6 x 0.5 + 2 x 0 = 0
Tak schválně 🙂
Kolik z vás si vzpomene, co má v matematice přednost? Sčítání, nebo násobení?
Samozřejmě, nejdříve násobíme, pak teprve sčítáme, což je ale v „nadpisové rovnici“ zcela bezpředmětné, protože nejde o matematiku, nýbrž jen o souhrn výsledků partií českých reprezentantů ve třetím kole 44.olympiády, jenž ve výsledku dává NULU.
Ženy hrály těžký zápas proti Gruzii, která byla favoritem.
Ovšem naše dívky podaly heroický výkon a i když prohrály, nezbývá než smeknout.
Dobře zahrála Julia Movsesian, která měla prakticky po celou partii s Nanou Dzagnidze mírnou (spíše minimální) výhodu. Partie skončila remízou opakováním tahů a z hlediska budoucího vývoje turnaje je těžké říct, zda se Julia rozhodla správně .
Asi by jen stěží mohla využít trochu pošramoceného postavení černých pěšců. Zkoušet se to sice dalo, ale pravděpodobně by Julia jen zbytečně ztrácela síly do dalších bojů.
Na druhou šachovnici se vrátila Joanna Worek a rozehrála „mírně“ pochybnou variantu „pircky“. Nevím, zda ji měla připravenou už doma, nebo šlo o prstovou chybu či náhlé vnuknutí při partii.
Ale jsem si téměř jist, že to nezahrála dobře .
Možná mohla zkusit ve třetím tahu zahrát „po krajinovsku“ ještě provokativněji 3. … Jg8?!, možná ani 3. … Jh5 nebylo úplně nejhorší, ale když táhla v šestém tahu už potřetí jezdcem (6. … Jf6), nevěštilo to nic dobrého.
Tah 17. … Vd8 byl už jen zkratkou k předpokládanému výsledku.
Na třetí desce se dlouho „trápila“ Karolína Pilsová se Salome Meliou.
Když se ve dvacátém sedmém tahu vyměnily dámy, bylo jasné, že partie směřuje k remíze. Jenže právě v této době stála na výhru na čtvrté šachovnici Anna Marie Koubová a Gruzínky chtěly vyhrát, takže Melia „usilovně usilovala“ o výhru.
Marně.
Anna Marie Koubová hrála velmi dobře až do koncovky . Po zahájení získala pěšce a pak svou materiální výhodu dobře uplatňovala. Dalo se čekat, že černá vyhraje. Věžovka nebyla až tak strašně těžká a navíc bylo vidět, že Anna Marie vidí i správný plán.
Jenže času na hodinách ubývalo a nervozity přibývalo. Dovolím si tipnout, že černá při tahu 46. … g5?? přehlédla nejen silnou odpověď 47.g4, ale hlavně následující 48.h5.
Škoda, mělo to skončit 0-1 .
Ženy sice trochu smolně prohrály zápas s těžkým soupeřem, ale mně se jejich výkon líbil víc než ve druhém kole proti Alžírsku.
Muži prohráli s celkem Kanady. Těsně, ale přece.
Dovolím si vyslovit „kacířskou“ myšlenku: pokud nebyl objektivní důvod odstavit Davida (Covid, cholera atp.), pak jde tato porážka na vrub kapitána českého týmu.
(Snad takové drzé tvrzení nijak neovlivní výkon našich hráčů, doufám, že se na olympiádě přísně uplatňuje „internetová prohibice“ a hráči si to [možná] přečtou až doma . )
Jistě, po bitvě je každý generálem, ale když se na to podíváme trochu jinak…
David Navara by byl s bílými figurami pro Erica Hansena určitě nepříjemnějším soupeřem než Van,. A i když ani on by možná nevyhrál, bylo by to pro Kanaďany náročnější.
Thai Dai Van Nguyen je velmi dobrý hráč, ale je to takový český „remish“ . Van je schopen odremizovat kdekoho a jakýmikoliv barvami (možná i Carlsena ), ale jen optimista mohl čekat, že Van porazí bílými zkušeného Hansena, který má navíc podobnou výkonnost (jako Van, ne jako Carlsen ). Tedy v podstatě „zahozené“ bílé figury, protože Van by téměř jistě udržel remízu i černými na druhé šachovnici.
