„Našlapaná“ sobota

Pátá partie zápasu o titul mistra světa neskončila remízou. Ne, že by měla, ale rozhodovalo se vždy až ve druhé partií dvoupartiových minisetů 🙂 .
Kromě zápasu o titul pokračovaly i jiné turnaje: Mitropa Cup v Chorvatsku a Menorca Open.
V Šenově se konal předposlední turnaj ze série Rapid Tour Ostravského koníka a k turnaji se váže otázka týkající se nemožného tahu 🙂 .

 

Jan Nepomňašči vrátil úder.
Po volném dnu měl bílé figury a vrátil se k tahu 1. e4. Ting Li-žen reagoval podle očekávání a dobrovolně si zvolil „španělské mučení“ . Zavřená varianta Španělské hry je velmi komplikovaný systém, kde má sice bílý od začátku malé plus, ale i černý má své šance.
To však platí jen v případě, že proti vám sedí „normální“ hráč  :usmev: . Nepo v této partii „normálním“ hráčem nebyl, protože nastoupil velmi dobře připraven a Ting byl vlastně bez šancí.

Až do jedenáctého tahu se hrálo stejně jako v partii Firúzdža-Giri (Miami, 2022), ale pak přišel tah z Nepovy domácí přípravy: 12. Sg5.
Tah není o nic silnější než 12. Ja3, ale myšlenka je jiná. Bílý se chystá převzít kontrolu nad centrem. Klidně se vzdá dvojice střelců (Sxf6) a svou hru založí na kontrole bílých polí d5 a f5. Když vymění i druhého  střelce a černému zůstane jen jezdec a černopolný střelec, je bílý téměř u cíle. Blokáda po bílých polích v centru a na královském křídle se začíná markantně projevovat po výměně jezdců.

Ting Li-žen se po partii vyjádřil, že hlavní chybou byla výměna na f5 (29. … Jxf5), protože spoléhal na svou protihru na dámském křídle (b5-b4), ale přehlédl silný tah 33. g4.
V tom se dá s Tingem souhlasit, ale zdá se mi, že hlavní chybou byl až ústup dámy 30. … Df6, protože po něm bílý s tempem ovládne e-sloupec a nastoupí na královském křídle. Po ústupu 30. … Dd7 by měl černý k dispozici tah d6-d5 a bílý by neměl cestičku k výhře nijak umetenou.

Své dlouhé utrpení černý radikálně zkrátil tahem 37. … hxg5, po němž se otevřely všechny brány k černému králi.

 

 

Stav zápasu po páté partii: Jan Nepomňašči – Ting Li-žen 3-2.
A Ting dnes bude mít těžké rozhodování: zklidnit se hrát bílými na remízu, nebo se pokusit ihned vrátit ránu?  :usmev:

 

Odkazy:

Oficiální web
Online na chess24.com
Online na lichess.org


 

Na Mitropě se v pátém kole po vítězství s týmem Slovinska 3-1 naši hráči posunuli do středu tabulky. Potěšitelné je, že nikdo z našich neprohrál. Na první šachovnici remizoval Vlasta Babula, vyhráli Vykouk a Stalmach a na poslední remizoval Richard Mládek.

 

 

Ženy prohrály s Francií 1.5-2.5. Na první desce konečně vyhrála Anna Lhotská, „držák“ Natálie Kaňáková remízou nezklamala, ale na třetí desce úplně „vyhořela“ Kristýna Novosadová, která proti Francouzce sehrála špatně Francouzskou hru  :usmev: . Ale fakt ukázkově špatně.
Na čtvrté šachovnici nestačila Anna Voříšková na svou ratingově silnější soupeřku.
Ženy jsou po pátém kole na předposledním místě.

 

 

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Online na lichess-org (muži)
Online na lichess.org (ženy)
Online na webu pořadatele
Výsledky na chess-results


 

Turnaje, kde se hrají dvoukola, bývají hodně náročné na fyzičku. Na Menorce se hrají dvoukola skoro každý den a pokud někdo hraje náročné šachy, dříve či později se nějakým způsobem projeví únava.

Thai Dai Van Nguyen měl dobře rozehraný turnaj a až do soboty se držel na špici tabulky. V sobotu se vše změnilo  :smutek: .

