Světový pohár v rytmu kvapíku
Tiebreakovým rozstřelem pokračoval Světový pohár v Soči. Známe osmičku čtvrtfinalistů turnaje mužů a také všechny semifinalistky turnaje žen.
Magnus Carlsen bojoval o postup s Andrejem Jesipenkem.
Dalo by se říct, že tiebreak měl očekávaný průběh. První dvě rapid partie skončily nerozhodně. Ve zkráceném rapid tempu se Carlsen ujal vedení, ale Jesipenko vzápětí kontroval a opět srovnal skóre.
Stačil mu k tomu Carlsenův blundr v 21.tahu (21. …. Vab8??). Po tahu 21 … Vab8 vypadá pozice na první pohled za černého v pořádku, ale po jednoduchém 22.Jc4 najednou visí Sb6 i pd6. Připočtěme k tomu ještě slabého černého pa5 a ani Magnus není takový kouzelník, aby partii zremízoval. Jesipenko získal pěšce a postupně systematicky měnil figurky (opravdu příkladně) až do pěšcové koncovky.
Vynikající technická práce Jesipenka a bylo srovnáno.
V takových chvílích (vyrovnaný zápas) přichází na řadu „Magnusova kápézetka“ (KPZ= Krabička Poslední Záchrany), tedy bleskové partie. Jistě by se na světě našli hráči, proti kterým by Magnusovi jeho KPZ byla k ničemu, jenže tyhle hráče většinou tak daleko Magnus nepustí .
V bleskovkách 2-0 pro Carlsena a jeho postup do čtvrtfinále.
Tam se Magnus potká s Étiennem Bacrotem, který přešel přes Kacpera Pioruna. První rapidy každý vyhrál černými, ale ve zkrácených rapidech už Piorun „pokulhával“. Na blicky nedošlo a Bacrot postoupil.
Vidit, který postoupil už po klasických partiích, čekal, zda se ve čtvrtfinále utká s Dudou nebo Griščukem. O Dudovi se traduje, že „občas“ mívá problém v zahájení, o Griščukovi je známo, že dobře blicá. Ani jedno se nepotvrdilo.
V první rapid partii měl Duda bílé a ze zahájení vyšel celkem dobře. Griščuk se však dobře bránil a postupně nivelizoval minimální výhodu bílého. Od 27.tahu už hráli oba hráči na vteřinách a o oboustranné nepřesnosti či chyby nebyla nouze.
Ve 44.tahu zahrál bílý 44.Vgf3??, čímž dostal do problémů bílého krále. Bílá dáma se do potíží dostala už dříve . Griščuk neviděl nebo špatně spočítal útok proti bílému králi a hra se vyrovnala. Když už se zdálo, že partie skončí remízou, přišla rozhodující chyba černého a Duda nezaváhal. Janek nechyboval ani ve druhé rapid partii, udržel remízu a postoupil.
Vladimir Fedosejev v prvním rapidu mladého Velimira Iviće jednoznačně přehrál a šel do vedení. Ani ve druhé partii neměl Ivić nárok. Po zahájení byla iniciativa na straně černého a Velimir si s pozicí nevěděl moc rady. Zatímco Fedosejev hrál celkem rychle, bílý se trápil a ztrácel čas. Osudnou se Ivićovi stala pozice po 23.Jxh6+. Objektivně přibližně rovná pozice, ale na další tah (a nikoli nejlepší) spotřeboval bílý přes šest minut. Fedosejev hrál v klidu a na remízu, která by jej posunula do čtvrtfinále. Při soupeřových dvou vteřinách na hodinách zahrál Fedosejev 28. … Sxf5?? . Objektivně chybný tah, po němž bílý téměř vynuceně získal kvalitu. Černému však zůstal volný c-pěšec. Hrát takovou pozici na vteřině se určitě dá, ale asi ne moc dobře. Bílý byl rád, že stíhá provádět tahy a nakonec nejen chyboval, ale ještě i překročil čas.
Postupuje Fedosejev.
Amin Tabatabaei v klasických partiích vyklouzl Haiku Martirosjanovi. Podobný kousek se mu povedl i v první rapid partii.
V ostré, ale přibližně rovné pozici, nehrál bílý nejpřesněji a černý získal výhodu. Pak bílý pohrozil odtažným šachem (40.Da1) a kdyby černý jednoduše ustoupil králem, měl by bílý akorát tak problém se zastavováním volných černých pěšců. Černý vyřešil hrozbu jiným způsobem a představil dámu (40. … Dg7??). Měl prohrát, ale „tragéd“ Martirosjan s ubývajícím časem neviděl (nebo nestihl spočítat?) motivy s křížovými vazbami. Černý však také nehrál přesně a partie nakonec skončila zaslouženou remízou.
Ve druhé rapid partii, která byla také okořeněna množstvím chyb, se už Martirosjan nezvedl. Tabatabaei zvítězil a postoupil.
Sergej Karjakin si s sebou na turnaj přivezl svou starou formu. Remízovou formu. Jeho šachy jsou cokoliv: dobré, vynikající, bezchybné…., ale nudné . Hraje velmi solidně a jen čeká, až soupeř pochybí. Stane-li se tak, je schopen „dusit“ jej celé dlouhé hodiny. V tiebreakovém zápasu s Maximem Vachierem-Lagravem skončily první rapid partie remízami. Remízou skončila i první partie zkráceného rapidu a pak, ve druhé zkrácené rapid partii, se Karjakin konečně dočkal.
MVL v těžké koncovce chyboval a Karjakin postoupil do čtvrtfinále.
