WRrrrr…
V Düsseldorfu včera začal prvním kolem turnaj WR Chess Masters 2023. Od špičkových hráčů čekají diváci i špičkové výkony.
Dočkáme se?
Uvidíme.
Partie Nepomňašči – Abdusattorov na mě působí rozpačitým dojmem. Jeden z nás „něco minul“. Buď já, nebo Nepomňašči.
Mohlo by se zdát, že odpověď je vzhledem k naší výkonnosti jasná, přesto se domnívám, že pochybil spíše Nepo .
Přece jen, já sedím doma na zadku u PC a partie sleduji s mohutnou podporou „kamaráda Stockfishe“ .
Abdusattorov si proti Nepomňaščiho 1. d4 vybral Volžský gambit a podle všeho chyboval už v sedmém tahu (7. … Se7??).
Podle všeho…, ale je také možné, že měl Abdusattorov přichystáno nějaké zlepšení dost pochybné varianty (nebo prostě jen neznám teorii ). V každém případě tah 7. … Se7 jsem na vyšší úrovni našel jen v partii Tregubov – Terrieux, která skončila rychlým vítězstvím bílého. A nic na tom nemění ani, to, že bílý nevolil nejsilnější tahy.
Skoro stejně tomu bylo i v partii Nepomňašči – Abdusattorov, jen s tím rozdílem, že to Nepo nevyhrál .
Za bílého se mi moc nezamlouvá tah 8. Jf3. Pak už partie skoro vynuceně směřuje k remíze.
Wesley So bez větších problémů přehrál Janka Dudu. Šachový motor považuje za chybu tah 16. … Jd5, ale nejsem si jist, zda mohu souhlasit s tím, že tah 16. … Jd5 je chyba. Podle mě se černý dostal do problémů už dříve. Otázkou je „kde“…
Tak trochu překvapivě zvítězil Aronjan s Praggnanandhou. Překvapivě z pohledu šachového růstu obou hráčů, protože v partii byl Aronjan lepší a výhru si zasloužil. Mladý Ind mu však ve věžovce významným způsobem pomohl.
Když vzal 34. … Vxh2, neviděl jsem, jak se věžka z tohohle pole „vymotá“. Ne, že by snad stál černý před tímto tahem nějak dobře, to ne, ale všichni víme, že věžovky jsou dost zrádné a kdyby černý nevzal pěšce na h2, možná nemusel prohrát. Nebo alespoň ne tak jasně .
Dlouhou dobu bojoval o vítězství Giri s Gukeshem. Minimální, či spíše optickou, převahu se Girimu nakonec podařilo „přetavit“ v materiální výhodu v koncovce věží a nestejných střelců. Gukesh se však výborně bránil a vydřel si půl bodu za remízu.
Vypadalo to, že ani v poslední partii prvního kola nemá Jesipenko proti Keymerovi žádnou větší šanci. Ale Jesipenko byl neústupný a nakonec se mu podařilo soupeře udolat.
Ve velmi těžké koncovce věže a dvou pěšců proti dvěma jezdcům mohl hrát na výhru jen bílý. Nic neriskoval ani v případě, že by někde přehlédl věž, protože samotní dva jezdci nematí a i kdybychom vzali v potaz, že na šachovnici by po případné ztrátě věže zůstali ještě i dva pěšci bílého, i tak by partie zřejmě skončila remízou, protože bílí pěšci byli už hodně blízko k poli proměny a černý by tedy nemohl bílého vytempovat a uzavřít matovou síť.
Doporučuji nechat si analýzu této koncovky na dlouhé zimní večery . A pokud se vám nechce do toho dlouhé hodiny „civět“, mrkněte do tablebasí . Ty vám ukážou, že černý udělal rozhodující chybu až v 88. tahu.
Jesipenko nakonec „vyrubal“ z remízové pozice celý bod.
Klobouk dolů před jeho vytrvalostí.
Tabulka turnaje po prvním kole (screenshot z webu pořadatele):
Odkazy:
Web turnaje
Online na chess24.com
Online na lichess.org