Dopoledne Van „jen“ remizoval s Indem Pranavem, odpoledne v těžké a dlouhé partii s Izraelcem Kobem prakticky pohřbil své naděje na turnajový úspěch.
Po osmi kolech je Van na patnáctém místě a s trochou štěstí se ještě teoreticky může „vecpat“ mezi prvních deset, ale šance je to mizivá.

 

 

Výsledky na chess-results


 

Kvapem se blíží festival Ostravský koník a vrcholí i jeho doprovodné akce.
IM Lukáš Klíma obráží s týmem organizátorů okolní usedlosti, v nichž hraje simultánky, a pomalu končí i Rapid Tour.

Šestý turnaj této doprovodné akce se hrál v sobotu v Šenově.
Na jeho startu se sešlo 102 hráčů v čele s GM Rašíkem.

——————

Bohužel, stejně jako v jiných turnajích Rapid Tour se i zde opět projevil jeden „nešvar“ . Hráči se přihlásí předem, protože kapacity hracích místností nejsou neomezené, ale nakonec si to rozmyslí, nebo jim do toho něco „vleze“ a nepřijedou.
Zdálo by se, že vlastně o nic nejde, ale jde o určitý projev neúcty k pořadatelům i ostatním hráčům. Pominu skutečnost, že pořadatelé nevyberou očekávanou sumu ze vkladů, horší je, že toto jednání je nefér k jiným hráčům, kteří by se třeba rádi zúčastnili, ale vzhledem k „naplněné“ (v reálu však nenaplněné) kapacitě hrací místnosti se do turnaje už nedostanou.
Takový malý apel na notorické „přihlašovače“ : může se sice stát, že si ráno při vstávání z postele zlomíte nohu a opravdu nemůžete přijet, ale většinou o své neúčasti víte předem, překonejte svou lenost a napište nebo zavolejte pořadatelům, že se nemůžete zúčastnit  :usmev: . Dáte tak šanci zahrát si i jiným hráčům.

——————

Víťa Rašík byl jednoznačným favoritem turnaje a svou roli bez problémů potvrdil. Jen ve třetím kole remizoval s mladým polským hráčem, ale jinak své soupeře porážel jako kuželky  :usmev: a s 8.5 body se stal samostatným vítězem turnaje. Na druhém místě skončil „háčtyřák“ Aleš Krajina, místo třetí si vybojoval IM Lukáš Klíma.

Mimochodem, po partii Rašík – Krajina se ptám Aleše, proč nehrál v prvním tahu h4?
„Hrál bych to, ale já měl přece černé figury,“ odvětil Aleš.
„No a? Mohl jsi zahrát stylově 1. … h7-h4! , první nemožný tah přece neprohrává  :smich: , “ dobírám si „háčtyřáka“ Krajinu.  :usmev:

Když už jsem tu zmínil nemožný tah
Popíši situaci, ke které došlo v jedné partii a neprozradím, jak vše vyřešil rozhodčí  :usmev: .

Hráč „A“ je na tahu, uchopí krále a postaví jej do šachu. Hráč „B“ zastavuje hodiny a přivolává rozhodčího, u kterého reklamuje nemožný tah. Rozhodčí reklamaci uznává a hráči „B“ přidává čas, poté hráči „A“ pouští hodiny. Hráč „A“ bere do ruky figuru, provede tah a zmáčkne hodiny. Hráč „B“ opět zastavuje hodiny a reklamuje nemožný tah, protože hráč „A“ původně sáhl na krále, ale táhl jinou figurou.

Měl hráč „B“ pravdu? Šlo o druhý nemožný tah?
Pokud si myslíte, že znáte odpověď, podělte se s ostatními o svůj názor v komentáři  :mrknuti: .

