Když ani dva pěšci navíc nestačí

V neděli se kromě šachy.cz Extraligy družstev hrály i jiné soutěže. Například druhé ligy, v nichž se angažovala i má maličkost a ač jsem remízoval, se sehranou partií jsem příliš spokojen nebyl (a s výsledkem družstva už vůbec ne; Karviná prohrála se Slovanem Havířov „těsně“ 6-2).

 

V partii jsem jako bílý získal obrovskou výhodu, ale pak jsem zcela selhal a to hned několikrát  :usmev: . Ovšem koncovka, která se v partii objevila a v níž jsem měl převahu dvou pěšců, nebyla vůbec jednoduchá.

 

 

Ještě před časovou kontrolou jsem si naplánoval tah 41.e4, domnívaje se, že černý nemá moc na výběr. Naštěstí byl stejného mínění i soupeř a po 41.e4 nezahrál překvapivě dobré 41. … Jg6=.

 

 

V této chvíli vstupují do hry „nízké lidské pudy“. Zápas je prohraný, pěšci na královském křídle evidentně nezadržitelní a navíc, navíc mám „rychlého“ střelce proti „pomalému jezdci“  :usmev: . Pro jistotu vezmu ještě posledního černého pěšce, abych se náhodou někde nepřepočítal… Takže 53.Kd5.
Tah, po kterém už se partie při správné obraně nedá za bílého vyhrát. Král se příliš vzdálil od svých pěšců a černý jezdec jim ve spolupráci s králem nedá pokoj.

 

 

Ale pozice není vůbec tak jednoduchá. I černý musí hrát naprosto přesně. K remíze vede pouze jediný tah-černý král musí pomoci jezdci a jít naproti svému protějšku a vytlačit ho, aby byl u bílých pěšců dříve a mohl je napadat (klidně i zezadu!).
Černý však chybuje a hraje „logické“ 57. … Je4??.

Úloha bílého teď také není jednoduchá. Musí omezit „poskoky“ černého jezdce na pole f2, z něhož by napadl oba bílé pěšce, nepustit černého krále k bílým pěšcům a ještě k tomu musí dostat svého krále včas na královské křídlo.
Bílý sice pochopil, že černý jezdec nesmí na pole f2 a zahrál 58.Se1, ale unikl mu ještě jeden malý detail:  po 58.Se1 sice bílý pokryl f2, ale je tu ještě jedno pole-g5. Po 58. … Jg5 je napaden pěšec na h3, bílý musí ztratit tempo a nedostane se králem ke svým pěšcům včas. Remíza.

 

 

Jak vidno, nejen velmistři dělají v těžkých koncovkách chyby  :smich: .
Některým „tragédům“ nestačí k výhře ani dva pěšci navíc v koncovce.
A přitom stačilo tak málo: buď vyhrát už ve střední hře, nebo nehrát koncovku tak ležérně  :usmev: .

Loading

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
8 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jaroslav hadrava

Komentář je skvělý. Leč autor zapomněl na jednu poučku – přechodníky zdobí, ale nepoužívejte je, pokud je dobře neznáte. Pak totiž opravdu bijí do očí. Tedy: LZ domnívaje se … (tedy pokud jste se ten den necítil být ženou :-))

Vojta Plat

Znovu dodam, zda byste i vy nemohl opravovat Koutneho na nss, dekuji 🙂 tam je tech chyb podstatne vice…

Jirka Kadlec

A já dodám, starej se prosím a opravuj sám sebe, děkuji   :usmev:  Tam je těch chyb nejvíce…

Jan Jílek

Podle mě je zbytečné řešit, kde je kolik chyb. V komentáři lidé nepíšou slohovou práci a tak lze nad případnými chybami přimhouřit oko, nebo si alespoň radostně mrknout  :mrknuti:

Jan Jílek

Mě je vážně jedno, jak píší jinde, abych toto řešil, na to fakt nemám čas. Ať si každý píše, jak umí. Byl bych radši, kdybys tu kdysi dobrý šachový zpravodajský web (a jeho provozovatele) nezmiňoval.

chess

  :potlesk:  oceňuji, nemám rád opravy překlepů či nejhrubších chyb, je to únavné, ale to není Váš případ – tento jazykový koutek je pro mne přínosný

8
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x