Druhé kolo Extraligy

Šachy.cz Extraliga družstev má za sebou druhé kolo a už teď se pomalu začíná krystalizovat tabulka. Ještě pořád však do soutěže nezasáhla brněnská družstva, která mohou výrazným způsobem promluvit do pořadí na obou pólech tabulky.

 

Šlágrem druhého kola měl být (a možná i byl) zápas týmů, které v minulosti bojovaly o medaile:  GASCO Pardubice a 1.Novoborský šachový klub.
Sám jsem dnes hrál ve II.lize a neměl jsem čas sledovat jednotlivé zápasy, ale tipuji, že zrovna tento zápas mohl být ukázkou „kolektivního sportu“ :usmev: .
Kdo hrává za družstva, asi ví, že ve vyrovnaném zápase se najednou zlomí jedna partie a tato okolnost může výrazným způsobem ovlivnit průběh zápasu. Je to podobné, jako když ve fotbalu jeden tým skóruje a soupeř se pak musí snažit o vyrovnání.
V rovných pozicích pak najednou hráči začínají riskovat, často neoprávněně.
Těžko říct, která partie v souboji Pardubic s Novým Borem byla takovým spouštěčem, ale najednou se z přibližně vyrovnaného souboje stal „jasný“ zápas. Nový Bor potvrdil své kvality a Pardubice „přejel“ 7-1.
Byla tím „spouštěčem“ partie Láznička-Harikrishna nebo byla právě naopak ovlivněna vývojem zápasu?

 

 


 

V zápase Siesta Labs Unichess vs. BŠŠ Frýdek-Místek „B“ byl favorizován tým Unichessu. Ale už včera jsem předesílal, že frýdeckomístecké béčko nemusí být outsiderem soutěže. Potvrdilo to i ve druhém kole vítězstvím 4.5-3.5.

 


 

Áčko Frýdku-Místku naopak body v zápase s ŠK Dopravní podnik Praha ztratilo. Je evidentní, že bez zahraničních posil to bude mít BŠŠ Frýdek-Místek „A“ dost těžké a mohlo by se stát, že béčko dosáhne lepšího výsledku :usmev: .

 


 

ŠK Slavoj Ostrava-Poruba hrál s ŠK Zikuda Turnov.
Zápas skončil remízou a Poruba si tak připsala alespoň jeden bod. Turnov má po víkendu čtyři body a může být celkem spokojen. Poruba má celkem dobrý tým, ale zatím jí drží spíše „středospodní“ část mančaftu. První tři desky mají z šesti partií 1.5 bodu a slabinka je i na osmé šachovnici.
Naštěstí má Poruba Cveka, Biolka jr, Klímu a Kaňovského. Otázkou je, zda to bude stačit i v příštích kolech.

 


 

Smírně se rozešly týmy Slavia Kroměříž a INGEM-ŠK Líně. Oba týmy „vydělaly“ o víkendu jeden bod. Těžko říct, zda jim to bude stačit ke spokojenosti, ale v téhle tvrdé konkurenci se každý bodík počítá.

 


 

Labortech Ostrava měl těžký los. Ve druhém kole vyfasoval jednoho z aspirantů na medaile, Výstaviště Lysá nad Labem.
V prvním kole Labortech prohrál s Turnovem 3-5 a stejným výsledkem skončil i zápas s Lysou. V 1.kole měl údajně výpadek online přenos a partie Filipa Neumana s Tomášem Studničkou měla jiný závěr. Nejsem si jistý, zda v Ostravě neměli nějaké výpadky při online přenosech i ve druhém kole.
Pokud neměli výpadky v přenosu, pak měli „výpadky“ jinde :usmev: , protože ze čtyř partií, v nichž měli Ostraváci bílé kameny, skončily tři remízou do desátého tahu.
Nejde-li o chybu v přenosu, pak klobouk dolů, zajímavá taktika.
Bílými rychle remízovat a pak čekat, až borci, hrající černými, vyhrají zápas :usmev: .

(Tak trochu mi to připomíná zápas staršího data, kdy hrála v Extralize Karviná. Všichni (včetně GM a IM) rychle zremízovali a pak mě chodili povzbuzovat: „Bojuj! Je to 3.5-3.5, nesmíš prohrát!“
Nějak přitom „přehlédli“, že mám o pěšce méně a prohranou koncovku :smich: . )

Věřím, že šlo o chybu v přenosu :usmev: . Přece není možné, aby dal Aleš Krajina partii zahájenou Krajinovým krajním útokem (1.h4) za remízu už po čtvrtém tahu :usmev: .

 

 


 

Výsledky šachy.cz Extraligy družstev na webu ŠSČR
Online partie na chess24.com
Online komentáře Josefa Bednaříka a Petra Piska na Youtube kanálu ŠSČR.


 

Není to tak dávno, co v 1.lize Východ nastoupila Jihlava na dvojkolo venku v sedmi hráčích. Slyšel jsem, že se někteří podivovali nad údajným „amatérismem“ vedení Jihlavy.
Takhle se může divit jen člověk, který nikdy nedělal kapitána :usmev: .

Zkuste si představit, že vám v sobotu večer zavolá hráč, že se nedostaví na zápas, protože někdo z rodiny byl pozitivně testován. Hráč sice má negativní test, ale staršího data než jeho příbuzný. Budete jej nutit, aby nastoupil? Budete riskovat, že se nakonec ukáže, že i hráč je pozitivní a že se mohou dostat do karantény i jeho spolu- a proti-hráči? :usmev:
Když se něco takového stane těsně před zápasem a ještě se to dozvíte pozdě v noci, máte problém. Většina lidí dává před zápasem přednost spánku před ponocováním, nikoho neseženete. Ráno to můžete zkusit, ale ti, co vstali, učinili tak obvykle proto, že hrají za jiný tým, ostatní mají vypnuté mobily :smich: .
Jistě, můžete vybrakovat níže hrající klubový tým, abyste místo jednoho zápasu prohráli hned dva ve dvou soutěžích…
Prekérní situace, v níž záleží na tom, zda se vám podaří někoho včas zastihnout (a to ještě musí být očkován nebo testován). Nedivím se Jihlavákům, že hráli jen v sedmi lidech.

Dnes mě napadlo, jak „nebezpečná“ jsou dvojkola s výjezdy a ubytováním :usmev: .
Hypotetická situace: Hráči jsou očkováni, ale někteří dávají přednost testování. Jeden z hráčů má v kapse středeční negativní PCR test.
Odjedete na dvojkolo, jedete společně stejným dopravním prostředkem, ubytujete se a v pátek před sobotním zápasem hráče s negativním středečním testem kontaktuje hygiena, že třeba jeho manželka má pozitivní páteční test.
A rázem řešíte dilema: hrát či nehrát? :mrknuti:

 

 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
3 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
chess

vtipný článek, ale nezavrhoval bych týmovou taktiku – bílí remis, černí musí vyhrát, – jednou se to musí zlomit

Vojta Plát

Nový Bor měl pořádnou kliku v prvním kole, třeba Honza Krejčí co vyhrál. V neděli měl pro změnu kliku Turnov. Chudák Calouš, co dokázal prohrát…
 

David Navara

Nový Bor v prvním kole měl štěstí, ale také jsme nevyužili řadu šancí, partie se točily oběma směry. Jinak zrovna Honza Krejčí předtím v partii dlouho měl výraznou převahu.

3
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x