasy.


 

Odkazy pro sledování Světového poháru:

Komentované přenosy:

Průběh partií:

Turnajový pavouk:

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x