Odkazy:

Ostravský koník
Rapid Tour
Výsledky Open Rapid šach Šenov na chess-results


 

Z mého archívu  :usmev:

 

 

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
33 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honza Repák

Celá pointa, která asi mnohým jedincům uniká, je v tom, že šachista by se měl v první řadě snažit vyhrát partii na šachovnici svým šachovým uměním, a ne si za každou cenu vyžádávat výhodu či body zdarma reklamacemi a kontumacemi. Kdyby se v tomhle duchu všichni chovali, nemusely by se pořád vymýšlet upřesňující dodatky a změny pravidel, a možná ani rozhodčí by nebyli třeba. Vždyť je to směšné, vyznat se v pravidlech šachu je dneska pomalu úkol pro právníky, kdo si má tolik detailů a změn za poslední roky přesně pamatovat. Celé tyhle problémy s reklamacemi a kontumacemi jsou kvůli blbům (promiňte mi ten výraz), kteří si tím buď opravdu honí ego anebo kompenzují svou vlastní šachovou neschopnost, bohužel právě kvůli nim a jejich hádkám se musejí furt měnit a zpřesňovat pravidla, která už pak nejsou pro normální lidi.
 
Šachy se hrály dlouho před FIDE, kdy žádná oficiální pravidla se všemi dodatky na papíře napsaná nebyla, a nebyl problém, úplně stačilo chovat se jako slušní lidi a používat při řešení sporných situací zdravý rozum. Dnešní pravidla o nemožných tazích a kontumacích nejsou zavedená k tomu, abych jich mohl kdejaký blb využívat k získání bodu zdarma, ale čistě proto, aby si šachisté dávali na nemožné tahy větší pozor a nerušili soupeře příliš častými opravami. Je to podobné jako s mobily, pravidlo o zákazu mobilu je čistě kvůli bránění podvádění a rušení, má se ale zneužívat k bodu zdarma pokaždé, když se mobil u někoho objeví nebo omylem zazvoní, i když je přitom zřejmé, že k podvádění používán nebyl? Kdyby se kvůli mobilům měli všichni šacovat, jestli jsou přítomny v hrací místnosti, musela by se kontumovat minimálně polovina hráčů.
 
Právě chování mnohých co se pravidel týče je důvod, proč pomalu přestávám rapid turnaje hrát. Někteří jsou schopní tahat i vyložené nesmysly až do matu, jenom aby soupeři brnkali na nervy a čekali, jestli náhodou na pár vteřinách neudělá nemožný tah, který by mohli reklamovat. Takové jednání nesnáším, šachovou hru mi znechucuje a občas mi kvůli němu i ujedou nervy (pravda to je zase moje selhání, to by se taky stávat nemělo). Já běžně nemožné tahy soupeřům vracím, aniž bych volal rozhodčího, což mě ještě stojí nějaké vteřiny mého vlastního času. Přirozeně jako každý bych taky rád někdy zaznamenal lepší sportovní výsledek, ale nepotřebuju si k němu dopomáhat takovýmto trapným způsobem, nejsem debil.

lubomir1959

Přesně takto to vidím i já, souhlasím do poslední tečky. Chci vyhrávat jen a pouze na šachovnici. Nemluvě o tom, že v soutěžích, které hraju, by bylo maximálně trapné podvádět a je to i celkem nerealizovatelné z hlediska úrovně hry jak mé, tak soupeřů.

Peter

„Pointa“ časti článku a diskusie bola o výklade pravidiel v konkrétnom prípade.
A nie v nejakej všeobecnej agitácii na morálku hráčov aby „prižmurovali oči“ nad pravidlami vo svoj neprospech.
Ak hrám za družstvo, tak niečo také neprichádza do úvahy, možno len na turnaji jednotlivcov.
Ak je pri určitých situáciách rozhodca, tak by ani nemal dovoliť také „prižmurovanie“ v prospech súpera.

Petr Bulava

Dobrý den všem,
já jsem ten rozhodčí a nemyslím si, že bych si honil ego pískáním nějakého turnaje. Naopak to beru jako službu hráčům, protože místo toho, abych si konečně cosi zahrál, tam celý den běhám po place a ještě jsem potom vláčen po diskuzích 🙂
 
Dovolím si připojit své rozhodnutí a jeho důvod:

