Zpět v Baku
Vítejte zpátky v Baku.
Po volném dni pokračuje semifinálovými zápasy mužů a finálovými zápasy v turnaji žen Světový pohár.
Turnaj žen dospěl téměř ke konci.
Po včerejšku máme za sebou první partie finálových zápasů o první místa.
O třetí a čtvrté místo bojují poražené semifinalistky Anna Muzyčuk a Zhongyi Tan.
V první partii měla bílé figury Anna Muzyčuk a v Anglické hře získala nejdříve pěšce a pak dokonce kvalitu. Správné je však napsat místo „získala“ „dostala“ , protože Tan obojí obětovala za aktivní hru svých lehkých figur.
Černá dvojice střelců spolu s jezdcem byly tak nepříjemným faktorem, že bílá ani moc neváhala a kvalitu brzy vrátila. Pěšec navíc jí zůstal, ale byl to izolovaný dvojpěšec na e-sloupci, takže se o nějaké výhodě mluvit nedalo a bylo jasné, že ani tuto „pseudovýhodu“ bílá neudrží.
Partie přešla do rovné koncovky věží a nestejných střelců. Koncovka byla rovná, ale jen objektivně , protože bílá měla volného pěšce na dámském křídle a černá si nechala zavřít krále na poslední řadě.
Prostě rovná není vždy rovná, je to jako v obchoďáku s eskalátorem a obyčejnými schody.
Postavte před ně dva lidi a zadejte jim cíl někde na patře. Jeden pojede na eskalátoru, druhý použije schody. Šance na dosažení cíle jsou „rovné“ , ale člověk na eskalátoru se míň nadře.
Zásadní chyba přišla tah před časovou kontrolou.
Po tahu 39. … Se6 se objektivně černá ještě může asi držet, ale v reálu je to skoro nereálné , protože bílá ještě více „stlačí“ černou pozici a černé by se jen těžko hledaly často jediné tahy k záchraně.
Správný plán černé se měl skládat ze dvou „podplánů“ : osvobození černého krále ze zajetí a udržení b-pěšce co nejdále od pole proměny.
Tan však zvolila pasivní vyčkávání a to ji stálo bod. Ve chvíli, kdy se odhodlala k tahu g5, bylo už pozdě. Bílý pěšec stál za demarkační linií, černý král se zaplétal do matových sítí a bílý král byl hodně aktivní.
Anna si za techniku, s níž hrála tuto koncovku, zaslouží obdiv. Není lehké dotahat takovou partii k vítěznému konci.
V souboji o první místo mezi Aleksandrou Gorjačkinou a Nurgyul Salimovou je po první partii nerozhodný stav.
Snad jediná chvíle, kdy se mohlo něco dít, přišla v zahájení. Salimova zahrála dost odvážně 12. … c5 a nabídla tím bílé pěšce. Pravda, za pěšce by černá měla o něco rychlejší vývin figur a bílá dáma by několik tahů bloudila na dámském křídle, ale nebylo to nic, co by nahradilo materiální ztrátu černé.
Po zhruba desetiminutovém přemýšlení Gorjačkina raději vyměnila dámy a spokojila se s mírně horší končící hrou, která však při správné hře vedla k remíze.
Osobně bych dal přednost pěšci navíc před bráněním koncovky , ale já v Baku nehraji .
Turnaj mužů je „teprve“ v semifinále, v němž se utkaly dvojice Carlsen – Abasov a Caruana – Praggnanadhaa.
Caruana s Praggnanandhaou rozehráli Italskou hru a bílý v ní měl obvyklou mikroskopickou převahu.
Nic, co by stálo za řeč .
Praggnanadhaa hrál velmi přesně a Caruanovi se nepodařilo získat hmatatelnější výhodu. Šachové motory sice tvrdí, že po 37. … c5 stojí bílý lépe, ale nevěřte tomu .
Ano, bílý získá pěšce, ale přechází do remízové věžové koncovky, v níž černý ani s pěšcem méně při trochu dobré hře neriskuje porážku.
Pěšec navíc na křídle nic neznamenal a po výměnách pěšců držel černý král „kratší stranu pěšce“, přesto se Caruana stále pokoušel něco vymýšlet. Marně, tuhle koncovku by těžko prohrával i průměrný hráč a tím Praggnanandhaa rozhodně není.
První partie skončila remízou a uvidíme, jak si oba hráči povedou v odvetě, v níž bude mít Caruana černé figury.
Kdyby měl Magnus Carlsen v první partii s Nijatem Abasovem černé figury a vyhrál by, napsal bych, že o jednom finalistovi už je rozhodnuto.
Carlsen v první partii vyhrál, ale v odvetě bude mít černé figury a Abasovova šance tak ještě stále žije. Bude to těžké, protože ani černými není Carlsen slabým hráčem, ale nikoliv nemožné.
V první partii se hrála Moskevská varianta Sicilské obrany (3. Sb5), ve které nemá černý lehkou hru. Otázkou je, v jakém zahájení černý lehkou hru má .
Carlsen měl od začátku mírně lepší pozici, ale Abasov se velmi dobře bránil a nakonec se mu podařilo úplně vyrovnat hru.
Kritické chvíle přišly po třicátém tahu.
Je podivuhodné, že i takoví hráči mohou být postiženi „šachanistickou“ šachovou slepotou . Ne, že by vše bylo tak jednoduché, ale přece jen, kdyby se oba hráči zamysleli, času měli ještě dost, jistě by našli správné tahy.
Po tahu 34. Dh2 jsem začal přemýšet, jak bude bílý krýt pole d3 po Df1 s dalším Sf5 a až teprve u tohoto motivu, kdy jsem hledal vhodný ústup věže, jsem zpozoroval, že po Vg6 má černý další smrtelnou hrozbu: Vg2+ . Nestačil jsem vše dopočítat, protože Abasov zahrál velmi rychle 34. … Vg6 a Carlsen reagoval také svižně 35. Sf4.
Variantu jsem dopočítal až pak a už s pomocí motoru, který mě utvrdil ve správnosti mé myšlenky. To už ovšem Carlsen stačil získat pěšce na poli c5 a s Abasovem to začínalo vypadat bledě. Ani další průběh partie nebyl bezchybný, partii rozhodly čtyřicáté tahy v časové tísni.
Tah 40. Sxa7 je chybou, po které měl černý srovnat hru (40. … Dg7+), ale místo vyrovnání přišla „kontrachyba“ 40. … Df6+ , po níž už Carlsen s dostatkem času snadno našel cestu k výhře.
Rozdíl mezi šachy 40. … Dg7+ a 40. … Df6+?
Směšně prostý, po šachu na g7 kryje černý střelce na g4 a celou sedmou řadu.
Carlsen vede 1-0 a dnes mu stačí k postupu remizovat černými.
Odkazy:
Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com