Tam ji udržel i Zbyněk Hráček, ale myslím si, že by mohl udělat o půl bodu více na třetí „fošně“ bílými figurami.
Čtvrtou desku mohl hrát buď Peter Michalík, nebo Vojta Zwardoń, a protože na čtvrté desce jsme i tak udělali nula bodů, nic by to na situaci neměnilo .
Ale to vše jsou jen mé domněnky .
Jen pro informaci partie našich hráčů.
Na prvních dvou deskách „hyperkorektní“ remízy.
Jako první v tomto zápase prohrál svou první partii na olympiádě Vojta Zwardoń, který si v Maróczyho výstavbě sicilské obrany už ve 14.tahu udělal z pozice řešeto (14. … f5). Později možná mohl hrát někde i lépe, ale díry na e6 by se jen tak nezbavil .
Peter Michalík měl těžkou pozici. Tým prohrával 2-1 a on se pokoušel z optické převahy vykřesat alespoň jiskřičku naděje. jenže „z lejna bič neupleteš“ a Peterova snaha byla marná .
Nevím, zda je to příliš brzy, anebo je to tak akorát , ale ve třetím kole už jsme mohli vidět několik překvapivých výsledků.
V open sekci prohrálo Norsko i s Magnusem Carlsenem na první desce s Itálií 1-3. Carlsen nevyhrál, nevyhrál ani Tari na druhé desce a další dvě desky prohrály.
Celý zápas byl zřejmě ovlivněn blickou na třetí desce, v níž Jon Ludwig Hammer neviděl poměrně jednoduchý obrat (jezdcovou vidličku), kterým by držel rovnou pozici.
Mezi překvapení bych zařadil ztrátu Ukrajiny, která „jen“ remizovala s Kubou. Ani vítězství Rakouska s Německem zřejmě moc lidí nečekalo .
V ženské části olympiády je velkým překvapením vítězství Mongolska s USA. Mongolky se tak po třetím kole vyšvihly mezi vedoucí týmy.
Ve čtvrtém kole hrají naši muži se Severní Makedonií. Šlágrem by měl být zápas USA-Uzbekistán.
Ženy hrají s Kanadou a budou favoritkami.
44.šachová olympiáda
Web turnaje
Online muži
Online ženy
Výsledky
Já bych na nenasazení Navary nepohlížel tolik kriticky. Turnaj je dlouhý a každý hráč si asi rád jeden den odpočine, pokud se správně pamatuju, bývávalo tomu tak i v minulých letech, že Navara jednu partii nehrál, letos to bylo složitější, jelikož jsme první 2 kola neměli koho vystřídat a proti Kanadě jsme byli i bez Navary papírově silnější.
Sám být v roli kapitána, udělám asi totéž, hold to jednou nevyšlo. A teď směle k lepším zítřkům!
Ale to není kritika 🙂 To je jen suché konstatování důvodu, proč jsme prohráli. Někdy se stane, že člověk šlápne vedle a pokud nebyly pro odstavení Davida vážné důvody, tak tentokrát šlápl vedle kapitán. Nemohl předpokládat, že některým hráčům nevyjdou partie, ale mohl ještě jedno kolo nechat původní sestavu.
Kdo někdy dělal kapitána, zná to. Až po zápase se ukáže, že se kapitán rozhodl špatně 🙂 . Proto ještě jednou opakuji-to není kritika, to se jen při zpětném ohlédnutí ukazuje, kde se stala chyba.
Já si pamatuji, jak jsme kdysi dávno byli před posledním kolem na 1.-2.místě v tabulce a bojovalo se o postup. Naši konkurenti hráli v posledním kole s jasně sestupujícím týmem z konce tabulky, my s týmem z klidného středu, který přijel na zápas ve slabší sestavě.
Zápas se pro nás nevyvíjel dobře, ale hostům už se nechtělo moc hrát a v podstatě čekali na to, až přijdu a nabídnu remízu 🙂 . Nikoho (kromě nás 🙂 ) by to nepoškodilo.
Odmítl jsem, protože jsem čekal, že naši konkurenti vyhrají. Hrálo se dlouho a zápas jsme prohráli.
Jenže prohráli i naši konkurenti s posledním týmem 😀 a nakonec postoupili na lepší skóre.
Čí to byla chyba? Jednoznačně kapitánova.