  1. Porušení dotknuto-hráno není nepřípustný tah. Ten totiž není „ošklivý tah, který bychom neměli dělat“. On je přesně v pravidlech definován jako tah, který nesplňuje ustanovení článků 3.1-3.9, což jsou jen a pouze popisy chodu figur, pravidla pro rošádu a šach králi. Povinnost hrát dotčenou figurou je v článku 4. Tedy tah, který není dovoleno na šachovnici fyzicky provést není totéž, co nepřípustný tah. Podle 7.5.5 se „kontumuje“ pouze za nepřípustné tahy.
  2. K porušení dotčeno-hráno došlo evidentně neúmyslně. To nejde v textu vysvětlit, stál jsem vedle, hráč po provedení svého nepovoleného tahu povyskočil a svoji chybu okamžitě uznal. Prostě zapomněl.
  3. Tento hráč byl Polák, zjevně vystresovaný z mimořádné pozornosti, kterou se mu dostalo (a zásahu rozhodčího proti sobě, cca 20s na hodinách atd.). Našim diskuzím nerozuměl, nezbytné věci jsem mu překládal do angličtiny.
  4. Jeho soupeři jsem právě přidal minutu, měl proti němu tuto minutu navíc. Odmítám dávat (i jen formální) tresty za provinění vzniklá evidentně neúmyslně, navíc pod značným stresem, ke kterému přispěl svým poněkud nevycválaným chováním i soupeř.
  5. Soupeř tam jen za dobu mé přítomnosti minimálně 2x nabídl remízu, kterou už zjevně vydivočený soupeř nakonec přijal (stál lépe, něco jako V+p vs. V, ale bylo tam toho víc).

Tedy: partii jsem tedy po nepřípustném tahu nechal pokračovat, a když stejný soupeř provedl nedovolený tah, jsem jeho soupeřem tvrdě požadovanou „kontumaci“ odmítl a nechal ve hře pokračovat. Čas jsem soupeři už přidal před chvílí, nic než napomenutí nepřichází do úvahy a to v této situaci nemělo význam.
 

Peter

Z tohoto prípadu je jasné, že veľa hráčov v niektorých pravidlách „tápe“.
Asi by s týmto malo problém aj mnoho rozhodcov.
Rozhodca rozhodol správne v turnajovom zmätku a ani nemal čas si to pozrieť v pravidlách ako diskutujúci.
Vďaka článku sme mali možnosť sa lepšie oboznámiť s pravidlami.

Remcik z Banika

Velmi profesionální, citlivý a lidský přístup pana rozhodčího. Takoví my v Baníku prostě jsme.   :usmev: 

Honza Repák

Nevím, jestli to se zlomenou nohou měla být narážka na mě Luboši, ale zrovna já jsem si v pátek večer opravdu poranil koleno a do rána mi noha otekla tak, že mě to od rapidu v Šenově na poslední chvíli odradilo. Za toto své morální selhání se všem omlouvám, ale dávat tady při moralizování za příklad zrovna mě je trochu nešťastné.

Honza Repák

V pohodě, mě jen při tom zvláštním načasování přirozeně napadlo, jestli tam o mě někdo nevedl řeči.   :usmev: 

Vojta Plát

Už jsem si zvykl, že mi nosí z týmu jako poslednímu pravidelně jídlo, pivo a tak. Teď už je normální, že když někde něco vyhraju, tak se na to taky zapomene. Ne, že bych včera hrál nějaký skvostný turnaj, ale uhrát 9/9 není nikdy lehké, že 🙂
 
https://chess-results.com/tnr752406.aspx?lan=5&art=1&rd=9
 
Dokonce byl i online z turnaje.
 
Tak jen čekám, že až zase udělám nějaký průser, tak si najednou na mě každý vzpomene a začne psát. Myslím, že to bude brzy. K tomu řeknu do budoucna jen to, že s tím běžte do řiti, hyeny. To se prostě nedělá 🙂

Jan Jílek

Vojto, gratuluju k pěknému výsledku. Myslím, že není na místě si stěžovat, že se o tobě někde zrovna nenapíše – myslím, že nejsme takoví, že bychom o tobě nepsali programově. Zprávy z veliké části táhne Luboš a dělá co umí (a stíhá).
 
Zde bych si třeba mohl zas postěžovat já, že se nám třeba nedostává uznání např. i z tvé strany, za to, že se snažíme informovat o šachu.
 
