Pavouci v USA

Čekáte-li (ne)odbornou přednášku o členovcích Araneae žijících v USA nebo na americkém kontinentu, nedočkáte se 🙂 . Řeč bude o dvou silných vyřazovacích turnajích v St. Louis.

 

V noci z pátku na sobotu byl zahájen v Saint Louis Americký pohár a to ve dvou skupinách-muži a ženy.

Když jsem v úvodu psal o pavoucích, měl jsem na mysli pavouky vyřazovacích skupin, kteří vypadají na první pohled složitě, ale po krátkém zkoumání zjistíte, že na nich nic složitého není, jak je patrné z obrázku z webu chessbase.com .

 

Jednoduché 😀

 

A aby to bylo ještě více „pavoukovité“, pavouci jsou osminozí  :usmev: , tak v mužském i ženském turnaji hraje vždy osm účastníků, či účastnic. Hráči a hráčky byli nalosováni do dvojic, ve kterých sehrají dvě vážné partie tempem 90 minut na celou partii s přídavkem 30 sekund od prvního tahu. Skončí-li zápas nerozhodně, rozhoduje tiebreak, v němž se hrají dvě rapid partie tempem 10+5 a pokud ani pak nebude rozhodnuto, přichází na řadu armageddon, kdy má bílý 5 minut proti 4 minutám černého, avšak remíza se považuje za výhru černého.
Doposud nic složitého, teď to bude krapánek zamotanější, ale lehce pochopitelné  :usmev: . Poražený ze zápasu v Champions Bracket pokračuje v turnaji ve vyřazovací skupině (Elimination Bracket), takže má ještě stále šanci na vítězství v turnaji.
(Po lopatě (viz obrázek výše): Vítěz zápasu 1 pokračuje v turnaji Champions Bracket proti vítězi ze zápasu 2, poražení se utkají v Elimination Bracket.)

V Elimination Bracket se hraje tempem 25 minut na partii s přidávanými 10 sekundami od prvního tahu.
Na závěr ještě důležitá poznámka. Pokud ve finále prohraje vítěz Champions Bracket s vítězem Elimination Bracket, hraje se druhý finálový zápas, který definitivně rozhodně o vítězi poháru.

 

V mužském turnaji Amerického poháru byly nalosovány dvojice:

Nakamura-Sevian
Aronjan-Dominguez
So-Shankland
Caruana-Robson

Stačí se podívat na žebříček amerických šachistů a vidíme, že hraje šest nejlepších, pak je vynechán Niemann, následuje Robson, nehraje „devítka“ Xiong a hraje Sevian. Prostě hraje prakticky celá americká špička.

 

 

V prvním kole dokázal vyhrát jen Nakamura, který ve Španělské hře nadělal Sevianovi takové pěšcové slabiny, že ani obvykle „remízová věžovka“ nemohla skončit jinak než výhrou bílého.

 

 

Ostatní partie prvního kola skončily vcelku korektními remízami.

 

V ženském turnaji Amerického poháru sice není tak skvělá účast jako v mužském a řada hráček z první desítky amerického žebříčku nehraje, ale i tak je účast velice solidní a čeští fanoušci budou jistě fandit Katce Němcové.

Zatímco v mužském turnaji jsme v prvním kole viděli tři remízy ze čtyř partií, v ženském turnaji to bylo přesně naopak. Remízou skončila jen partie Anny Zatonskih s Nazi Paikidze, v ostatních partiích triumfovaly vůdkyně bílých figur.

Irina Krush hezky využila zaváhání Tatev Abrahamyan. Vazba jezdce na f6 byla smrtelná.

 

 

Gulrukhbegim Tokhirjonova celkem snadno přehrála Katku Němcovou v Anglické hře. Na jednu branku  :smutek: .

 

 

Alice Lee hrála s Atousou Pourkashiyan a také to bylo na jednu branku, ale tady to nebylo až tak jednoznačné. Černá sice stála po celou partii hůře, ale dobře se bránila a až špatně sehraná věžovka rozhodla o vítězství bílé.

 

 

Další kolo (odvety) se hraje dnes v 19:30 našeho času.

 

Odkazy:

Web turnaje
Online na chess24.com (muži)
Online na lichess.org (muži)
Online na chess24.com (ženy)
Online na lichess.org (ženy)


 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x