Na motivy Légala
Légalův mat, často nazývaný Námořní kadet, je šachová léčka s obětí dámy a následným matováním černého třemi lehkými figurami bílého. Často vzniká ve Phillidorově obraně, je však možná i v jiných zahájeních. Je pojmenována po francouzském šachistovi 18. století Légalovi de Kermeur. Označení Námořní kadet pochází z názvu stejnojmenné operety, při které byla partie předváděna na jevišti.
Autor léčky ji použil poprvé v následující partii se Saint Briem, která byla sehrána kolem roku 1750 v Paříži v kavárně Café de la Régence. Závěrečného diagramu snad není třeba:
Paříž, 1750
Šachová hra od této doby se již přes 200 let zdokonalovala, ale motiv zůstal. Dá se použít i v mnohem složitější situaci, kdy mat v dohledné době není vidět, ale dá se jen tušit, že tam někde je.
V roce 2006 byla sehrána v Belgii ve skotské hře velmi hezká partie, kde bílý zahrál do té doby běžně v této variantě používaný a logický tah 9.a4. A narazil na oběť, která se dříve zdála špatná, ale zřejmě díky počítačům se ukázala jako vyhrávající. Partie byla dost publikovaná a je i v několika verzích v databázích.
Belgie, 2006
V analýze je zmíněna skandinávská obrana. Tedy pro znalce nemuselo být nalezení reakce na tah 9.a4 tak obtížné! Pro porovnání přikládám převrácený diagram.
Stejným postupem vyhrál bílý v následující partii, kdy ještě počítače nebyly běžným pomocníkem. Ale korespondenční hra skýtala možnosti dlouhé analýzy. První partii na toto téma jsem našel z roku 1917 a další z 1922. Ta je uvedena v následující ukázce.
kor. Anglie, 1974
Moskva, 1995
Partie ke stažení.
Kéž by se mi zajímavé příspěvky kolegy Závodného aspoň na čas usadily v paměti, abych jejich znalosti mohl využit např. v rapidech. Bohužel věk mi to již nedovoluje…