Psaní šachového zpravodajství je v ČR (a na Slovensku) prodělečná věc. Luboše to stojí kvanta času a mě kvantíčka peněz – a samozřejmě bychom to dělat nemuseli vůbec.
 
S tím zvoláním ke konci je to na hraně, ale nechal jsem to, nejsme malé děti  :usmev:

David Navara

Když jsem loni v listopadu vyhrál v Rumunsku turnaj v rapid šachu, který hráli mj. velmistři Jorden van Foreest, Daniel Deac, Rauf Mamedov a mnoho dalších, nevyšlo o tom nic na chess.cz ani na nss.cz. Luboš Zimniok toho píše hodně, takže se nedivím, že nestíhá sledovat všechno. Jinak blahopřeji k vítězství!

Petr Kraus

Dobrý večer pane Navara já sleduji skoro všechno jako váš fanoušek, takže pokud to nevyšlo tak to nevadí hlavně ,že mě to neušlo. Já sleduji pokud mám čas i ostatní reprezentanty a hráče a hráčky   :cze:  a   :svk:  jako šachový nadšenec- vlastenec.

Remcik z Banika

Díky pánům rozhodčím za vysvětlení. Své neodborné komentáře jsem raději vymazal, ať se tady nepletou.   :usmev: 

Petr Brzezny

Jestli se nepletu, tak hrát jinou figurou, než na kterou jsem šáhnul, není nepřípustný tah (viz pravidlo 3.10.2 a 7.5). Takže rozhodčí udělí trest podle svého uvážení (podle pravidla 12.9). Osobně bych to asi při prvním takovém prohřešku řešil napomenutím hráče. Koneckonců to pravidlo, že po nemožném tahu musím táhnout tou figurou, na kterou jsem šáhnul (kterou jsem se pokusil udělat nemožný tah), podle mě zná docela málo hráčů. Takže na to raději každého, kdo udělá nemožný tah, upozorním, než abych za 5 vteřin řešil další problém… Stejně tak není nepřípustný tah zahrát tah jednou rukou a druhou rukou zmáčknout hodiny…

Rostislav Huňa

Dobrý podvečer. Osobně si myslím, že pokud hráč zahraje nepřípustný tah (a spustí soupeřovi hodiny = dokončí tah) dvakrát po sobě (v jednom tahu), měl by prohrát – narušil dvakrát soupeři čas, takže si to zaslouží. Pokud to udělá jednou, ale kombinovaně (např. udělá rošádu v šachu oběma rukama), tak narušil čas soupeři jen jednou a počítá se jen 1 nepřípustný tah (to si nemyslím, to říká FIDE). Pozor, pokud hráč se dotkne figury a hraje jinou, tak to samo o sobě není nepřípustný tah (byl-li ten tah zahrán a nikdo nic nereklamoval, tak platí a později při reklamaci by se partie nevracela – narozdíl od nepřípustného tahu). Je to jen porušení článku provedení tahu a hráč by měl být potrestán podle uvážení rozhodčího, začal bych něčím mírnějším, takže napomenutím.

Vojta Plát

Ach jo, někdy jsou prostě rozhodčí naprostí @#$%&! bez špetky lidskosti a taky většinou neumí moc dobře šachy. Já za tohle někoho zkontumovat (jen proto, že si to člověk neuvědomí, protože bude rozhozený), tak bych se hanbou propadl. A stejně ve většině případů ten „donucovací tah“ vede ke ztrátám. Jooo, když je šach a já zahraju tah něčím, čím na ten šach nemůžu reagovat, tak v klidu. To se stalo na ME družstev 2017 na Krétě někomu z Nizozemí, snad Jordenovi v.F…Prostě stres, okolní vlivy, to člověk snadno zapomene, že tou figurou musí hrát. A ještě si tam jako rozhodčí honit ego? Protože o ničem jiném to není…To je na ránu pěstí. Furt doufám, že takových rozhodnutí je snad schopný jen nějaký vocas. Do budoucna trošku lidskosti, protože díky takovýmu rozhodování se z vás stávají mezi šachisty naprostí @#$%&! a nejste u nikoho oblíbení. Snad to jako (lidské) vyjádření stačí.
 
