Kdo? Komu? Za kolik?

Tři základní otázky českého „človíčka“ 🙂 . Možná by se daly doplnit ještě i o několik dalších, například „s kým“ a „pro koho“ , ale v každém případě ty základní tři platí.
Stane-li se cokoliv nepředvídatelného, český člověk se hned ptá: KDO to KOMU prodal a za KOLIK?
Umím si představit, co by se dělo v „českomoravskoslezské“ kotlině, kdyby nějaký český hráč sehrál podobnou partii jako včera Ting Li-žen s Janem Nepomňaščim.
Hned by se spekulovalo, kdo z nich to tomu druhému prodal.

 

Osmá partie vypadala místy dost podivně, ale snad se dá vše logicky vysvětlit  :usmev: .

Ting Li-žen zahájil tahem 1. d4, což se dalo čekat. Za chvíli se na šachovnici objevila Sämischova varianta Nimcovičovy indické hry.
Ting ze zahájení nic nezískal a možná to ani není nijak překvapivé, protože se proslýchá, že se někomu podařilo na serverech lichess.org a chess.com odhalit „skoro“ anonymní účty hráčů, kteří mezi sebou hráli přesně (skoro přesně?) ty varianty, které hraje Ting v zápase.
Pokud je pravda, co uvedl v komentáři s odkazem na reddit uživatel MaSo, bude mít Ting tak „trochu“ problém, ale problém mohou mít i zmiňované servery.
Není tajemstvím, že mnozí hráči světové špičky hrají na různých serverech pod anonymními účty, aby neprozradili svou přípravu. Obvykle při tom informují i provozovatele webu o své identitě, aby se vyhnuli případnému podezření z podvádění.
Došlo-li k úniku takových dat, pak je to nepříjemné i pro servery, protože v tom případě je namístě otázka z nadpisu: kdo to komu prodal a za kolik?  :usmev:
Ve světě informačních technologií však stejně jako v šachu není nic jednoduché. Klidně si umím představit situaci, že někdo hledal variantu, která se hrála v zápase, a zjistil, že u některého internetového účtu se objevují varianty, které se vyskytly i v zápase.
Kdo ví, jak to vlastně je  :usmev: .

Široce diskutovaná však bude i samotná osmá partie zápasu.
Jak už jsem psal výše, Ting ze zahájení nic nezískal a nepomohlo mu ani „překvapení“ 9. Va2. Smyslem tahu má být zdvojení těžkých figur buď na d-sloupci nebo na f-sloupci (po rošádě s dalším f2-f4).
Nepo však reagoval přirozeně zcela v duchu zahájení tahem 9. … b6 s tlakem na centrum bílého a přebral iniciativu.
Nevím, co všechno měli hráči „na stole“ v domácí přípravě, ale jedno je jisté: po tazích 11. Sg5 h6 je přechodná oběť figury prakticky vynucena a stejně tak je vynuceno vrácení figury  :usmev: , protože jinak by se černý dostal pod matový útok.
Bílému se otevírá h-sloupec k útoku a jediné, co by mu mohlo v budoucnu vadit, je postavení bílého krále v centru šachovnice. Figuru sice černý musel vrátit, ale pěšec navíc mu zůstal.

Tah 16. d5 s myšlenkou postupovat d-pěšcem k poli proměny sice Stockfish 15 označuje za chybu, ale není to tak zcela jasné, protože černý se dostává do složité situace, kdy musí hlídat útoky po h-sloupci a zároveň kontrolovat i postup d-pěšce.
V každém případě tah 19. … Sxe4 už chybou je. Černý sice zlikvidoval otravného jezdce, ale v této chvíli se začaly projevovat „mínusy“ otevřeného h-sloupce a také d-pěšec začínal být více a více nepříjemný.
Ze dvou dobrých plánů si Ting vybral ten horší.
Trochu mě udivuje, že bílý neviděl tah 26. Vd3!! s převodem věže na h-sloupec a ziskem rozhodující výhody, místo toho se držel plánu s postupem pěšce (26. d7??).
Ve chvíli, kdy jsem „spolu s Tingem“ přemýšlel, jak chce bílý prosadit další postup pěšce, soupeři dvakrát opakovali tahy (a pozici  :usmev: ), pak Ting „uhnul“ (31. Dc7) a přišel Nepův „šachanistický zvedák“ 31. … Dh4?? . Hrubka, která se v podobných zápasech nevidí moc často.
Černý odevzdává věž na d8 a „věří“ ve věčný šach.
Při sledování partie v této chvíli končila moje „strojová analýza“ (stál jsem v té chvíli v práci u stroje  :smich: ) tahy 32. Dxd8 De4+ , s dalším 33. Ve2 a konstatováním, že černý nemá ani věčný šach.
A opravdu neměl.
Já bych prostě vzal na d8 věž s vědomím, že po 33. Ve2 buď bílý král uteče a vyhraji, nebo neuteče a partie skončí věčným šachem  :usmev: .
Jenže Ting byl v jiné situaci. V zápase prohrával o bod a remíza mu moc nevyhovovala, takže věž na d8 nevzal  :usmev:   . Nevýhodné skóre je jedna věc, tou druhou pak je to, že zřejmě ani nepředpokládal, že by měl Nepo „díru“ v propočtu.
Ústup 33. Kd1 ještě nevypouští výhodu, ale šance černého na remízu rapidně stouply.
Boj se točil kolem pěšce d7. Nepo mohl zahrát krásný tah na kombinační motiv „překrytí“ 33. … Jd4!! 
Nic.
Místo toho zahrál pochybné 33. … e5 a Ting dostal další šanci „skórovat“ .
Nevyužil ji.
Proč si ve 37. tahu nepokryl pěšce na d7 tahem 37. Sc6 a místo toho zahrál jen plytké 37. Sf3, ví možná jen sám Ting Li-žen, ale po 37. Sf3 už si bílý může nechat o nějaké výhodě jen zdát.

Chudák Richard Rapport, který dělá Tingovi sekundanta. Ten si musel u partie rvát vlasy i kořínky  :usmev: .
Tedy já na jeho místě bych si je rval, kdyby to šlo  :smich: .

 

 

 

Ting Li-žen promarnil další velkou šanci a jsem zvědavý, jak to bude působit na jeho psychiku.
Nepo vede o jeden bod a do konce zápasu už zbývá jen šest partií…

 

Odkazy:

Oficiální web
Online na chess24.com
Online na lichess.org

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
MaSo

Je velka sance, ze to bude pravda.
 
Vyjadredni Hikaru (EN)
https://www.youtube.com/watch?v=SfjEFpRovBM
 
Lichess problemy mit urcite nebude, ani to nejak neresi. Viz jejich twitter.
https://twitter.com/lichess/status/1649039552495902721?s=20
 
Kdyz chces hrat tajne partie, hostuj si nas ultra opensource lichess na svem zeleze…:-)

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x