V turnaji žen byly tři účastnice semifinále jasné. O postup bojovaly v tiebreaku Nana Dzagnidze a Anna Muzyčuk. K postupu stačily Anně dvě rapid partie. Obě vyhrála a v semifinále se utká s Gorjačkinou. Partie jsem viděl jen „z rychlíku“, ale zarazila mě časová spotřeba jak Anny Muzyčuk, tak Nany Dzagnidze. Už někde na začátku střední hry se pomalu začínalo blicat .
Pokud Gorjačkina projde klasickými partiemi proti Muzyčuk bez ztráty kytičky, tak ve zrychleném tempu asi Anna moc šancí mít nebude.
Odkazy pro sledování Světového poháru:
Komentované přenosy:
- Přenosy ve slovenštině na Twitchi IM Štefana Mazúra
Pri šachuIMStefanMazur (Štefan se vyjádřil, že s absencí slovenských hráčů postrádá další přenos smysl. Přesto doporučuji zhlédnout alespoň záznamy z prvních kol) - Přímý přenos v angličtině na YouTube chess24.com
- Přímý přenos v angličtině na YouTube chess.com
- Přímý přenos v angličtině na YouTube FIDE
- Přímý přenos v polštině na Twitchi chess24pl
- Přímý přenos v Ruštině na YouTube FIDE
Průběh partií:
Turnajový pavouk:
Jsem zvědavý, pane Zimnioku, jak „uchopíte“ partii Bacrot vs. Carlsen. Francouz se v dynamických pozicích plácá jak nudle v bandasce a Magnus mu zdatně sekunduje. Nezaujatý pozorovatel (s enginem) by řekl, že hraje slepý s jednookým.
Na chess-news komentují : “ Магнус Карлсен блестяще победил в первой партии Этьена Бакро „. Skvělý výkon předvedl také Sam Shankland, který využil chyb Sergeje Karjakina . Učinil tím důležitý krok k postupu a přeji tomuto sympatickému zástupci země svobody i celkové vítězství.
„Učinil tím důležitý krok k postupu a přeji tomuto sympatickému ZÁSTUPCI ZEMĚ SVOBODY i celkové vítězství.“
Norsko podlehlo islamizaci a nachází se v totálním rozkladu. Předměstí větších měst ovládají gangy muslimských výrostků…Dám Vám, Morhynisto, link na blog pana Brenny (rodilý Nor) s názvem „Švédsko hoří, Norsko teprve doutná“, aby jste si učinil rámcovou představu, co se dnes děje ve skandinávských zemí za zvěrstva.
https://blog.aktualne.cz/blogy/yngvar-brenna.php?itemid=32348
PS. Fanatismus lidí jako jste Vy, představuje reálnou hrozbu pro demokracii (bez přívlastku „liberální“). Proto „vítačské“ strany „Piráti“ a TOP09 nesmí za žádnou cenu vyhrát podzimní volby do PS.
Obávám se, že jste si ve svém rozhořčení můj příspěvek ani pořádně nepřečetl.
Také fandím Shanklandovi, ale nějak mi uniklo, že už hraje pod hlavičkou jiné federace .
Samozřejmě žertuji, ale s tou „zemí svobody“ bych to nepřeháněl. Zrovna minulý měsíc mi říkal kolega, že se jeho kamarád v USA dostal do problémů, když si doma (!!!) vypral prádlo a pověsil na balkón trenýrky a slipy . Naštěstí stačil otevřít dveře dřív, než je stačila přivolaná policejní hlídka vyrazit a po předvedení na stanici to skončilo jen domluvou a pokutou (mastnou) za veřejné pohoršování.
Raději už tady ani nezmiňuji „cancel culture“.
Takže to vypadá, že „zemi svobody“ bude třeba teprve najít .
Pro někoho to může znít divně, ale já bych řekl, že ČR patří mezi nejliberálnější země…
Lobby prodejců sušiček prádla je zřejmě v USA velmi silná a svět se v řit obraca Včera nás ale určitě potěšil Vojta Z., bo my na severu známe, co dokáže.
Tady již starší článek, jak se lze dočíst, tak v USA jde kupodivu o věc pro mnohé důležitou, dozvíme se ale také, že v řadě států tento zákaz už zrušili. https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/amerika/americka-valka-o-pradelni-snury-jak-ceska-v-arizone-narazila_360275.html
To je realita dnešních dnů v „kolébce demokracie.“ Mne ale nejvíce šokoval příběh středoškolské učitelky Jennifer Fichterové, respektive trest odnětí svobody v trvání 22 let, který dostala za sex se třemi sedmnáctiletými studenty.
https://www.echo24.cz/a/wNC8V/22-let-za-sex-se-studenty-pustte-ucitelku-zni-ze-socialnich-siti
USA je jedna z nejodpornějších zemí…Pokrytecké svině s plnou hubou morálky, floskulí o lidských právech, ale neuvěřitelně pokřiveným (nejenom) justičním systémem.
A ano, pane Zimnioku, ČR je mimořádně liberální země…A stále bude, pokud výkonnou moc na podzim neuzurpuje Česká pirátská strana.
Diskusi o americkém justičním systému, který jistě není zcela dokonalý ( a výsledkem mohou být i takovéhle zcela nepřiměřené tresty ) si nechám na jindy. Zatím se chystám na zaslouženou dovolenou, proto se odmlčím a nechám zdejší putinovce mínusovat , po návratu se pak zapojím do kampaně koalice SPOLU, která jak doufám, společně s Piráty a STAN vytvoří příští vládu – ke zlosti okamurovců, komunistů a Babišových koblihářů.
Nejen na jindy, ale především někde jinde!