Edit: příspěvek Vojty jsem upravil, aby neodporoval pravidlům diskuse.

Rostislav Huňa

Prosím, než začnete něco psát, přečtěte si pořádně, na co reagujete. Z mého komentáře je patrné, že porušení pravidla dotknuto hráno není nepřípustný tah a proto by v případě sporu hráč dostal ode mě napomenutí, což je dost lidské, vlastně nejnižší možný trest, který bych mohl dát. Ještě bych vám rád dodal citát mezinárodního mistra a rozhodčího Filipowicze, že správný rozhodčí nevymýšlí svá lepší pravidla, ale aplikuje ta horší platná. Jestli se vám nějaké nelíbí, žádejte o změny, povinností rozhodčích je dbát na dodržování pravidel šachu (čl. 12.1).

lubomir1959

Pokud je možný jiný tah králem než byl ten nemožný, musí hrát králem, pokud jiný tah králem není možný, může hrát jinou figurou, tím pádem je všecko řečeno. Ale vzhledem k tomu, že já chci vyhrávat jen na šachovnici, asi bych to nereklamoval, zdálo by se mi to pod moji úroveň, chtít vyhrát reklamacemi. Já hraju šachy pro radost, nějaké elo mi neleží ani v patě. Šachista má dokazovat jak umí hrát šachy jen na šachovnici.

lubomir1959

Podle mě ne, pořád je to první nemožný tah, pouze musí hrát králem, protože platí dotknuto-hráno.

Janous

Já myslím, že se nejednalo o druhý nepřípustný tah podle čl. 7. Jednalo se o porušení článku 4.3.1. o provedení tahu. Rozhodčí měl udělit některý z trestů z článku 12.9. Jako adekvátní by se mi zdálo přidání času soupeři, nebo ubrání času provinivšího se hráče (pokud měl tolik času na hodinách, aby bylo co ubírat)

Janous

S tím vyrušením soupeře máte pravdu a proto si myslím, že trest přidání či odebrání času by byl adekvátnější než napomenutí, které tady v diskuzi taky někdo navrhnul

Petr Brzezny

To je jedno, jaké je to tempo, podle pravidel to není nepřípustný tah. Takže to tak rozhodčí nemůže brát. A rozhodčí by měl ve všech stejných případech postupovat stejně, takže pokud prohlásím tuhle partii za prohranou, měl bych za prohrané prohlásit všechny partie, kde hráč na něco šáhnul a pak hrál něčím jiným, a to mi připadá teda dost drsné…

Vojta Plát

Souhlas, to už nejsou šachy, ale jen honění si ega, protože od ničeho jiného rozhodčí tady nejsou, resp. jsem si tak všiml, že spousta z nich si tím něco kompenzuje a dokazuje. V šachu jsou rozhodčí víceméně nepotřební, takže bych je do budoucna určitě zrušil. Není to jak ve fotbale nebo v hokeji.
 

Petr Brzezny

Pokud by šachy stále byly gentlemanský sport, kde jsou hráči schopní a ochotní se domluvit i bez zásahu rozhodčího, tak by rozhodčí opravdu nutní nebyli. Ale tak to bohužel mnohdy není a musí tam být holt vyšší instance, když nejsou hráči schopni to vyřešit sami mezi sebou. Ono se v šachu těch situací z pohledu rozhodčích fakt neřeší tolik jako ve fotbale nebo v hokeji. A situací, kdy rozhodčí v šachu ovlivnil výsledek, je jak šafránu, napadá mě jedině to, jak se změnily pravidla o druhém nemožném tahu v rapidu a blesku, tam to je problém, ale už se to snad usadilo…

Vojta Plát

A reklamoval bys takovou výhru? To tak zní, že jo a ještě bys z toho měl radost. Ty vole, jdi do háje s tímhle. A slevněte si klubky, máte je za strašnou raketu a je to ostuda.

Jan Jílek

Klubovky hlavně nejsou. Souhlasím, že ta cena, kterou jsme měli u pár posledních kusů je vysoká – přesto se to prodalo.
 
Je předpoklad, že při příštím naskladnění cena bude znatelně níž.

33
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x